Monthly Archives: Temmuz 2016

Üniversite Tercihleri Başladı!

Hayatınızda yeni bir dönem açmak üzere yapacağınız üniversite tercihinizi henüz yapmadıysanız elini çabuk tutun. 2016-2017 yılı için üniversite tercih süreci başladı. Tercihler herhangi bir değişiklik yapılmaz ise Ağustos ayının 3’üne kadar devam edecek ve bu tarihe kadar üniversite adayları tercihlerini https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden aday şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile giriş yaparak halledebilecek.Üniversite tercihi, aday işlemleri, üniversite tercih listesiYGS ve LYS engelini aşıp hak ettiği puanı alan binlerce öğrenci üniversite kapısından eğitim-öğrenim döneminin açılması ile giriş yapacak. Binlerce genç mesleki eğitimlerini almaya başlayacak ve günü gelince mezun olup vatana ve millete faydaları birer birey halini alacak. Sizin amacınız da hem ülkenize hem de kendinize faydanızın dokunması ise üniversite tercihinizi yaparken dikkatli olmalısınız. Özellikle de kendi adınıza iyi bir tercihte bulunmak için iki kat dikkatli olmalısınız. Seçeceğiniz bölüm ve üniversite ilerleyen yıllarda iş bulup bulamamanızı yakından ilgilendirmektedir. İyi bir üniversitede iyi bir şekilde eğitim alır, bir de üstüne kendinizi geliştirirseniz kolayca iş bulabilirsiniz.

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılacak?

https://ais.osym.gov.tr/ adresine girdiğinizde aday giriş ekranına gelin. Aday giriş ekranına T.C kimlik numaranızı ve aday şifresini yazarak giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra tercihler kısmına gelin ve aktif tercihler arasında yer alan OSYM tercihleri kısmını açın. Bu kızma geldiğinizde karşınıza boş bir tercih listesi gelecektir. Bu tercih listesinden hangi üniversite ve bölümü tercih etmek istiyorsanız onu işaretleyin. Aklınızdaki bölümleri ve üniversiteleri tercih listenize ekledikten sonra gerekli onaylamayı yapın. Tercih listenizi onayladığınızda işleminiz sona erecektir. Ağustos ayının 3’üne kadar tercih listenizde herhangi bir şekilde değişiklik yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz.

Tercih yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tercih listenize yazdığınız bölüm ve üniversitelerin özel koşulları olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Listenize bir okulun bölümünü eklediğinizde sağ kısımda ek koşullar simgesi çıkıyorsa koşulların neler olduğuna göz atın. Eğer mezun olduğunuz lise ile uyuşmayan bir şart varsa ya da sizin fiziksel anlamda uygun olmadığınız bir bölümü yazdıysanız tercih listenizden çıkartın.

Tavsiye Edilen İddaa Oynama Siteleri

Sanal dünyanın herkesi baştan sona sardığı bu vakitlerde gece gündüz demeden herkes internette yer alıyor ve bunu bazıları kazanca dönüştürür iken bazıları ise tamamen eğlence amaçlı kullanıyor. İddaa oynayanların amacı para kazanmak iken bununla hiç bir alakası olmayanlar sadece vakit geçirmek için kullanıyor bu imkanları. Bugün ise bahsi geçen konu tamamen tavsiye edilen iddaa siteleri üzerine olacak. Bu konuda bir açık görüyorum ve nedense kimse doğru düzgün bilgi vermiyor. Her yerde anlatılan iddaa oyunu ile bizim bildiğimizin arasında ne gibi fark var anlamış değilim. Hele hele önerilen iddaa sitelerini görünce daha kötü bir ruh haline giriyorum. O kadar basit içerikli ve yalan dolan oyunlardan oluşturulmuş siteler var ki hangisini tercih ederseniz edin sorun yaşayacak olmanız çok açık şekilde görülüyor.

İddaa Oynama, Tavsiye Edilen İddaa Siteleri, İddaa Oynama Siteleri, İddaa Oynamak İçin En İyi Site, İddaa Oynama Günleri, İddaa Oynama Programı

Buna benzer problemleri en iyi şekilde açığa vurmak için elimizden geleni yapıyor ve en iyi iddaa sitesi diyebileceğimiz yerleri listelemeye gayret gösteriyoruz. Hem böyle yapınca bir çok kişi için iddaa oynamanın tadı başka olacak. Şöyle düşünün, gerek oranlar gerekse bülten olarak en iyisini sunan bir yerde bulunmak size fayda sağlamaz mı? Bence sağlar, çünkü hem oranların yüksek oluşu hem de tek maç oynayabilme özelliği gerçekten tüm oyuncuların isteyebileceği hatta ve hatta dilediği bir şey olacaktır. İddaa oynama günleri ise her gün var desek yalan olmaz. Eğer bültene maçları yerleştiren ve oranları belirleyen kişiler lig ayrımı yapmaz ise her gün iddaa oynanabilecek bir gün olarak ortaya çıkar.

Ama bunu ne denli iyi yaparlar veya bülteni geniş tutarlar bilemem. Ülkemizde bu durumu iyiye kullandıklarını da pek söylemek mümkün değil. Yapılan işlemler ve belirlenen oranlara baktığımda, analiz ettiğimde hep bir düşürülme görüyorum. Bu şu demek oluyor; oyuncu için en düşük oranları belirlemek. Böyle olunca da ister istemez heves kalmıyor içimizde. Halbuki internette sanal iddaa siteleri bu konuda çok daha iyi işler yapıyor. Belirlenen iddaa oranları ve programı oldukça hoş bir liste halinde sunuluyor ziyaretçilere. Haliyle herkes tercih ediyor onları. Zaten bu gidişle her şey online olacak.

İddaa Oynama, İddaa Oynama Programı

Ben online olmasını isteyen kitleden biriyim. İddaa oynamak için en iyi site hangisi diyecek olur isek buna siz karar vereceksiniz ancak ismi duyulmuş, bu konuda bilgili bir yönetime sahip, en önemlisi de hile yapmayıp ödemede sorun çıkartmayanları seçmek gerekir. Böyle olursa daha sorunsuz kuponlar oluşturabilirsiniz. Eğer iddaa oynama sitelerinde tek maç özelliği var ve canlı iddaa bülteni de varsa keyfinize diyecek yok sizin. Maç oynanırken iddaa oynamak en güzelidir. 90 dakika boyunca maçı izleyip ona göre bahis yaparsınız. Bu da kazanma şansınızı oldukça yükseltir. Sistem oynamak isteyenler de yine online iddaa sitelerine baksınlar. Onlar hem en iyileridir hem de sistem oynattıkları için size ayrı bir kapı açarlar.

Modem Alırken Bunlara Dikkat Edin

Evinizde veya iş yerinizde kullanmak üzere internet bağlattıysanız ve bağlantı kurabilmek için yeni bir modem alacaksanız bazı şeylere dikkat ederek iyi bir modem satın alabilirsiniz. Modem seçimine önem vermeniz internete bağlanmanız sırasında daha az sorun yaşamanızı sağlayacak ve daha keyifli online sörf yapmanıza zemin hazırlayacaktır. Modem alırken dikkat etmeniz gerekenleri alt başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.Modem seçimi, modem alırken, modem alırken dikkatli olunHızlı olmalı: Satın alacağınız modemin bağlantı hızı kapasitesi ne kadar yüksek ise o kadar hızlı ve kopma sorunu yaşamadan internete bağlanabilirsiniz. 150 Mbps altında olan modemleri kesinlikle tercih etmeyin. Çünkü bu modemlerin artık miladi dolmuştur. Her geçen gün teknoloji bir adım daha ileri gittiğinden internet bağlantı hızları da bir o kadar değişkenlik gösteriyor. Haliyle yavaş bağlantı kapasitesi olan bir modem ile hızlı bir şekilde internete girmek sadece hayal olur. Eğer bağlantı hızınızın hayalde kalmasını istemiyorsanız birkaç lira daha fazla para vererek yüksek bağlantı hızı kapasiteli bir modem almalısınız.

 • Kapsama alanı geniş olmalı: Satın alacağınız modemi büyük bir evde ya da iş yerinde kullanacaksanız kapsama alanı gücüne dikkat etmelisiniz. Bazı modemler metrelerde uzağa sinyal gönderebiliyorken bazıları sadece kısa mesafelere sinyal gönderebilmektedir. Modeminizi kullanacağınız yerin büyüklüğünü de hesaba katarak bir modem satın alırsanız daha sorunsuz bir şekilde internete erişim sağlayabilirsiniz.
 • Teknik servis ağı yaygın olmalı: Alacağınız modemin arızalanması durumunda kolayca tamirini yaptırabilmeniz için teknik servis ağının geniş olmasına dikkat edin. Sizden kilometrelerde uzakta servisi bulunan bir marka yerine size yakın olan bir markayı tercih edin.
 • Kablosuz güvenliği üst seviyede olmalı: Artık modemlerin neredeyse hepsi üstün güvenlikli olarak üretiliyor. Ancak yine de yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var. Alacağınız modemin mutlaka üstün korumalı olmasına dikkat edin. Kablosuz internet şifrenizin başkaları tarafından kırılamayacak şekilde şifrelendiğinden emin olmanız internet hızınızın kullanıma bağlı olarak düşmemesini sağlayacaktır. Bir modeme bağlanan cihaz sayısı arttığında internet hızı da aynı seviyede azalmaktadır. Bu sebepten dolayı olabildiğince az kişi modeme bağlanmalıdır.

Bebekler Neden Ağlar

Bebekler sevimlidir, insan neşe verir ama bir yandan da bazı zamanlar pek bir huysuzluk ederek rahatsız edici olurlar. Özellikle de durmaksızın ağlayan bebekler bayağı bir rahatsız edicidir. Bebeklerin ağlamasının altında yatan bazı sebepler vardır. BU sebepleri kısa kısa başlıklar altında toplarsak şunları sıralayabiliriz.

 • Altını kirletmiş olabilir
 • Diş çıkartıyor olabilir
 • Ateşi yükselmiş olabilir
 • Acıkmış veya susamış olabilir
 • İlgi istiyor olabilir
 • Sesinizi yükselttiyseniz gocunmuş olabilir
 • Bir şeyler istiyordur onu anlatmak için ağlıyor olabilir
 • Korkmuş olabilir
 • Uykusu gelmiş olabilir

Yukarıdaki sebeplerden herhangi biri yüzünden bebekler genelde sık sık ağlarlar. En basit sebepten başlayarak en önemli sebebe kadar hepsini tek tek kontrol ederseniz emim olun bebeğiniz susacaktır. Örneğin; bebeğiniz ağlıyorsa öncelikle su ve mama verin. Hala ağlamaya devam ediyorsa, gazını çıkartın. Yine de susmuyorsa onunla oynayın, ateşini ölçün, diş çıkartıp çıkartmadığını kontrol edin vb. Kendinize bir kontrol listesi oluşturun ve bebeğinizin niye ağladığını saptayın. Sorunu bulduğunuz an zaten bebeğiniz susacaktır. Yukarıdaki liste sadece örnek bir listedir. Bu sebeplerden başka sebeplerden dolayı da bebeğiniz ağlıyor olabilir. Örneğin; bebeğinizin pişiği vardır ve bu canını yakıyor olabilir ya da bebeklerde sık sık meydana gelen bir diğer sorun kulak ağrısıdır kulağı ağrıyor ve bu sebepten ağlıyor olabilir.Bebek ağlaması, bebekler neden ağlar, ağlayan bebek

Bebeğinizi susturmak için her şeyi denediyseniz ve hala ağlamaya devam ediyorsa onu alın ve gözünüze yatırın. Kalp atışınızın sesini dinletin. Bebekler anne karnındayken annelerinin kalp ritimlerine alışırlar ve bu onları sakinleştiren en doğal sestir. Ninni söylemek gibi düşünebilirsiniz bu durumu. Bebeğinizi göğsünüze yatırın ve sadece kalbinizin ritmini dinlemesini sağlayın. Bir süre sonra uykuya daldığını göreceksiniz. Tabii herhangi bir şekilde sağlık sorunu yoksa bu durum geçerlidir. Sağlık sorunu olan bebeğin tedavi edilmeden sakinleşmesini beklemek pek doğru değildir.

Acemi Sürücüler İçin Araç Kullanma Tavsiyeleri

Ehliyetinizi henüz almış bir sürücüyseniz trafikte bazı sorunlar yaşamanız olası bir durumdur. Eğer daha az sorun ile karşılaşarak araç kullanmaya alışmayı istiyorsanız biraz daha dikkatli olmalı ve yaptığınız her hatadan bir ders çıkarmalısınız. Genelde ehliyetini yeni almış olan sürücüler şerit takibi yapmakta zorlanmaktadır. Bu noktada acemi sürücülere verebileceğimiz en güzel tavsiye şerit takibini yaparken aracın hem sağ hem de sol tarafına bakmak yerine sadece bir tarafı dikkate alarak o tarafı çizgide tutmaya çalışmaları olacaktır. Örneğin; varsayalım ki ehliyetinizi henüz aldınız ve aracı şeritte tutmak için büyük bir çaba harcıyorsunuz. Bu işi kolaylaştırmak için yapmanız gereken şey aracın sol tarafının çizginin içinde kaldığından emin olmanızdır. Sol tarafın çizginin içinde kalıp kalmadığını görmek sizin için zor oluyorsa sağ tarafın yolun sağ çizgisinin içinde kalıp kalmadığını da kontrol edebilirsiniz. Aracın bir yanı çizgi içindeyse diğer tarafı da otomatikman şeridin içinde olacağından bu sorun böylece çözülmüş olacaktır.Acemi sürücülere tavsiye, acemi sürücüler, araç kullanma tavsiyesi

Dur-kalk yapma sorunu: Acemi sürücülerin en büyük sorunlarından bir tanesi de dur-kalk yapmadır. Araca pek alışık olmadıkları için genelde acemiler debriyaj pedalı ile gaz pedalını aynı hizaya getirip aracı o şekilde hareket ettirmeye çalışırlar. Hâlbuki debriyaj pedalı ile gaz pedalının uzunlukları aynı değildir ve eşitlenmeleri mümkün değildir. Bu nedenle debriyaj pedalından ayak kaldırılırken gaza hafif bir şekilde basılmalı ve araç harekete geçinceye dek debriyajdan ayak kaldırılmamalıdır.

Tam dönüş yapma: Arabaya yeni yeni alışmaya çalışan kişilerin bir diğer büyük sorunu da sağa veya sola tam dönüş yapmadır. Bir yol ayrımına geldiklerinde acemi sürücüler genelde tamamen durup o şekilde dönmeye çalışırlar. Aracın tamamen durdurulmasına aslında gerek yoktur, biraz gaz kesilir ve direksiyon dönüş yapmaya yetecek kadar çevrilirse kolayca tam sağa veya sola dönüş yapılabilir.

Debriyaj-fren ile durma: Durmanız gerektiğinde iki şekilde aracınızı tam olarak durdurabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi aracı boşa alıp fren ile durma diğeri ise debriyaj ile frene aynı anda basarak durmadır. Debriyaj ile frene aynı anda basarak durmaya alışırsanız bir kaza anında daha kolay bir şekilde durabilirsiniz. Bu şekilde durabilmek için aracınızın durmaya yakın bir hıza düşmesi için frene basın sonra frenden ayağınızı çekin ve debriyaja basıp ardından frene basın.