Monthly Archives: Haziran 2016

Yaz Aylarında Serinleme Yolları

Yaz sıcakları bunaltıcı olmaya devam ediyor. Bu yaz serinlemek için daha fazla şeye ihtiyacımız olacak gibi duruyor. Çünkü bu yıl hava sıcaklıkları geçen yıla göre çok daha fazla olacak. Siz de sıcaktan bunaldıysanız ve serinlemek için farklı yollar arıyorsanız şu yöntemlerin size uygun olanlarını deneyebilirsiniz.Yazda serinleme, serinleme yolları, yaz sıcaklarında serinleme

  • Klima ile serinleme: Klima fiyatları ülkemizde oldukça ucuzladı. Evinizin salonuna taktıracağınız bir klima sayesinde yaz sıcaklarından kurtulabilirsiniz. Birçok kişi klimaların fazla enerji tükettiğini belirterek kullanmaktan kaçınmaktadır. Oysa yeni teknolojiye sahip klimalar artık bir ampul kadar enerji tüketmektedir. Üstelik yaz-kış demeden kullanılabilecek bir ürün olması da klimayı kullanışlı bir hale getirmektedir.
  • Vantilatör ile serinleme: En eski yöntemlerden bir tanesi de vantilatörlerdir. Son yıllarda biraz daha geliştirilen vantilatörler klimaya nazaran daha ucuzdur. Ancak ne yazık ki klima kadar yeterli bir cihaz değildir. Çünkü klima dışarıdan aldığı havayı soğutarak ortama aktarıyorken vantilatörler ortamdaki havayı dolaşıma sokmaktadır. Soğukluk hissi yaratan vantilatörler aslında soğuk havayı içeri vermiyor sadece hava dolaşımından dolayı meydana gelen soğukluk hissinin oluşmasını sağlıyorlardır.
  • Havuz ile serinleme: Yaşadığınız bölgede açık veya kapalı yüzme havuzu var ise yazın sıcağını yüzerek ardınızda bırakabilirsiniz. Günlük giriş ücreti bulunan havuzlara her gün gitme imkanınız olmayabilir. Ancak birkaç günde bir giderek de biraz da olsa serinleyebilirsiniz.
  • Deniz ile serinleme: Hava ne kadar sıcak olursa olsun deniz suyu daima serindir. Denizde yüzerek hem spor yapmış hem de serinlemiş olursunuz. Yaşadığınız bölgede bulunan sahile giderek gönlünüz ne kadar istiyorsa o kadar süre yüzebilirsiniz. Denizlere giriş için ücret alınmadığından ne zaman canınız isterse kullanabilirsiniz. Uzaktan gelip de denizde serinleyecekseniz ancak biraz para harcamanız gerekebilir. Yazlık kiralayabilir ya da çadır kurabilirsiniz. Çadır kurarak çok çok ucuza tatil yapabilirsiniz.
  • Yaylaya Çıkarak Serinleme: Karadeniz gibi güzel bir memlekette yaşıyorsanız yaylaya çıkarak rüzgar ile serinleyebilirsiniz. Yaylada da yine çadır kurabilir veya kiralık bir yer bulabilirsiniz.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaz sıcaklarının bunaltıcılığından kurtulmak ve rahat bir gün geçirmek için klimalardan yararlanabilirsiniz. İş yerinizde veya evinizde kullanmak için klima alırken bazı hususları göz önünde bulundurursanız daha işe yarar klimalar satın alabilirsiniz. Klima alırken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken nokta kullanılacak olan alanın büyüklüğü ve konumu olmalıdır. Büyük ve günün büyük bir kısmında güneş gören yere alınacak klima ile büyük ancak güneş görmeyen yere alınacak klima arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü güneşin yaptığı etkiye göre klimanın performansı yetersiz gelecek veya daha küçük bir klima ile ihtiyaç giderilecekken daha büyüğü alınıp boşuna masraf edilebilecektir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için güneşin etkisi ve kullanım alanının büyüklüğüne önem verilmelidir.

Klima alırken, klima tercihi, klima satın alma

Güç tüketimi klima satın alacakların en fazla dikkat etmesi gereken husustur. Çünkü klima yaklaşık olarak tüm gün çalışacaktır. Haliyle tüm gün çalışacak olan makine elbette enerji harcayacaktır. Enerji tüketimi ne kadar az olursa o kadar az masraf edilmiş olacağı için A sınıfı klimaların tercih edilmesi daha mantıklıdır. Ortamı oda sıcaklığı seviyesinde tutabilecek bir klima satın alınmış ve hele ki A sınıfı ise çok ekonomik bir şekilde serinlenilebilir.

Klimaların yıllık genel bakımlarının yapılması gerekmektedir. Belirli periyotlar ile konusunda bilgili bir klima servisinden hizmet alınması ve klimanın gerekli bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu cihazlara yapılan iki temel bakım vardır. Bunların birincisi gaz azalması sonucunda gaz basımı, ikincisi ise filtrelerin temizlenmesidir. Gazı azalmış olan klimaların yeteri kadar iyi soğutma yapması mümkün değildir. Bu nedenden dolayı gaz azalması olduğunda ilave edilmelidir. Filtrelerin temizlenme sebebi de soğutma ile ilgilidir. Ancak esas neden filtrenin içeriye temiz hava verebilmesi için öncelikle kendinin temiz olmasıdır. Kendisi temiz olmayan klima hava filtresinden içeriye sağlıklı hava vermesi beklenemez.

Isı ölçme özelliği bulunan klimalar satın alınırsa çok daha iyi edilmiş olur. Çünkü ısıyı ölçebilen klimalar oda sıcaklığına ayarlanabilmektedir. Bu da daha sağlıklı bir şekilde serinlemek demektir. Oda sıcaklığının altında kalan alanlar birtakım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tür sorunlar ile karşılaşılmaması için ısı ölçme özelliği olan klimalar satın alınmalıdır.

Yazın En Büyük Derdi Sivrisineklerle Savaşma Yolları

Yaz geldi, sıcaklar kendini iyice hissettirmeye başladı. Ancak tek sorun sıcakların kendini hissettirmesi değil. Hemen hemen herkesin başına bela olan sivrisinekler de büyük bir sorun. Biraz sıcaktan bunalınca pencereyi açsanız hemen içeriye kaçan sivrisinekler, evinizde barındıkları yetmiyormuş gibi bir de sokmaya başlarlar. Sivrisineklerin soktuğu yer balon gibi şişer ve dayanılmaz bir kaçıntı hissi verir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için bazı önlemler alabilirsiniz. Sivri sineklerin gazabından korunmak için şunları yapabilirsiniz.Sineklerle mücadele, yaz belası sivrisinekler, sivrisinek sokması

  • Elektronik kovucular kullanabilirsiniz: Marketlerde kolayca bulabileceğiniz sivri sinek kovar elektronik cihazlardan satın alabilirsiniz. Bu cihazların yaydıkları manyetik enerji sineklerin evden uzak durmasını sağlar. Böylece pencereniz ardına kadar açık dahi olsa sineksiz bir gece geçirebilirsiniz.
  • Elektronik ızgara kullanabilirsiniz: Evinize giren sineklerin size ulaşmadan yok olup gitmesini istiyorsanız pencerenizin hemen dışına veya iç kısmına sineklerin dikkatini çekip onları elektrik ile öldüren cihazlardan koyabilirsiniz. Sineklerin bu cihazların cezp edici ışığına doğru uçar ve çarpılarak ölürler.
  • Sinek ilacı kullanabilirsiniz: Adı her ne kadar ilaç olsa da sinekleri öldüren bu spreyler bir geçici çözüm olarak tercih edilebilir. Hangi insan evladı sinekleri öldüren zehre ilaç demiş bilmiyoruz ancak bildiğimiz tek bir şey var o da bu zehirlerin sineklerin baş düşmanı olduğu. Sakın ola kendiniz içerideyken odaya sinek ilacı (spreyi) sıkıp uyumayın. İçerisini ilaçlayın ve kendiniz dışarıda birkaç saat hava alın. Sonrasında ilaçladığınız ortamı kullanabilirsiniz.
  • Sinek kovan losyonlardan kullanabilirsiniz: Açık havada bulunmanız gerekiyor ve sivri sineklerin sokmalarına maruz kalıyorsanız mutlaka sinek kovan losyonlardan kullanın. Vücudunuzun açıkta kalan kısımlarına losyonu sürdüğünüzde teninize konan sinekler sokmadan uçup gidecektir.
  • Kaşıntınız varsa buz iyi gelir: Sinek sokmalarına mağruz kaldıysanız ve her yeriniz şiştiyse ısırıkların üstüne buz uygulayın. Buz sinek sokmalarının olduğu yere konulduğunda acıyı ve ateşi alacak, rahatlama sağlayacaktır. Özellikle çocuklarınızı sinek soktuysa buz uygulayın ve buzun üstüne yağlı vücut bakım kremlerinden sürün.