Monthly Archives: Ekim 2016

2016 2017 Sonbahar Erkek Modası

Moda sadece kadınlara özgü bir şey değil. Özellikle popüler kültürün etkisiyle de erkek modası da en az kadın modası kadar ön plana çıkmış durumda.

Tarzlarını, modanın öne çıkan parçalarını kullanarak yansıtmak isteyen erkekler oldukça çoğunlukta.

Hal böyle olunca erkek modası başlı başına bir alan ve büyük bir sektör oluşturmuş durumda.

2016-2017 Sonbahar Erkek Modasını merak edenler için sezonun en trend parçalarını anlatacağımız yazımız tam size göre. Dilerseniz başlayalım.sonbahar erkek modası, 2016 2017 erkek modası, 23016 sonbahar erkek modası

Uçuş ceketleri ile erkekler uçuşa geçmeye hazır. 1920’li yıllarda Amerikan pilotları için hazırlanan hantal ve kalın bomber ceketler o zamanlardan bu zamana oldukça büyük evrim geçirdi. İpek, kadife, saten çeşitleri ile daha hafif ve şık bir görünüm alan bomber ceketler kanvas pantolonlar ve jeanlerle oldukça hoş görünüyor.

Bol kıyafetler bu sezonun erkek modasının temeli. Montlar, ceketler, kazaklar ve jeanler de birkaç beden büyük görüntüsü oldukça trend.  Tabi trend olmak isterken rüküş olmak istemeyiz. Onun için kombininizde tek bol parça bir ürüne yer verirseniz ve bol konusunda da ölçülü olursanız oldukça trend bir hava yakalayacaksınız demektir.

Kadife bu sezon kadın modasında öne çıktığı gibi erkek modasında da kendisini gösteriyor. Özellikle bordo ve yeşil kadifeler adeta sonbaharla aşk yaşıyor. Bu renklerin aksine erkek modasının en gözde renkleri olan kahverengi, lacivert ve siyah da kadifeyle buluşuyor.

Bu sezon erkekleri 70’lerden fırlamış gibi görmemiz oldukça mümkün. Hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından eşarplar kullanılmaya başlansın öyleyse. Eşarpların haricinde leopar desenler bu sezon erkek modasında öne çıkıyor. 70’ler demişken unutmadan ekleyelim İspanyol paça pantolonlar bu sezonun erkek modasında yerini almış. Tabi ki bu nostaljik parçaları modern parçalarla birleştirmeniz sizi rüküşlükten alıkoyacaktır.

Ve bu sezonun kadın modasından bir öğe daha sezonun erkek modasında yerini almış vaziyette. Hangisi mi? Çiçekler. Bu sezon erkek moda severler anlaşılan çiçek açacaklar. Ceketlerde, Trençkotlarda, gömleklerde bazen çantalarda çiçekleri göreceğiz. Üstelik bu çiçekler rengârenk. Dikkat çekmek isteyenler için hoş bir alternatif olacağa benziyor.

Kadınlar için güzellik sırları

Gün boyunca devamlı olarak toplum içerisinde olmak zorunda kalmaktayız. Toplum içerisinde kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacak şey ise hiç şüphesiz ki giyimimiz ve bakımımızdır. Hem kadınlar hem de erkekler için kişisel temizlik ve kişisel bakım oldukça önemli bir unsurdur. Çünkü erkeklerin de kadınların da kendilerine özgü bakım yapmaları gereken şeyler vardır. Kişisel bakım denince akla makyaj veya yüz ve cilt güzelliği gelmesi ise oldukça yanlıştır. Çünkü kişisel bakım bütün vücudumuzu bir parça olarak görür ve bütün vücudumuzun bakımını kastetmektedir. Kirpiklerinizden tutun da kaşlarınız, bacaklarınız, dişleriniz vs. gibi birçok bölgenizde bakım uygulanması oldukça önemli bir noktadır.güzellik sırları, kadınlar için güzellik sırları, kadınlara güzellik sırları

Kadınlara bakım sırları

Kadınların hayatları boyunca en çok dikkat ettikleri şeylerden biri de hiç şüphesiz ki yüz güzelliğidir. Yüzünüze bakıldığında ise kaş ve kirpikler oldukça dikkat çekmektedir. Bu nedenle neredeyse bütün kadınlar uzun ve gür kaş ve kirpiklere sahip olmak isterler. Kirpiklerinizin daha uzun ve gür olması için ise birçok uzman tatlı badem yağını önerirken, kaşlarınız için ise kaş taraklarını ve düzenli şekil vermeyi önermektedirler.

Vücut bakımı

Kadınların vücutlarında en önemli yerlerden biri de mutlaka el ve ayaklardır. Bilhassa eller gün içerisinde birçok yere dokunulduğu için birçok mikroorganizma taşımakta ve sağlımızı da tehlikeye düşürmektedir. Bu nedenle ellerimizi özellikle tuvaletten sonra iyice sabun ile yıkamalı onun dışında da fırsat buldukça el temizliğimize özen göstermeliyiz. Yine ellerimizin bakımı için ve daha güzel görünmesi için de nemlendirici kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Ayak bakımı da yine toplumdaki saygınlığınızı ve temizliğinizi korumakta oldukça önemlidir. Ayak bakımı için de dışarıdan eve geldiğinizde ve gece yatağınıza girmeden önce mutlaka yıkamalı ve vücut losyonu ile nemlendirmelisiniz.

Bakımınız sağlığınız için

Kişisel bakımın ve temizliğin en önemli noktaları arasında kulak ve burun temizliği de yer edinmektedir.  Özellikle toplumumuzda oldukça yanlış algılanan kulak temizliğinde kullanılan kulak çubukları kesinlikle doğru bir yöntem olmayıp birçok kulak sağlığı problemine yol açmaktadır. Burun temizliğiniz de yine toplumdaki yeriniz ve sağlığınız için önemli olup günde 2 defa su çekilerek burun içi temizlenmelidir.

Anne sütünün çocuk sağlığına etkisi

Anne adaylarının bilmesi gereken bilgiler arasında yer alan anne sütü, hem çocuk hem de anne adayı için aslında bulunmaz fırsat. Pek çok kişi bunun önemini bilse de, maalesef çocuklarını zorlamamak adına anne sütü yerine diğer besinler ile beslenme düzeni oluşturmaktadır. Her ne kadar o süreç için bir takım sorunlar ortaya çıkmasa da, bu durumu uzun vadeye yaydığımızda sağlık problemleri kendini göstermekten başka bir destek vermiyor. Bunun için anne sütünün anne ve çocuk sağlığı kapsamında olan önemini bilmeniz sizlere yardımcı olabilecektir.anne sütü, anne sütünün çocuk sağlığına etkisi, anne sütünün faydaları

Anne sütü ve faydası

Anne sütü, çocuk dünyaya geldikten itibaren başlanılması gereken bir durumdur. Doğumdan hemen sonra başlanması gereken anne sütü, ilk ay sadece anne sütü ile devam ettirilmelidir. Elbette ki ilk 6 aydan sonra bazı besin takviyeleri ile beslenme düzeni oluşturulmalı ve 2 yaşına kadar bu düzen ile devam edilmelidir. Anne sütünün faydaları, diğer besinlerde kısmen alınsa da, elbette ki hiçbir zaman yerini tutmamaktadır. Anne sütü içeriğinde yer alan bazı maddeler şunlar olurken, çocuk gelişimi ve anne sağlığı için büyük bir önem arz ediyor.

 • Bebeğin ihtiyaç duyduğu protein
 • Yağ
 • Demir
 • Çeşitli vitaminler
 • Her türlü diğer besin değerleri
 • İdeal besin kaynağı olarak tanımlanabilir.

Zengin içerik

Vitamin, mineral, protein ve demir açısından oldukça zengin olan anne sütü, her daim taze ve temiz olmasından dolayı çocuk sağlığına etkisi büyük olmaktadır. Tamamen doğal, organik olan anne sütü, diğer pastörize sütler gibi zararlı olmayıp, diğer sütlerin içerisinde yer almayan pek çok besin değerini çocuklarınıza takviye etmektedir. Böylelikle de elbette ki bebeğin ilk aşısı olarak bile tanımlanabilir. Hastalıklara karşı bebeğinizi korurken, elbette ki diğer besin kaynaklarında olduğu gibi hazmı zor değildir. Anne sütünün hazmı oldukça kolay olurken, direkt olarak tüketilmesi yeterli olabilmektedir. Bazı anne adayları, bu değerleri inek sütünden almak istiyor olabilir. Fakat doğal inek sütü bile anne sütü kadar sağlıklı ve hazmı kolay değildir. İçeriğinde yer alan bahsettiğimiz maddeler çocuğun büyümesi ve gelişimi bakımından oldukça önemlidir.

Son olarak yine emziren annelerde anemi görülme oranının oldukça düşük olduğu da uzmanlar tarafından belirtilen bilgiler arasında. Kansızlık oranını düşürmek için, bebeklerinize anne sütü takviyesini uygulayınız.

Astım Nedir?

Solunum yolunun mikrobik nedenlere bağlı olmaksızın iltihaplanmaları nedeniyle daralmasıyla ortaya çıkan astım nasıl geçer dersek pek çok önlemin alınmasının yanı sıra genetik faktörlerin de etkili olduğu astım kuvvetli bir tedavi gerektirir. Astım bir akciğer hastalığı olmakla beraber akciğere giden hava yollarının tıkanması veya daralmasıyla nefes alımını ciddi düzeylerde güçlendiren bir hastalıktır. Son yıllarda etkili olan hava kirliliğinin de artışı ile tetiklenen astımda önemli olan alerji verici maddelerden uzak durulması gerekmektedir. Çağımızın kronik rahatsızlıkları arasında yerini alan astım hastalarına doktorları tarafından hastalığının seyrine göre yapabilecekleri konusunda verilen eğitimle yaşamı daha kolay hale getirilmektedir.astım nedir, astım tedavisi, astım tanısı

Astım Çeşitleri Nelerdir?

Birincil nedeni arasında sigara gösterilen astımın farklılık gösteren çeşitleri mevcuttur. Nefes darlığı öksürük göğüs sıkışması baskı hissi oluştuğunda yaşam kalitesini düşüren astım nasıl geçer diye düşünüyorsak aslında kontrol edilebilir demek daha doğrudur tam anlamıyla tedavi ile iyileşmeden öte astımla yaşama öğrenilebilir denilebilir. Alerjik astım, gece astımı gibi çeşitleri olan astımda tek şikayet olarak öksürük olabilir. Bu durumda üç haftayı aşan öksürük bulunması halinde altında bir astım yahut alerji var mı diye mutlaka araştırılması için bir uzmanla görüşmekte fayda vardır. Astımda genel olarak inatçı kuru ve gece uykudan uyandıran bir öksürük mevcuttur. Alerji söz konusu olan astım hastalığı çeşitli testler sonucu tespit edilebilmektedir. özellikle de bahar aylarında şikayetlerin artması gözlerde kaşıntı sulanma boğaz kaşıntısı alerjik astımı işaret eden etkenlerdir. Bahar nezlesi dediğimiz rahatsızlık %40 oranında da alerjik astımı olan kişilerde görülmektedir.

Astım Tedavisi

Hastanın şikayetlerinin yanı sıra uzmanın kesin tanı için bazı tetkik ve testler uygulanmaktadır. Solunum testiyle akciğerlerin ne kadar hava alınıp verildiğine bakıldığı astım nasıl geçer diye bakacak olursak maalesef geçmez. Onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekmektedir. Sigara, çevre kirliliği ve genetik etkilerin rol oynadığı hastalığın tedavisi sırasında öncelikli olarak alerjiye neden olan faktörler belirlenip uzak kalınması sağlanır. İlerleyen süreçlerde tedavi ile kontrol altına alınan astımın şikayetlerinin azalması hastalığın kontrol altına alındığını ifade eder kesin olarak geçtiği anlamına gelmez. En ufak bir tetikleyici ile tekrar eski durumuna dönmesi söz konusu olacağından verilen ilaçların ihmal edilmeden kullanılması gerekir.

Beyaz Kot Trendi

Özellikle ilkbahar-yaz kreasyonlarında kendine oldukça geniş bir yer bulan beyaz kotlar farklı kombinleri ile oldukça şık bir görünümden tutun spor bir görünüme kadar her tarzla adapte olabiliyor. Ancak bu kotları çok az kişi cesaret ederek tercih ediyor. Çünkü beyaz rengin vücut kusurlarını ortaya çıkarması, kolay kirlenmesi, kilolu göstermesi gibi pek çok sebeple tercih edildiğinde akıllarda hep bir kuşku bırakıyor. Ancak doğru kombinlerle birlikte oldukça güzel bir görünüm sağlayacağını, kusursuz görünüme ulaşmanızda yardımcı olacağı da açık bir gerçek.

Yaz Bronzluğuna Beyaz Uyumu

Yaz aylarında daha kavruk ve bronz bir görünüm alan tenimiz beyaz parçalarla bir araya geldiğinde muhteşem bir uyum yakalıyor. Kullanılan toprak tonları, pastel renkler, neon renkler, siyah, altın, gümüşle oldukça iyi uyum yakalayan beyaz renkler sınırsız renk seçeneğiyle işi hayal gücünüze bırakıyor.beyaz kot, kot trendi, beyaz kot trendi

Beyaz Giyerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Beyaz kıyafetler tercih edildiğinde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlara listemizden ulaşabilirsiniz.

 • Vücuttaki kusurları ortaya çıkarmaya meyilli olması nedeniyle çok dar ve ince kumaşlardan uzak durulmalıdır. Bu pantolonlar sizi olduğunuzdan daha kilolu göstermeye neden olacaktır.
 • Beyaz ve mavi kotlarınızı renklerin birbirine geçmesini önlemek adına yan yana asmamaya özen gösterin.
 • Beyaz kotunuzla birlikte bacaklarınızın kalın ve kısa görünmesini istemiyorsanız paça boyunu doğru bir şekilde ayarladığınızdan emin olun. Eğer yeterince uzun bacaklara sahip değilseniz yalnızca bileklerinizin ince kısımlarının görüneceği pantolonları satın almaya dikkat edin.
 • Yemek yerken üzerinize dökülmesi ihtimaline karşın daha dikkatli davranın.

Beyaz Pantolonlar İçin Kombin Önerileri

 • Dizleri yırtık, bileklerinizi açıkta bırakan dar kesim beyaz kotlarınızla birlikte omuzları açık bluzları ve topuklu sandaletleri bir arada kullanabilirsiniz.
 • Özellikle bayanların işe giderken tercih ettiği tamamen beyaz parçalardan oluşan kombinler beyaz kotlar sayesinde daha rahat etmenizi ve tarz bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.
 • Kotların birbiriyle olan uyumundan yararlanarak bol paça beyaz bir kotla birlikte mavi bir kot gömleği bir araya getirebilir ve bunu dolgu topuk bir ayakkabıyla kusursuz şekilde tamamlayabilirsiniz.
 • Bu sezon oldukça ilgi gören kısa pantolonlar beyaz kot modellerinde de kendini göstermiştir. Özellikle bağcıklı sandaletle inanılmaz bir uyum yakalayan beyaz kotlarınızı spor bir gömlek ve blazerlarla tamamlayabilir, rahatlık ve şıklığı aynı anda yakalayabilirsiniz.

Besinlerden aldığımız faydayı nasıl artırabiliriz?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her besinin vücudumuz için bir faydası bulunuyor. Et, süt ürünleri, tahıl ve baklagiller, sebze meyveler, aklınıza gelebilecek her besinin içerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu maddeler bulunuyor. Ancak her insan aynı faydayı alamıyor. Kimisi yediği bir besinden çok verim alırken diğeri az alıyor belki de hiç alamıyor. Bunun sebebi nedir? Besinlerden aldığımız yararı nasıl artırabiliriz?besinlerden alınan fayda, dengeli beslenme, düzenli beslenme

Düzenli ve dengeli beslenme;

Yediğimiz besinler bizlere fayda versin istiyorsak onları yeterli miktarda yemeliyiz. Zira besinden fayda almak için gereken ilk şart bu. Diğer bir şart ise dengeli ve düzenli beslenmek. Uzmanlara göre en önemli şart bu. Düzenli beslenmek gün içerisinde öğünleri kaçırmamakla olur. Uyandıktan sonra kahvaltıyı muhakkak yapmalısınız. Öğlen yemeğini abur cuburla geçiştirmemeli, yemek yemelisiniz. Düzenli beslenme yalnızca bununla da bitmiyor. Bu 3 ana öğün arasında meyve, yoğurt gibi yiyecekler tüketmelisiniz. Dengeli beslenme ise öğün ile değil daha çok yediğiniz besin ile alakalı. Şayet dengeli beslenmek istiyorsanız tüm besin maddelerinden yemeye gayret etmelisiniz. Örneğin gün içerisinde süt grubu, et yumurta ve kurubaklagil grubu, sebze ve meyve grubu, tahıl ve ekmek grubu olmak üzere 4 ana kategoriye ayrılan besinlere bakacak olursak; her gruptan tüketim yapmalısınız. Elbette bunu günün belirli zamanlarında belirli miktarlarda yapmalısınız.

Besinlerin faydaları hakkında;

Süt grubunda bulunan süt, peynir, yoğurt gibi besinler içlerinde bulunan kalsiyum ile kemik gelişimine büyük katkıda bulunurlar. Et yumurta ve kurubaklagil grubunda bulunan et, tavuk, yumurta, mercimek, kuru fasülye, nohut, ceviz gibi besinlerin içinde protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Büyüme ve gelişme açısından büyük önem arz eden bu grubun üyeleri aynı zamanda kan yapımında görev alır. Sinir ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmak ve hastalıklara karşı direnç oluşturmak da et grubunun görevleri arasında sayılabilir. Meyve sebze grubuna baktığımızda hücre ve doku yenilenmesi, diş ve diş eti, bağırsaklar, kalp damar hastalıkları gibi alanlarda fayda sağladığını görüyoruz. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasında da büyük yararı bulunmaktadır.