Monthly Archives: Nisan 2016

Bebeklerde Pişik Oluşması ve Çözümü

Bebeklerde Pişik Oluşumu

Bebeklerde pişik kasık, dış cinsel organlar ve popolarındaki kabartılara ve kızarıklıklara denir. Tıpdaki adı  “amonyak dermatiti”dir.  Bezden dolayı olan ve tedavi edilmezse ciddi cilt hastalıklarına yol açan pişikler annelerin en çok dert ettiği sıkıntılar arasında yer almaktadır. Deride kızarmalar,  kabartılar,  tahriş ve pul pul dökülmeler en çok rastlanılan pişik türüdür. Bebeğin canının aşırı şekilde yanmasına neden olup, çeşitli yöntemler ile tedavisi mümkündür. Pişiğe sebep olan Candida albicans adı verilen mantardır. Bu mantar derideki sıvı tabakayı geçerek cildi rahatsız eder. Ciltte aşırı kaşıntı ve batma hissi oluştuğundan bebek sürekli rahatsız olup ağlar.bebeklerde pişik oluşumu, bebek pişikleri, pişik kremi

Pişik Nedenleri Ve Tedavisi

Özelikle ıslak mendillerin ortaya çıkmasıyla aşırı şekilde yaygınlaşan pişikler,  ya bebeğin poposunun iyi temizlenmemesi ile yada köpüklü kalmasından dolayı iyice yaygınlaşmıştır.  Bu denli yaygın olan pişik için bebeğe  uygun metodlar uygulanmalıdır.  Eskiden bebeklerin poposunu kuru tutması amacıyla altlarına bir bez gibi birşey koyulur ve bütün sıvıyı çekmesi sağlanırdı. Günümüz şartlarındaki bezlerde aynı işlevi görüyor ve bebeğin altının kuru kalması sağlanıyor.  Fakat ortaya çıkan ve sağlık açısından pek de onaylanmayan merdivenaltı ıslak mendiller pişiklerin daha çok oluşması için zemin hazırlıyorlar.

Bebeğinizin Pişikten Kurtulması İçin Neler Yapılmalıdır?

1- Islak mendili bol sabunlu suyla yıkayın ve o şekilde kullanın.

2- Islak mendil yerine evde parmakları bir kutuya doldurun ve üzerine su ilave edip onu kullanın.

3- Eviniz mümkünse eğer her altını değiştirmede bol suyla yıkayıp kurulayın.

4- Pişik olmuşsa eğer,  eczaneden uygun kremi alıp bölgeyi temizledikten sonra sürün.

5- Pişik önleyici kremler kullanın,   vazelin ve çinko oksit içeren kremler ile tedavi sürecine başlanır bölgede yağlı tabaka oluşturduğu için kolayca iyileşecektir.

6- Kullandığınız bebek bezlerinin bebeğinizin kilosuna ve vücut tipine uygun olmasına dikkat edin.

7- Bezi bağlanmadan önce altını iyice kurutun ve bağlayın.

8-  Bebeklerde pişik oluşum sıklığı en çok ilk 3 dönemlerde yaşandığı için bu dönemlere çok dikkat edilmelidir.

Ergenlik Aşkları Giderek Artıyor

İçince bulunduğumuz yüzyılı ele aldığımızda aslında pek tuhaf olmayan ama son yıllarda oldukça aşırı bir yükseliş gösteren ergenlik aşkları kendini iyice belli etmeye başladı. Henüz çocukluktan dahi çıkmamış olan bireyler arasında adı aşk olarak anılan ama aslında gerçekten aşk olmayan popüler bir duygu akımı meydana çıktı. Daha 11-12 yaşlarında olan erkek ve kız çocuklarının ergenlik çağının öncesinde sevgili olması her kuşakta neslin biraz daha hızlı bir şekilde duygusal bağlar geliştirdiğini gösteriyor. Bundan 10-15 yıl öncesini düşündüğümüzde üniversitede okuyan kişilerin dahi bu kadar fazla duygusal ilişki yaşamadığını düşündüğümüzde günümüzde yaşanan duygusal ilişkilerin seviyelerini biraz tuhaf görmek aslında pek de yanlış değil. Bu durum öyle bir hale geldi ki henüz 12-13 yaşlarında olan çocukların cinsel ilişki ile ilgili birçok şeyi biliyor ve uygulamaya çalışıyor olması gibi rahatsız edici bir durum söz konusudur.Ergenlikte aşk, çocukların aşkı, sevgili olma

Özellikle cinselliğin ülkemizde yanlış yorumlanıyor olmasını ele aldığımızda ergenlik aşklarının ve hatta ergenlik öncesi aşklarının cinsel hayatın yönünü çok daha farklı seviyelere çekebileceğini göz önünde bulunmak gerekmektedir. Bu nedenden dolayı çocuklarımızın aşk, cinsellik vb. gibi duygu ve isteklerini yeri geldiğinde yaşamalarını sağlayacak şekilde bir takım önlemler almalıyız. Örneğin çocuklarımıza cinsel duygular hissetmesinin aslında kötü bir şey olmadığını ancak yaşının biraz daha büyümesini beklemesi gerektiğini ve o zaman bu duyguları için birtakım faaliyetlerde bulunması gerektiğini anlatmalıyız. Duygusal anlamda aşk adı altında yaşayacakları şeylerin aslında çok önemli olmadığını, bu duyguların onların esas duygularının önüne geçmemesi gerektiğini yine çocuklarımıza uygun bir dille aktarmalıyız.

Özellikle dizi sektörünün son 3-4 yıldır sürekli cinsellik, duygusal ilişkiler gibi konuları ele alması çocukların düşüncelerini bu yönlere çekmiştir. Henüz cinselliğin tam olarak ne olduğunu, aşkın ne anlama geldiğini bilmeyen çocuklar ve ergenler sırf dizilerin etkisinde kaldığı için bu duyguları yaşamak istiyor ve sonucu hoş olmayan durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu sebepten dolayı çocukların izledikleri programlara dikkat edilmesi gerekmektedir.