Monthly Archives: Temmuz 2017

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemi

Annelerin ve ya bebeklerin son derece huzursuz ve sıkıntılı bir süreç olan diş çıkarma dönemi bebeklerin kimi zaman ateşlendiği kimi zamansa ağrı ve sızılarla boğuştuğu bir dönemi ifade eder. Bütün bu nedenlerden dolayı çoğu ailenin soluğu hastanede aldığı fakat çözümsüz bir şekilde geri döndüğü diş çıkarma sürecini hafifletebilmek için diş kaşıyıcılar ya da birtakım sert sebzeler kullanılabilmektedir. Buna ek olarak ise bebeklerde diş çıkarma döneminde eğer damakta şişlikler ve morluklar oluşursa bir takım ağrı kesici ve iyileştirici jeller kullanılabilirsiniz.bebeklerde diş çıkarma, bebekler nasıl diş çıkarır, bebeklerin diş çıkarma dönemleri

Bebeğin ilk çıkardığı dişler olan ve süt dişleri olarak adlandırılan ilk dişler bebek en erken birkaç aylıkken çıkmaya başlar ve en geç üçüncü yaşın ortalarında tamamlanır. Bebek artık 3 yaşına geldiğinde süt dişlerinin çıkma yaşı biterek tam bir takım halinde tamamlanmış olur. Tüm bebeklerin diş çıkarma sırası genellikle aynı olmakla birlikte dişlerini çıkardıkları dönemler oldukça değişkendir. Uzmanlara göre diş çıkarma yaşı genetikle alakalıdır, eğer bebeğin anne ve babasından herhangi biri dişlerini geç çıkardılarsa bebeğin de dişlerini geç çıkarması gözlemlenebilir. Buna ek olarak, halk arasında geç çıkan dişler daha sağlam olur diye bir inanış varsa da bu bilimsel olarak ispatlanabilmiş değildir. Genel anlamda bebekler ilk dişlerini 6 aylıkken çıkarırlar. Fakat bu ortalama bebekten bebeğe büyük ölçüde değişmektedir, kimi bebek daha 3 aylıkken diş çıkarır kimisinin ise ilk dişinin çıkması 1 yaşını bulur. Aslında geç veya erken çıksalar da bebeklerin tümünün doğdukları anda süt dişleri dişetlerinin iç kısmında çıkmayı bekler ve zamanı geldiğinde çıkarlar. Bu nedenle, her hamile kadına bol miktarda kalsiyum içeren besinler tüketmesi önerilir.

İlk olarak çıkan dişler ön alt iki diştir, daha sonra tam üst hizalarında bulunan ön üst iki diş çıkar. Daha sonra, üst diş sırası ve alt dişlerin sırası ile süt dişlerinin çıkma sırası devam eder. En ağrılı ve zor diş çıkarma süreci olan azı dişleri ise en son çıkan süt dişleridir. Sayıları toplamda 20 tane olan süt dişleri 3 yaşının ortalarına gelindiğinde bir takım halinde hazır olur.

Besinler Neden Gerekli?

Vücudumuz günlük ihtiyaçları karşılayabilmek için besin almak zorunda kalır ve bu besinler sıvı ve katı olarak ikiye ayrılır. Her alınan gıda içinde saklı bulunan gerekli öğeler sistem içinde dağılarak kendi özlerine yerleşir. Her besin kendi alanında olacak organı koruyarak gerçek işlevini yapmasın da yardımcıdır. Midemizde hareketsizlikten kaynaklanacak olan bağırsak bozukluklarını aşabilmek için her tüketimde eşit miktarda yiyecek alınması gerekir. Mide soğuktan olacağınız düşündüğünüz baş ağrılarınızda aklınıza gelemeyen tek organı olduğunu belirtelim. Bu yüzden yiyecek seçiminde mevsimine uygun olacak tüketimler yapmak en doğalı olur.besinler neye yarar, neden besin tüketilmeli, besinlerin faydaları nelerdir

Bozuk Gıdalara Dikkat Edin!

Yazın sıcaktan daha çok etkilenen gıdalar bozulma aşamasına daha çok gelir. Buzdolabında saklamamız gereken gıdalar yanlış saklama koşulları ile içeriğinde farklı alaşımları oluşturarak küflenip bozulmalar yaşanır. Zehirleme nedenlerinin görülen yüzü olan bozulma fark edildiğinde yenmemesi gereken gıdaları gösterir. Kokusu kötü olan, renk değiştiren ve yapısına göre katılaşan ve ya eriyen her gıda bozulmuştur. Marketlerden alırken kullanma tarihlerine dikkat ederek almamız gereken gıdalarımız özellikle et ve süt ürünlerinde çok fazla risk taşır. bir gün bile kullanma tarihi geçmiş olsa da bu ürünleri almayınız. Yazın özelikle de oluşan tavuk zehirlenmeleri günü geçmese de açıkta bırakılan tavuklar nedeni oluşur. Ambalajı içinde kaygan bir hale gelmiş ve kokusu ambalajını açar açmaz fark edilen bu gıdaları tekrar iade edin.

Besin Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mide bulantısı, baş dönemsi ile kusma olarak yansıyacak gıda zehirlenmeleri riskli hayatları gösterir. Böyle bir etki ile karşılaştığınızda hemen doktora başvurmalı ve önleminizi alınız. İlk olarak evde yapacağınız tuzlu ayran içerek zehirlenmenin riskini azaltır. ilaç kullanmadan önce hekimin siz görmesi gerekmektedir. Hangi besinden zehirlendiğiniz anlaşılana kadar ilaç almanız uygun olmayacaktır. İki günden fazla süren şikayetlerde ateş görülmesi ve ishal oluşması durumunda doktorunuz ile iletişim kurmalısınız. Testlerin yapılarak bakterinin türünün bilinmesi size yardımcı olmak için yararlı olacaktır. En tehlikeli olan besin zehirlenmeleri besinlerin kana karışması ile risklerini daha çok arttırır. Her besinde zehirlenme belirtileri farklı zamanlarda açığa çıkarak kendini gösterecektir.

Tavalardaki Yanmış Yağlardan Kolayca Kurtulun

Kızartma sırasında tavaya yapışan yağ lekeleri ev hanımlarının kabusu haline gelmiş durumdadır. Bu lekeler ise her kullanımda daha da derinleşerek tavalara yerleşmekte ve çıkarmak imkansız bir hal almaktadır. Ayrıca yanmış yağların tekrar kullanılması kanserojen etki yaparak pişirilen yiyeceklere de etki edeceğinden sağlık için tehlike oluşturmaktadır. Bu yağ kalıntılarının kapladığı tavalar temizlenemediğinden bir süre atılmaktadır. Ancak bu konuda uygulanacak yöntemlerle yanmış yağ kalıntılarını tava ve tencerelerden çıkarmak mümkün olacaktır.tavadaki yanmış yağları temizleme, yanmış yağları temizleme, yanmış yağlardan kurtulma

Doğal Yöntemlerle Yanmış Yağları Çıkarmak

Yanmış yağların büyük bir kısmı bulaşık deterjanları kullanımı ile çıkarılamamaktadır. Uzun süren uğraşlarla ovulmasından sonra bile çoğunlukla yağlar çıkarılamamaktadır. Özellikle de teflon tavaların telle ovulması gibi bir durum söz konusu olmadığından başka çözüm yolları aramak gerekmektedir. Sağlığınızı bozmadan ve kendinizi yormadan tavalarınızdaki yağlardan kurtulmak için kimyasal ürünlerden değil doğal ürünlerden yardım alabilirsiniz. Karbonat, su ve sirkeyle bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yanmış tavanızın dibine bol miktarda serpeceğiniz karbonattan sonra her yerini kaplayacak kadar su koyun. Bu halde tavanızı 1 gece boyunca bekletin. Ertesi gün ise tavanızı bulaşık süngeriyle yıkayarak karbonattan iyice arındırın. Yanmış yağlar ve diğer tüm kalıntıların temizlendiğini görebilirsiniz. Ayrıca karbonatı dibi yanan tencerelerinizin temizliği ve fırın camlarında kalmış yağ ve yemek artıklarının çıkarılması için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sirke kullanımı. Kızartma tavanızı sirkeyle doldurarak bir süre kaynatın. Sonra da kendiliğinden soğumaya bırakın. Ilık sirkenizi başka bir kaba kalarak bu sirkeye batırdığınız süngerinizle tavalarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde rengi solan çelik tencerelerinizin eski halini alması için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yağ Temizliği İçin Diğer Yöntemler

Doğal çözümler kullanarak temizleyemediğiniz yağlar için ise küçük bir miktarda bulaşık deterjanını tavanıza dökün ve daha sonra üzerine su doldurarak kaynatın. Yağ kalıntılarının yumuşamasını ve kolayca çıkarılmasını sağlayacak bu yöntemle tavalarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte tamamen organik yollarla üretilen yağ çözücü ve deterjanları kullanarak da temizlik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Evdeki malzemelerinizi kullanarak problemlerinizi çözmek mümkün olur. Bu sebeple de kanserojen içeriğe sahip olduğu bilinen deterjanlar yerine doğal ürünlerle temizlik yapılması sağlık açısından daha iyidir.

Grup Paintball Fiyatları İstanbul

Tüm sevdiklerinizle bir arada eğlenerek yapabileceğiniz bir spordur paintball. Ayrıca eğlenceli olmasının yanında bir strateji oyunu olan paintball dünyaca kabul görmüştür. Hızlı düşünme, takım çalışması, çabuk karar verme, dayanıklılık ve dengeyle birleştiğinde her yaştan oyuncunun katılabileceği bir eğlence ortaya çıkıyor. Gelişme çağındaki çocuklarında analitik düşünme yetilerini geliştirerek, sosyalleşmelerini sağlayan spor, üst düzey bir yöneticinin de stres topu gibidir. Başarı için ciddi bir ön hazırlık isteyen paintball taktikler geliştirerek beynimizin farklı yönlerde çalışmasına yardımcı oluyor. Üstelik fazla bir maliyeti de yok grup paintball fiyatları İstanbul içerisinde gayet makul düzeylerde hizmete sunulmaktadır. Ayrıca bu strateji oyununda kullanılan malzemeler doğada kendi kendine kaybolabildiğinden doğaya destek veren nadir spor dalları arasında yerini almıştır. Uyulması gereken bazı güvenlik kuralları vardır ki risk çok az olmasına rağmen gerekli tedbirlerin de alınması zorunludur. paintball fiyatları ne kadar, gruplar için paintball fiyatları, grup paintball fiyatıBunlar:

  • Oyun alanı içerisinde bulunan hiçbir oyuncu maske kullanmadan paintball oynayamaz, sahaya giremez.
  • İki oyuncunun birbirine beş metreden fazla yaklaşmaması gerekmektedir ki bu kural rakip oyuncuların birbirlerine fiziksel zarar vermelerini önleme amaçlıdır.
  • Oyuncular hakemin kurallarına muhakkak uymak zorundadırlar.

Bunların dışında işletmeler kendi oyun alanlarına göre çeşitli kurallar koyabilirler. Kapalı ve açık alanda oynanan oyun fiyatları farklılıklar göstermekte olduğundan grup paintball fiyatları İstanbul içerisinde tercih edeceğiniz oyun türüne göre sizlere ne kadara mal olacaktır öğrenebilmek için deneyimli müşteri temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz. Beyin ve beden sağlığımıza da faydası olan oyunla İstanbul’un stresli hayatından biraz olsun uzaklaşmaya ne dersiniz? İlk defa paintball oynayacaklar için, mermilerin kısıtlı olmaması önerilmektedir. Çünkü az mermi ile oyuna başlayan oyuncular, paintball hakkında fazla keyif alamadan mermilerini tüketerek oyunu bitirmek zorunda kalırlar. Ancak mermi sayısı ne kadar fazla olur ise bir o kadar da fazla zevki çıkan oyundur. Paintball fiyatları hakkında bilinmesi gerekenler olarak bir diğeri de, sürekli gidilen aynı saha için saha sahipleri çeşitli indirimler de yapmaktadır. İşte bu yüzden devamlı aynı firma tercih edilir ise hem oyunun eğlencesi artış gösterir hem de fiyatlar daha cazip olurlar.

Saç Ekim Merkezi Seçimi Yapmak Neden Önemli

Son yıllarda genel olarak erkeklerde görülen saç dökülmeleri, ilerleyen dönemlerde maalesef kellik sorunları olarak kendini göstermektedir. Bu durumdan oldukça şikâyetçi olan orta yaş üzeri bireylerin yanı sıra yine genç yaşlarda da meydana gelen saç dökülmeleri yerini kellik sorunlarına bırakabilmektedir. Daha önce diğer dünya ülkelerinde uygulaması gerçekleştirilen FUT ve FUE tekniği ile artık saç kökleriniz alınarak, yeni saç oluşumu sağlanacak bölgelere yerleştirilerek ekimler gerçekleştirilebilmektedir. FUE tekniği ile saç kökleri tek tek alınarak, yerleştirilme işlemleri ile saç ekim işlemleri tamamlanmakta ve aynı gün saç ekim merkezi tarafından taburcu işlemleriniz gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar oldukça basit işlemler olsa da yine de saç ekim merkezi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.saç ekimi yaptırma, saç ekim merkezi seçme, seç ekim merkezi tercihi yapma

Saç ekim merkezi seçimlerinizde dikkatli olun

Bildiniz gibi kök hücreler alınırken elbette ki yanlış uygulama ve steril olmayan ortamlarda uygulanması halinde enfeksiyon kapma riski ortaya çıkabilmektedir. Saç derisinde açılan ufak kesilerden enfeksiyon kapma durumunda bazı cilt problemleri meydana gelebilir. Bundan dolayı ilk olarak dikkat etmeniz gereken olay saç ekim merkezi işlem mekânının steril olmasıdır. Tabi ki bunun yanı sıra saç ekimi yapacak kişinin alanında uzman olması ve cerrah unvanlarının olması gerekmektedir. Doktor olmayan ve kendini saç ekim uzmanı olarak tanımlayan kişiliklere güven gözü ile bakılmamalıdır. Bu işlemler her ne kadar kolay olsa da, cerrahi müdahale olarak tanımlanması mümkün olduğundan dolayı, işlem yapacak görevlilerin doktor ve cerrah unvanlarını alması gerekiyor. Yine sizlere uygun bir yöntem tercih edilmesi adına, bazı test ve analizlerin de yapılması gerekirken, cilt uzmanlarının bulunduğuna da dikkat edebilirsiniz. Elbette ki yine işlem sonrası verilecek olan destek ve kontrol altı da göz ardı edilmemesi gerekenler arasında.

Kontrol zamanlarına dikkat

Saç ekimi işlemleri, saç ekim merkezi tarafından birkaç seansta gerçekleştirilebilecektir. Bu durumda pansuman günleri doktor ile görüşülmeli ve yine beklenmeyen etkilerden uzak durmak için kontrol günlerinin de görüşülmesi gerekmektedir. İşlem sonrası destek olup olmadığı konusunda bilgilere ulaşmanız gerekirken, fiyat detaylandırmalarını da baştan konuşmanız sizlerden ek bir ücret talep edilmesi halinde hakkınızı aramak konusunda kolaylık sunacaktır.