Monthly Archives: Mart 2017

Menisküs Ameliyatı Sonrasındaki Süreç

Menisküs ameliyatı sonrası hasta durumuna göre aynı gün hastaneden çıkabilir ya da hastanede kalış süresi 2-3 güne kadar uzar. Eğer hasta ayağa kalkabiliyorsa ve değnek yardımıyla da olsa yürüyebiliyorsa hastaneden taburcu edilebiliyor. Ameliyat sonrası bandajlanan bölgeye, ağrıyı ve şişliği hafifletmek için soğuk kompres yapabilirsiniz. Doktorunuz ameliyat sonrası yaşanan ağrının şiddetine göre ağrı kesici verilmektedir.menisküs tedavisi, menisküs ameliyatı ve sonrası, menisküs ameliyatından sonra

Menisküs Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Ameliyat sonrasında, müdahale edilen diz yaklaşık olarak 2 hafta hareketsiz tutulması gerekir. Dizin daha çabuk toparlanabilmesi için bu süre zarfında hareket ettirilmemesi veya üzerine yük binmemesi önemli bir konudur. 2 haftalık dinlenme süresinin ardından sınırlı hareketlere başlamak için 2-3 hafta daha beklemek gerekir. Bu arada yapılan kontrollerde doktorunuz beklediği sonuçları alırsa bu süre kısalabilir ve size bir uzman kontrolünde sınırlı egzersiz yapmanızı önerilmektedir. Fizik tedavi menisküs ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin en önemli unsurlarındandır. Uzman kontrolünde başlanan fizik tedavi ile dizin hareketleri kademeli olarak geliştiriliyor. Ameliyattan yaklaşık olarak 4 ve ya 5 ay sonra her şey yolunda ilerlerse ve özellikle de fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınırsa ameliyatlı diziniz günlük aktiviteleri yapacak kadar güç ve hareket kabiliyeti kazanır. Sporcular için dizin güçlenmesi ve menisküsün tekrar etmemesi adına farklı fizik tedavi yöntemleri ve egzersiz programları kullanılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Rehabilitasyonun Önemi Nedir?

Cerrahi operasyon sonrasında, rehabilitasyon vücudun en hareketli ve en fazla kullanılan bölgelerinden biri olan dizin normale geri dönmesi için oldukça önem arz eder. Bu adımlar takip edilmediği taktirde diziniz iyileşse bile tüm hareketleri %100 kapasitede yapma özelliğini yitirebilir ve sonrasında bu durum günlük hayatınızı etkileyebilecek sonuçlar doğurabiliyor. Menisküs ameliyatı sonrası yapılacak rehabilitasyon kişiye özel olarak hazırlanır ve yaş, kilo gibi faktörler göz önünde bulundurmalısınız. Menisküs ameliyatı sonrası uygulanan fizik tedavi 3 aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada uzun süredir tek dizini kullanmayan hastanın vücut dengesini tekrar kazanması hedefleniyor. Bu aşamada hasta dengesini sağlayana ve kendine güvenini kazanama kadar koltuk değnekleri kullanılmalıdır. Sırt üstü yatıyorken dizin 90 derece açılmasını hedefleyen egzersizlere bu aşamanın sonlarına doğru başlanmalıdır.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş bakımında önemli noktalardan biride diş ipleridir. Diş ipinin doğru bir şekilde kullanılması gerekir ki, faydası görülsün. Pek çok kişi diş ipini kullanıyor olsa da bunu doğru bir şekilde yapamıyor. Bu nedenle diş ipinin faydalarından tam olarak yararlanılamaz. Birçok kişinin diş ipini doğru kullanmadığını bildiğimiz için bu konumuzda sizlere diş ipi kullanımı hakkında bilgiler sunacağız. İlk olarak diş etinin tutulmasına bakalım; diş ipi iki elin işaret parmakları ve ya baş parmakları arasında gergin bir şekilde tutunuz. Bundan sonra dişlerin arasına sokularak temizleyiniz. Bu temizleme aşamasında diş etlerine zarar verilmemesine özen göstermelisiniz. Diş etlerinin tahrip edilmesinden kaçınınız. Diş iplerinden çok daha fazla yararlanabilmek için yapmanız gereken bazı püf noktalarda bulunuyor. Bunlara da değinelim. İlk olarak ne kadar bir ip almalısınız onu belirtelim. Diş temizliği için yaklaşık olarak 35-45 cm ip yeterli gelecektir. Bu miktarlarda ip alınmalısınız. Bu ipin büyük bir kısmı parmağa sarılmalı. Dişlerin temizlenmesi için yaklaşık olarak; 4-5 cm ip açıkta bırakılmalı ve diş bu kısımdaki ip ile temizleyiniz. Diş iplerinin yine gergin olmasına özen gösterin.diş ipi kullanımı, diş ipi nasıl kullanılır, diş ipinin kullanım şekli

Eğer ki, baş parmaklar kullanılıyorsa baş parmaklar arasında, işaret parmakları kullanılıyorsa işaret parmakları arasında ki ipi iyice gerginleştiriniz. Bundan sonra yukarı aşağı şekilde ip dişler arasında hareket ettirilmesi gerekiyor. Burada nazik davranılması esastır. Aksi halde diş etlerinize zarar vermeniz kaçınılmaz olur. Başka bir diş aralığına geçtiğinizde ipi kaydırarak ipin temiz tarafını kullanınız. Diş ipleri ile ilgili yapılan hatalardan birisi diş iplerinin birden fazla sefer kullanılıyor olmasıdır. Bu uygulama oldukça yanlıştır. Diş ipleri sadece tek seferlik kullanılmalı. Bir kez kullanılan ip tekrar kullanılmaması gerekir. Aynı zamanda farklı diş aralıklarına geçerken de ipin bölümü değiştirilmeli, temiz bir bölüm kullanmalısınız. Diş ipleri, dişler fırçalandıktan sonra kullanılmalı. Önemli bir diğer hususta bu konudur. Yani diş ipi kullanacaklar ilk olarak dişlerini fırçalamalı, daha sonra ise diş ipini kullanmalısınız.

15 Günde Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

 • Limon ile ballı sıcak su da kilo vermeye yardımcı olur. Bir kaşık misket limonu suyu ile yarım kaşık balı sıcak ya da ılık suyla karıştırınız. 15 günde kilo vermenize yardımcı olması için bundan her sabah aç karnına içmelisiniz.
 • Kabızlık kilo verme sürecinizi çok fazla geciktiriyor. Bunun sebebi toksik ile artık öğelerin vücuttan atılamıyor olmasıdır. Sisteminizi temiz ve toksik maddelerden arınmış tutmaya özen gösteriniz. Bol bol su ve diğer sıvılardan tüketiniz. Elma, yulaf ile yeşil sebzeler gibi lif bakımından zengin gıdalar tüketmenizde fayda vardır.
 • Tokluk duygusunun daha uzun sürmesi için karbonhidrat yerine protein tüketmeye çalışmalısınız. Tavuk ve hindi eti iyi birer protein deposudur ve fazla yağ içermiyor. Yağ alımını azaltmalı ve yağ kaynağı olarak zeytinyağı veya günde bir avuç badem, fındık ve ceviz gibi yemişler tüketiniz.kilo verme yolları, kilo vermek için yapılması gerekenler, 15 günde kilo vermek
 • Şekerli yiyeceklerden, kızartmalardan, cipsten, beyaz ekmekten, pizzadan, sosisten, hamburgerden, şekerlemelerden, kek ile pastadan ve her türlü hamur işinden uzak durunuz. Buna karşın sebzeleri, lif bakımından zengin gıdaları, yağsız süt ürünlerini, şekeri az olan meyveleri, balığı diyetinize dahil ediniz.
 • Yavaş yavaş yemelisiniz ve sindirimi daha uzun süren yiyecekleri tercih ediniz. Bu sayede daha uzun süre tok hissi oluşur.
 • Önünüze fazla yemek koyarsanız daha fazla yiyeceksiniz. Bu sebeple yemek tabakları yerine daha küçük olan salata tabaklarını kullanmalısınız. Aynı şekilde büyük boy kahve fincanları yerine daha küçüklerini tercih ediniz. Dışarıda da her şeyin en küçük boyunu almalısınız. Küçük boy salata, küçük boy kahve ve ya küçük boy çorba gibi tercihlerde bulunun.
 • Başta akşam yemeği olmak üzere her yemek sonrası dişlerinizi fırçalayınız. Bu sayede beyninize yemek vaktinin bittiği mesajını verecektir.
 • Aç kalmayın, çünkü aç kalmak durumları daha kötü hale getirebiliyor.
 • 15 günde gözle görülür oranda kilo kaybetmek istiyorsanız mutlaka egzersiz yapınız. Günde yaklaşık 30-45 dakika arası yapacağınız düzenli egzersizler kilo vermenize yardımcı olur. Tabii gezme yürüyüşünden bahsetmemekteyiz. Nabzınızı yükseltecek, tempolu ve özellikle sizi terletecek yürüyüşler egzersizden sayılmaktadır.
 • Günlük su tüketiminizi arttırmalısınız.

Erkekler İçin Ayak Kokusu Giderici Ürünler

Ayak kokusu bilhassa erkeklerin en büyük sorunları arasında yer alıyor. Çoğunlukla yaz ayların görülen bu problemin en önemli nedeni ayak terlemeleridir. Ayak terlemesi, sıcak havalarda ayağın kapalı ortamda kalması ile oluşur. Ayak kokusu bazı kişilerde az görülse de bazıları için gerçekten ciddi bir problem oluyor. Ayak kokusunda korunmak için ayak kokusunu önleyici önlemler alınmalı ve ayak kokusu önleyici ürünler kullanılması gerekir. Ayak kokusunu önlemek için ise, ayakları sık sık yıkamak ve özellikle yaz aylarında hava alan ayakkabılar kullanmak ile çorap seçimini iyi yapmak önemli bir konudur. Fakat bunlarda yeterli olmayabiliyor. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey; ayak kokusu önleyici ürünler kullanılmasıdır. Bunun için piyasa da pek çok ürün bulunur. Bu ürünlerden bazılarını sizlere bahsedelim.erkek ayak kokusu, ayak kokusuna çözüm, erkek ayak kokusu gidericiler

 • Foot Care ürünü, ayak kokusuna karşı üretilmiş olan ürünlerden biridir. Foot Care krem şeklinde olan bir ürünlerdendir. Ürün ayak kokusuna neden olan bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlıyor ve bu şekilde ayak kokusunun önlenmesine yardımcı olur. Foot Care tek kullanımlık ve 5 gramlık tüplerde satılır. Ayaklar temizlendikten sonra uygulanması önerilir. Foot Care ayak kokusunu önleyici krem, ayaklar temizlendikten sonra başta parmak araları olmak üzere ayak yüzeyine sürülmelidir. Daha sonra ürünler beraber gönderilen pamuk çorap giyiniz.
 • Diğer bir üründe Hakoderm Ayak Kokusu Önler. Bu üründe krem şeklinde satılıyor. Yatmadan önce kullanılmaktadır. Ayaklar iyice yıkandıktan sonra krem ayağın tüm yüzeyine sürünüz. Üzerine pamuk bir çorap giyilir ve 24 saat boyunca bu şekilde kalmalıdır. Bu şekilde kullanıldıktan sonra Hakoderm Ayak Kokusu Önleyici Krem yaklaşık olarak 90 gün etkisini gösteriyor.
 • Foot Clean Antibakteriyel Ayak Kokusu Giderici kokuyu engellemek için satılan ürünlerdendir. Bu ürün sprey tarzında satılıyor. Aynı zamanda anti bakteriyel özelliğe de sahip. Yine ayaklar yıkandıktan ve kurulandıktan sonra uygulanmaktadır. Ayağa sıkılarak kullanılır ve aynı zamanda ayakkabı içerisine de sıkılması da önerilir.
 • Ayak kokusuna karşı kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise, Pediflex 44 Ayak Kokusu Giderici Kremdir. Bu kremde ayak kokusuna karşı oldukça etki sağlar. Yine tek kullanımlık ve 90 güne kadar etkili bir üründür.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske Önerileri

Bal: Doğal bakım maskelerinde oldukça sık kullanılan bal iyi bir nemlendirir ve saçlarınızı etkili bir biçimde yumuşatmaktadır. Saç derisinde oluşan pullanmayı ve tahrişi geçirmek için mucizevidir. Bal maskesini hazırlamak için 3-5 yemek kaşığı bala 1-2 yemek kaşığı jojoba yağı katarak karıştırınız. Saç derinize masaj yaparak ve saçlarınızı tutamlara ayırarak eşit miktarda sürünüz. Yarım saat kadar beklettikten sonra şampuanla çıkarmanız mümkündür. Balı diğer saç bakım maskelerinde de kullanılabilir.kuru saç maskesi, kurumuş ve yıpranmış saçlar için maske, saç maskesi önerileri

Yumurta: Yıpranmış saçlar için besleyici maskelerin ana malzemesi olan yumurta protein içeriği ile saçları onarım yaparken, yumuşatır ve parlamasını sağlamaktadır. Yumurta maskesi için 2 yumurtayı 5 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve karışımı saç derinize ve saçlarınıza sürerek 30-45 dakika bekletiniz. Bu karışıma bir iki yemek kaşığı mayonez ekleyerek saçlarınızın kabarmasını da önleyebilirsiniz. Yumurtalı saç bakım maskelerini yıkarken her zaman ılık ve ya soğuk su kullanmalısınız. Çok sıcak suyla yıkarsanız yumurtalar saçınızda sertleşir ve çıkarması uzun zaman alabiliyor.

Yağ: Kuru ve ya yıpranmış saçları nemlendirmek için zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı kullanılabilir. Bu yağlar özellikle yıpranmış kıvırcık saçların bakımında etkisi büyüktür. Daha besleyici bir maske için yağları limon suyu, bal ve yoğurt ile karıştırılabilir. Doğal yağlar saç derisini yumuşatır ve saç köklerine daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olacaktır. Yağı saç ve saç derinize sürdükten sonra bir havlu sararak ya da plastik bir bone takarak 1-2 saat bekletmelisiniz.

Meyve: Muz, çilek ile avokado gibi meyveler kuru ve yıpranmış saç maskelerinde sıkça kullanılmaktadır. Besleyici ve onarıcı özelliği bulunan bu meyveleri zeytinyağı ile birleştirerek maskenizi hazırlayınız. Ekstra yumuşaklık için karışıma 1-2 yemek kaşığı bal katınız. Hazırladığınız maskeyi yarım saat kadar bekletip ılık su ve şampuanla çıkarmalısınız.

Öneriler: Kuru ve ya yıpranmış saçlar için yapacağınız maskelerin etkisini korumak adına saçlarınıza sürmeden hemen önce hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Maskeleri çıkarmak için çok sıcak suyla yıkamayın ve şampuanladıktan sonra saç maşası ya da kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan cihazları kullanmayınız.

Üniversite Okurken Para kazanmak

Aslında yapması gerekenin sadece ders çalışmak olduğu düşünülen öğrenciler, zorlu hayat şartlarında hem ailelerine yardımcı olmak hem de kendi ayakları üzerinde durabilmek için para kazanmaya ihtiyaç duyarlar çoğu zaman. Ailelerinden uzak yaşamının yanı sıra okul masrafları, beslenme, yurt veya kira ödemeleri derken çoğu öğrencinin zorluk çektiği de ortada. İhtiyaçlarının dışında eğlence amaçlı çalışan öğrenciler de yok değil. Üniversite okurken para kazanmak aslında hiç kolay bir iş olmasa da aynı zamanda yıllar sonra geriye dönüp baktıklarında onlara hem tecrübe hem de güzel anılar kazandırmışta olur. Paranın ne kadar zor kazanıldığını ve değerini öğrenmekte yanlarına kar kalır.üniversitede para kazanmak, okurken bir yandan para kazanmak, okuyorken nasıl para kazanılır

Para Kazanma Yolları

Özellikle sadece öğrenci olanlar için iş olanakları vardır. Vardiya yöntemi ile yapılan part time işler büyük kolaylık sağlıyor. Saatleri kendilerine göre ayarlayarak okula ve işe ayrı ayrı zaman ayırabiliyorlar. Part time sistemde çalıştıkları saat kadar para kazanan öğrenciler, saat ve para oranına dikkat etmeliler. Çünkü her yer saat ücretlendirmesini aynı tutmayabilir. Genelde part time olarak garsonluk yapan öğrenciler, internetten daha farklı işler de bulabilirler. Üniversite okurken para kazanma yolları arasında özel ders vermek ve internette makale yazmak gibi çok fazla yorucu olmadığı gibi çok zaman almayan işlerde mevcut. Makale yazmak son dönemler oldukça ilgi gören bir iş olanağı. Günde sadece birkaç saatlerini bilgisayar başında geçirmeleri yeterlidir. Sipariş verilen konu hakkında istenilen kelime sayısına göre, yazım kurallarına dikkat ederek oluşturduğunuz makaleler ile kazanç sağlayabilirler. Kazanabilecekleri miktar aylık olarak yaklaşık 2000 TL’ye varabilir. Lise ve ilköğretim öğrencilerine ihtiyaç duydukları dersler ile ilgili belirli saatlerde kurs vererek kazanç sağlayabilirler. Ama böyle bir iş bulmak için insanlarla olan ilişkilerinde yetenekli olmaları gerekir. Aynı zamanda internette bulunan iş ilanları da bu konuda öğrencilere yardımcı olacaktır. Bu iş kaynağı diğer işlerden daha fazla kazandırabilir. Para kazanma yolları bunlar ile sınırlı değil tabi ki. Web tasarımı, e ticaret gibi zorlayıcı olsalar da daha bir çok yol mümkün.

İŞ BAŞVURUSUNDA HOBİLERE NE YAZILMALI?

İş başvurusu yapmak öyle küçük görülecek bir şey değildir ve bu sebeple başvurularınız için hazırladığınız özgeçmişinizde bulunan her noktayı özenle ve dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekir. Pek çok kişi her ne kadar eğitimi ve kariyeri konusunda gerekli bilgileri en iyi şekilde doldurmayı kendine alışkanlık edinmiş olsa da, özgeçmişin diğer alanlarında pek o kadar dikkatli olunmamaktadır. İş başvurusunda hobilere ne yazılır sorusunun cevabı da hobiler gibi özen gösterilmeyen bir bölüm hakkında neler yapmanız gerektiğini gösterir. Sizler için bu konuya biraz değinmeye karar verdik. Özgeçmişlerdeki hobi bölümlerine genellikle bisiklet sürmek, kitap okumak, film ve ya dizi izlemek gibi hobiler yazılır ve bunun işverende yarattığı etki sizin bir hobinizin olmamasıdır. Zira bunların hepsi milyonlarca defa başkaları tarafından bu şekilde yazılmıştır ve işverenler hep aynı şeyleri gördükleri için sizin diğerlerinden ayrı olmadığınızı düşünürler. Halbuki iş başvurularında diğer insanlardan ayrılmak ve ya öne çıkmak en değer verilen şeylerden biridir.iş başvurusunda neler yazılmalı, iş başvurusu detayları, iş başvurusunda yazılabilecek hobiler

Hobiler insanların hayatlarının ve karakterlerinin bir parçasıdırlar ve eğitim, kariyer gibi bilgiler işverenlere sizin hakkınızdaki bu ince detayları sunulmamaktadır. Dolayısıyla hobiler bölümünü doğru ve etkili bir şekilde doldurmak ilk amacınız olmalıdır. Bu bölümü doldurmak için doldurmak ise kesinlikle kaçınmanız gereken şeydir. Hobileri doldururken ilgilendiğiniz konuları biraz daha özelleştirmeniz gerekir. Örneğin, kitap okumak yerine dünya klasiklerini okumak, bisiklet sürmek yerine ne tür bir bisikleti hangi parkurlarda sürdüğünüzü belirtmek ve herkesin pek de ilgilenmediği ilgi alanlarınız varsa bunlara detaylı bir şekilde değinmek gerekiyor. Kitap okumak yazan birisi ile bilimkurgu edebiyatı ile ilgilenmek yazan bir kişi arasında işveren gözünde büyük bir fark olur. Tarih, uzay bilimleri, coğrafya, motorlu araçlar gibi pek çok alanda bu tip özelleştirilebilir ifadeler kullanarak o alanlara dair detaylı bilginizin olduğunu göstermelisiniz. Lakin hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir konuyu özgeçmişinize sakın yazmayınız. Belki karşınızdaki insan kaynakları yetkilisi size o alana dair bir soru soracak kadar yetkin olmayabilir fakat yönetim kademelerinde birisinin sizinle aynı hobilere sahip olması halinde konuya dair sizinle sohbet etmek istemesi mümkün olabiliyor ve bilginiz olmadığı ortaya çıkarsa kariyerinizde bir sorun haline gelmesi muhtemeldir.

AYRILMAK İSTEYEN ERKEK NASIL DAVRANIYOR?

İlişkiler bazen güzel son olan evlilikle bazen de maalesef kötü son olan ayrılıkla sona ererler fakat zaman zaman ilişkinin hangi yöne gittiğini kestirmemiz de bir hayli zor olmaktadır. Dolayısıyla karşımızdaki insanın niyetini tespit edebilmemiz için onun davranışlarını doğru bir şekilde okumak gerekir. Ayrılmak isteyen erkek nasıl davranır sorusu da tam olarak bu konuya parmak basarak sizler için dikkat etmeniz gereken noktaları sizinle paylaşalım. Ancak unutmayın, her davranış illa ki onun ayrılmak istediğini göstermez ve belki de bunlardan bir kaç tanesi onun karakteri olabiliyor. Ayrılığı aklından geçirmeye başlamış olan erkeklerdeki en dikkat çekici şey, artık aranızdaki telefon iletişiminin bir hayli azalmasıdır. Mesajlarınıza daha geç cevap vermeye başlayan ve telefonlarınızı açmayan ya da sizi telefonla aramayan bir erkek, eğer geçmişte bunları yapıyorduysa yavaş yavaş gidici olabiliyor. Çünkü bu durum sizi eskisi kadar merak etmediğini gösterir. Fakat çok yoğun iş durumu gibi sebeplerden dolayı yorgun olması da buna sebep olabilir ve bu durumun arka planını biraz araştırmak gerekiyor.ayrılmak isteyen erkeğin tavırları, erkek ayrılmak istiyorsa ne yapar, ayrılacak erkek nasıl davranır

Erkek arkadaşınız eskinden daha fazla şikayet ediyorsa ve ya neredeyse her şeyden memnuniyetsizliğini dile getirip durmaya başladıysa, bu onun ayrılmak istediğine bir işaret olabilmektedir. Giyiminiz kuşamınız, davranışlarınız ve hayatınızdaki her şey artık ona rahatsızlık vermeye başlamış olabilir ve bu durum ise ayrılığa giden yolu döşemektedir. Ancak bazen bunun sebebi biz kadınlar olabiliyoruz ki ve kendi davranışlarımızdaki değişimler erkekleri rahatsız edebilir. Durup dururken mi yoksa haklı bir sebepten mi böyle bir davranış içerisine girdiğini iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Sevgimizi göstermemizin en iyi yollarından bir tanesi tabii ki dokunmak fakat ayrılık düşüncesi olan bir erkek muhtemelen eskisi kadar dokunmaktan da çekinir ve size fiziksel anlamda biraz uzak olur. Eskisi gibi sevgi dolu şekilde sarılmıyor ve elinizi tutmak için fırsat kollamıyorsa erkek arkadaşınızın artık gidici olduğunu düşünmelisiniz. İlişkiye ara vermek isteyen bir kişi ise erkek de olsa kadın da olsa maalesef ayrılığı kafasına sokmuş ve verilen aradan sonra yeniden birleşseniz bile mutlu bir sona erişme şansınız pek yoktur. İyisi mi o sizi terketmeden siz bu ilişkiye bir son vermelisiniz.

Kuş Pisliğini Temizleme Yolları

Hepimiz kuş pisliğini şansla bağdaştırmış olsak dahi, söz konusu kuş pisliği temizlemek olunca hiçbirimiz sinirlenmemek konusunda şanslı olamamaktayız. Çünkü kuş pisliği temizliği zorlayıcı ve sinir bozucu oluyorlar. İşte bu yüzden size zaman ve moral kazandırması açısından kuş pisliği temizliğinin püf noktalarını öğrenmekte fayda bulunuyor. Aslında bunu erkenden fark etmiş olmanız bile büyük şanstır. Yoksa kuş pisliği kısa sürede kurur ve özellikle hiç vakit kaybetmeden zor leke kıvamına gelmektedir. Bu sebeple lekeyi ne kadar erken fark edilirse, kurtulması o kadar kolay olur.

Giysilerden Kuş Pisliği Lekesini Çıkarmanın Yöntemleri

Leke Yeniyse; Eğer ki, kuş pisliği lekesi henüz oluşmuşsa, leke hemen bir ıslak mendille ve ya ıslak bezle bulunduğu yüzeyden silinmesi gerekir. Bu şekilde hızlı bir müdahaleyle kuş dışkısından dolayı oluşabilecek lekeyi en baştan engellersiniz.kuş pisliği nasıl temizlenir, kuş pisliği temizleme yöntemleri, kuş pisliği temizleme

Leke Kurumuşsa; Kıyafetinizde oluşan kuş pisliğini daha sonra fark ederseniz, evde hazırlayabileceğiniz bir karışımla temizlemelisiniz. Ilık suya bir miktar çamaşır deterjanı ekleyip karıştırınız. Ayrıca deterjanınızın ağartıcı olmamasına dikkat edilmelidir. Daha sonra kıyafetinizin lekeli olan bölgesine bu karışımdan ekleyin ve bir süre bekleyiniz. Çamaşır deterjanları kuş pisliği gibi sert ve kalıcı lekelerin yumuşamasına yardım etmektedir. Yaklaşık iki ya da üç dakika kadar beklemeniz yeterli olur. Daha sonra, yumuşak bir süngerle lekeli alanı silmelisiniz. Lekenin kurumasına izin vermeyiniz. Bu yüzden deterjanlı su ile sürekli olarak nemlendirin ve süngerle silinmesi gerekir. Leke tamamen silininceye kadar bu işlemi tekrarlamalısınız. Eğer kıyafetiniz hassas bir kumaşa sahip ise, narin hareketlerle silme işlemini uygulayınız. Ayrıca temizlik işlemi bitince, kullandığınız süngeri atmayınız.

Arabadan Kuş Pisliği Lekesini Çıkarmanın Yöntemleri

Leke Yeni olmuşsa; Arabanızın üzerindeki kuş pisliği lekesini gördüğünüz anda temizleme imkânınız olduysa ve ya henüz leke kurumadıysa, hemen bir ıslak mendil ve ya bez ile lekeyi silmelisiniz. Henüz yeni oluşmuş bir leke, kolayca temizlenir. Ancak yine de temizlerken fazla yaymadan silmeye özen gösterin. Kolay bir temizlik için lekenin yayılmasını hiç istemiyoruz. Eğer ki, ıslak mendil kullanıyorsanız, kesinlikle alkolsüz olup olmadığını kontrol ediniz.

Leke Kurumuşsa; Arabanızın üzerindeki kuş pisliği lekesi kurumuş ise, ilk aşamada bu lekeyi yumuşatmak gerekir.