Monthly Archives: Nisan 2017

Elektrikli Araçlar Niye Tercih Edilmeli?

Özellikle erkeklerin büyük ilgi gösterdiği şeyler arasında yer alan araçlar son yıllarda büyük bir gelişim gösterdi ve sonunda beklenen elektrikli araçlar piyasaya sürülmeye başlandı. İlk piyasaya sürülen araçlara her ne kadar iyi gözle bakılmasa da artık binlerce kişi elektrikli araçları kabullenip ilgi göstermeye başladı. Dizel ve benzinli araçlar kadar performansa sahip olamayacağı düşünülen elektrikli araçlar sanılanın aksine oldukça iyi performanslara ulaştı. Sırf bu dahi elektrikli araçları tercih etmeye yeterlidir, ama yine de farklı tercih sebepleri arayan kişilerdenseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz.Elektrikli araç satın alma, elektrikli araçları niçin tercih etmelisiniz, elektrikli araçları niye satın almalısınız

Doğa Dostu Olduğu İçin Elektrikli Araçları Tercih Edebilirsiniz

Doğaya saygı duyan ve doğayı koruyan biriyseniz elektrikli araç satın alarak bu düşüncenize destek olabilirsiniz. Bildiğiniz üzere benzinli ve dizel araçlar her ne kadar gelişmiş olsa dahi ne yazık ki havaya birçok farklı zararı bulunan gazları salar. Elektrikli araçlar sıfır emisyon ile kesinlikle doğaya herhangi bir salınımda bulunmazlar.

Ekonomik Oldukları İçin Elektrikli Araçları Seçebilirsiniz

Benzinli araçlara göre daha ekonomik sürüş imkanı sunan dizel ve LPG’li araçlar bulunsa da tam olarak ekonomik oldukları sayılamaz. Oysa elektrikli araçlar diğer yakıtlar ile çalışanlara göre çok daha ekonomiktir. Bir defalık şarja harcayacağınız para ile diğer yakıtlar ile çalışan araçlara göre çok daha fazla yolu çok daha ucuza gidebilirsiniz.

Geleceğe Yatırım Amacıyla Elektrikli Araç Satın Alabilirsiniz

Geleceğin teknolojileri arasında gösterebileceğimiz elektrikli araçlardan bir tane ya da birkaç tane satın alarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Birkaç yıl sonra belki bu araçların fiyatları daha da ucuzlayacaktır lakin belirli bir süre sonra satın aldığınız şuanın araçları bir klasik olacaktır. Ayrıca şimdiden elektrikli araç kullanmanın lüksünü yaşamak istiyorsanız da güzel bir yatırım olacaktır.

Küçük Bir Uyarı

Satın alacağınız elektrikli aracı kısa bir süre sonra satmak üzere alıyorsanız böyle bir yatırımdan uzak durun. Çünkü elektrikli araçlar her ne kadar değerli olsa da ikinci elde alıcısını bulmanız biraz süre alabilir. Çünkü yeni teknolojiye sahip şeyleri satın almaya insanlar biraz daha tedirgin yaklaşırlar.

Mülakat Stresini Yenmenin Yolları

İş değiştirmek ya da ilk defa iş sahibi olmak, tabii ki herkesin hayatında en az bir defa yaşadığı deneyimler arasında yer almaktadır. Fakat her şeyin ilkinde olduğu gibi bu işte de illa ki kadın erkek herkesin karşılaştığı büyük zorluklar da hayatı zaman zaman zorlaştırabilir. Mülakat stresini yenmek ise çok heyecanlı olanlar için kesinlikle elzem, aksi taktirde iş görüşmelerinden başarıyla ayrılmak maalesef imkansız oluyor. Sizler için mülakat ve iş görüşmelerinizden önce stresle başa çıkabilmek için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.mülakat stresi nedir, mülakat stresi nasıl yenilir, mülakat stresi ile başa çıkma

  • Mülakatın gerçekleşeceği mekana yaklaşık olarak yarım saat önce gitmek, heyecanınızı dindirmek konusunda size yardımcı olur. Çünkü gideceğiniz yere yürümeniz gereken esnada kalp atışınız hızlanır bu durumda stresi artar. Fakat özellikle yarım saat önceden mülakatın olacağı binaya girmemelisiniz. Mesela, yirmi dakika gibi bir sürede konumun çevresinde etrafa alışarak heyecanınızı yenebilmek için kendinize vakit ayırınız. Son on dakika kaldığında artık mülakatın olacağı binaya giriş yapabilir, bir on dakika kadar daha gerginliğinizi üstünüzden atarsınız.
  • Elbette ki, günün hangi saatinde görüşmeye gireceğiniz de çok önemlidir. Eğer ki size bir tercih hakkı sunulursa, sabah saatlerinde mülakatlara girmeyi tercih ediniz. Gerek enerjik gerekse de uykunuzu almış bir şekilde mülakata gitmek, stres ile kaygı düzeyinizi oldukça azaltır. Gün içerisinde yaptığımız ve düşündüğümüz şeyler ise akşam saatlerine doğru kendinizi kontrol etmenizi daha da zorlaştırır.
  • Gideceğiniz şirkette karşınıza çıkması beklenen sorular hakkında önceden bilgi edinmeyi de tabii ki unutmayınız. Aynı şirket ile görüşmüş olan dostlarınız varsa onlardan deneyimlerini dinleyebilir, bunun yanında sosyal medya aracılığıyla internetten deneyimlerini aktarmış olanları bile bulmanız mümkündür. Fakat tabii ki bunu yaparken o şirketin yetkili ve çalışanlarından sakınmayı unutmayınız.
  • Görüşmelerde karşı taraf duruşu, bakışı ve ya konuşmaları ile sizin üzerinizde baskı kurmaya çalışacak, stres testi uygular. Bunun etkilerini en az şekilde hissetmek için, ne çok rahat ne de çok ezik bir oturma pozisyonu seçin. Çok fazla boynu bükük oturulması karşınızdaki kişinin üzerinizdeki etkisini arttıracaktır ama fazla rahat olunması da olumsuz bir izlenim verir. Sorulara olabildiğince net ve ne kısa ne uzun cevaplar vererek beklentileri karşılayınız.

Herkesin ilgisini çeken Akdeniz diyetinin etkisi!

Bilhassa da Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların nasıl bu kadar sağlıklı ve zayıf oldukları sorusunun cevabını barındıran bu diyette besinlerinizi Akdeniz bölgesinin doğal yiyecekleri ile değiştirerek kısa sürede sonuç alacağınız bir kilo verme programı oluşturabilirsiniz. Kilo vermenizin yanı sıra vücudunuzun yağ ve protein dengesini de yeniden sağlayacağınız Akdeniz diyeti sonrasında özellikle kanser, damar sertliği ile kalp hastalıklarına karşı daha dirençli ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanız mümkündür. Özellikle de hastalıkları önlemede ve hastaların iyileşme sürecinde doktorların büyük bir çoğunluğunun önerdiği Akdeniz diyetinde midenizi dinlendirerek tüm vücudunuzun dengesini yeniden sağlamasına imkân tanınabilir.akdeniz diyeti nedir, akdeniz diyetinin etkileri nelerdir, akdeniz diyetinin faydaları

En önemlisi zeytinyağı kullanımıdır?

Akdeniz diyetinin en önemli noktasını zeytinyağı oluşturuyor. Besinleri ister pişirin, ister kızartın her şekilde zeytinyağı dışında bir yağın kullanılması Akdeniz diyetinde mümkün olmuyor. Akdeniz insanlarının sağlıklarını borçlu oldukları zeytinyağı sayesinde vücudunuza giren doymamış yağ miktarı büyük oranda azalacak ve bu şekilde kilo almanız engeller. Kalp hastalıklarının ve kanserin bir numaralı düşmanı olan zeytinyağı ile aynı zamanda vücudunuzun Omega 3 yağ asidi dengesini de kısa sürede sağlıyor.

Kahvaltıya önem veriniz!

Akdeniz diyetinde en önemli öğün tartışmasız olarak kahvaltılardır. 2 dilim kepekli ekmek, 1 dilim beyaz peynir, salatalık, domates, zeytin ile az miktarda fındık/cevizle başlayacağınız güne ara öğünlere serpiştireceğiniz kivi ve ya elma gibi meyveler ile devam edilebilir. Öğle yemeği için simit gibi hamur işi bir yiyecek yiyip yanında yine domates salatalık tüketiniz. Akşam yemeğinde ise kızartma ürünlerinden uzak durunuz ve etleri soteleyerek ya da haşlayarak tüketin, yanında dilediğiniz kadar salata tüketilebilir. Vücudun en önemli ihtiyacı olan su, bu diyette de önemli bir rol oynar. Günde yaklaşık 2 litre suyun içilmesi Akdeniz diyetinin en önemli noktalarından birini oluşturur ve gün içerisinde çay ve kahve tüketimi minimuma indirilmelidir. İçecek tüketiminde çay ya da kahve yerine su, maden suyu ya da soda tercih edebilirsiniz. Hazır meyve suyu ise çok şekerli olması nedeni ile mecbur kalınmadıkça tüketilmemesi gerekir.

Hasta Çocuklar Nasıl Beslenir?

Senelerdir hasta çocuğu iyi beslenmesi konusunda çok yedirin ki çabuk iyileşsin şeklinde düşüncelere göre davranmaktaydık. Oysa hasta çocuğun çok yemesi değil sadece doğru beslenmesi doğru olacaktır. Çocuklar hasta oldukları zaman ilk olarak enerjileri düşer. Bu durumda gücünü toparlayacağı yiyecekler yemeleri en doğru atak olacaktır. Bu enerjide karbonhidrat ağırlıklı yemekler ile hızlıca sağlar. Karbonhidrat yönünden zengin olan yiyecekler makarna ve pilav gibi besinlerdir. Bunların yanında bir de bol bol çorba içmeleri enerjilerini hızlıca yerine getirmeye yardımcı olur. Çocuk hasta olmadan önce hasta olacağı anlaşılıyorsa çorba içmeye başlamalısınız. Özellikle de; tavuk suyunda çorba, çorbalar arasında en iyisi olmaktadır. İçine bir takım sebzeler de eklendiğinde tavuk suyunda çorbası çok yararlı olmakta ve bu sayede çocuk çok hızlı enerjisini geri toplayacaktır.hasta çocuklarda beslenme, hastalanmış bir çocuk nasıl beslenmeli, hasta çocuk beslenmesi

C Vitamini yönünden zengin besinlerin etkisi

Ateşi olan hasta çocuğun besin yanında uykuya da ihtiyaç duyar. Uzun süren uykular çocuğun enerjisini hızlı toplamasına yardımcı olur. Çok fazla uyumanın bir de dezavantajı bulunuyor. Çok uyuyan çocuğun vücudu susuz kalacaktır. Bu durumda uyanık olduğu zamanlar bol su içirmeniz çok önem arz eder. Taze sıkılmış meyve suları ile C vitamini açısından zengin içecekler içirmeniz de çocuğun hızlı toparlanmasına çok yardımcı oluyor. Çocuk hastalandığında her ne kadar nazlı olsa da kırmamak için yalnızca yemek yesin diye sevdiği zararlı şeyleri yemesine izin vermeyiniz. Bu yiyecekler çok ağır olduğundan çocuk kendini daha kötü hissetmesine sebep olacaktır.

Sebzeli Tavuk Suyuna Çorbanın Tarifi?

Çocukların iyileşmesi için en yararlı yiyecek çorbalardır. Çorbaların arasında da en yararlı olanı ise; sebzeli tavuk suyunda olan çorba çeşitleridir. Tavuk suyunda çorba yapmayı özellikle çocuklu aileler mutlaka bilinmesi gerekir. Büyük tencerenin içinde tavuğu koyarak, üzerine soğuk su eklenmesi gerekiyor. Kereviz ve havuçları dilimleyerek tavuğun üzerine ilave ediniz. Büyük bir soğanı dört parçaya ayırarak tencerenin içine büyük şekilde ilave edilmelidir. Bu karışımı yüksek ateşte kaynatın ve kaynadıktan sonra da kısık ateşe alınız. İçine tuz ilave ettikten sonra, tavuk pişene kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edilmelidir. Tavuk suyunda çorba yapmak bu kadar basit ve oldukça yaralıdır.

Soğuk Havada Egzersiz Yapılması

Havalar soğudu yine evlere mahkûm olduk diye düşünülmesi yanlış olur. Hava soğuk da olsa düzenli egzersizin faydaları saymakla bitmiyor. Kilo kaybının yanında, diyabet, nefes açılması, vücut direnci ve kalp krizi risklerini azalması yönünden yazın yaptığınız egzersizlere kışın da devam etmeniz önem arz eder. Kapalı mekânları tercih etmek yerine gerekli önlemleri alarak kış şartlarında açık havada egzersiz yapmak hem vücut zindeliğini artırmaktadır. Gerek beyne yarar sağlayarak depresyon ile gerekse de kaygının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle soğuk havada ekstra efor ve yük taşındığından daha çok kalori harcanarak kilo kontrolü sağlanmış oluyor. Vücudu soğuk karşısında sıcak tutan yağlar daha fazla çaba sarf ettiğinden dolayı yağ yakımı hız kazanmaktadır. Isınmak için fazla çalışan kaslar ciddi oranda glikojen deposunu hafifletmektedir. Damarlar soğukta büzüşerek soğuğa karşı kendini korumaya alır sonucunda da kan akışı yavaşlayarak merkezi ısının düşmesi önlenmektedir.soğuk havalarda egzersiz yapmak, egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler, soğuk havalarda egzersiz yaparken dikkat edilecekler

Soğuk Havada Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bilhassa da soğuk havalarda uygun donanımla -18 dereceye kadar spor yapmakta bir sakınca bulunuyor. Tabi ki burada hissedilen sıcaklığın önemi de fazladır. Yağışlı ve tipinin söz konusu olduğu bir havada kapalı alan tercih etmeniz akıllıca oluyor. Aksi takdirde donma riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Soğuk havada egzersiz halinde iken kat kat giyinmeniz gerekir. Kötü hava yoktur kötü seçilmiş kıyafet vardır teri emici hava almaya izin veren kumaşlarla spor yapmak önemli bir noktalardandır. Ayakkabılarınızın kuru olmasına özen göstermelisiniz. Vücut ısısının %30’luk bölümü baş kısmından kaybedileceğinden şapka ve ya bere takma alışkanlığı edinilmelidir. Soğuk hava da dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli nokta ise egzersize yavaş başlanılması gerekir. Vücut ısısının ayarlanabilmesi için soğuk havalarda ısınma süresi biraz daha uzun tutulması gerekir. Solunum yollarınızın soğuktan tahriş olmaması için burnunuzdan nefes alarak havanın ciğerlerinize sıcak ulaşmasını sağlar. Egzersize başlanılmadan mutlaka bir bardak su tüketin kış mevsiminde ihmal edilen suyun gün içerisinde yaklaşık on bardak kadar tüketilmesi gerekmektedir. Egzersiz bitiminde ise bir bardak sıcak içecek tüketilmelidir.

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

Nefes darlığının yaşanması, hırıltılı nefes alıp verilmesi, tekrar eden enfeksiyonlar ile öksürük kronik astım bronşitin en sık görülen belirtilerdendir. İltihaplanan bronşlar ile daralan hava kanalları bu belirtilerin başlıca nedenleri arasındadır. Astım bronşit halihazırda astımı olan kişilerde bronşların iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor. Sigara kullanımı ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler astım bronşit riskini yükselten nedenler arasında yer alır.astıma ne iyi gelir, bronşite ne iyi gelir, astım tedavisi nasıl yapılır

Dikkat Edilmesi Gerekenler Durumlar

  • Astım bronşit hastalarının oluşumunu tetikleyen durum olarak bilinen duman, hava kirliliği ve ya toz gibi unsurlardan mümkün olduğunca uzak durması gerekiyor. Evinizde halı varsa düzenli olarak elektrik süpürgesiyle tozunu alınız. Yatak çarşaflarını, yastık kılıflarını ve ya battaniyeleri anti alerjen bir deterjanla sıcak suda yıkayınız. Klima alacaksanız anti alerjen filtresi olan modellerden birini seçmelisiniz.
  • Astım ve yahut bronşit gibi bir rahatsızlığınız varsa özellikle de sigara kullanılırsa bu hastalıktan kurtulabilmeniz için oluşan belirtilerini hafifletip nefes alıp vererek rahatlanılması pek mümkün birşey değildir. Aksine yıllar içerisinde durumunuz çok daha ciddi bir hal alır. Bu sebeple sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekir.
  • Evcil hayvanınız varsa en azından yatak odanıza girmesini önlemelisiniz. Sigara dumanı bulunan ortamlara girmemenizde fayda vardır.
  • Astım bronşit sebebiyle artan öksürük canınızı sıkabilir ancak enfeksiyonun ve balgamın vücuttan atılması için öksürmek iyi yoldur. Yalnız fazla öksürülmesi boğazınızı tahriş edebileceğinden oturduğunuz ve uyuduğunuz odanın havasını nemli tutmanız gerekir. Bunun için hava nemlendirici cihaz kullanılmalıdır. Evin içindeki hava çok kuruysa ve nemlendirici cihazınız yoksa günde 2-3 kez bol buharlı duş alınız.
  • Solunum yollarını açabilmek için çaydanlıkta su kaynatınız ve suyu geniş ağızlı bir kaseye alınız. İçine balgamı sökebilmek için 2-3 damla okaliptüs yağı ve öksürüğü hafifletmek için 2-3 damla papatya yağı damlattıktan 15-20 dakika kadar buharını soluyunuz.
  • Sıcak sıvılar öksürük sebebiyle tahriş olan boğazınızı yatıştırır ve balgamın daha kolay atılmasına yardımcı olunuz. Nane, papatya ve ıhlamur çayı başta olmak üzere bitkisel çaylar tüketiniz. Fakat bazı çayların idrar söktürücü etkisi olduğu için aşırıya kaçılmaması gerekir. Çünkü iltihabın geçmesi için vücudunuzun bol miktarda suya ihtiyacı olur.