Monthly Archives: Ağustos 2017

Doğal Saç Açma Yöntemleri

Özellikle yaz aylarında oldukça trend olan açık renkli saçlar birçok kadın ve genç kız tarafından ilgi görmektedir fakat Türk genlerinde bulunan baskın esmer tonu sebebiyle kişilerin doğal yoldan bu saç rengi tonlarına ulaşmaları pek de mümkün değildir. Bu yüzden kuaför salonlarında ve evlerde sıklıkla kişilerin saç renklerini açmak için bazı yöntemler izlediği görülmektedir. Özellikle saçı henüz hiç işlem görmemiş ya da doğal saç rengi hali hazırda bir miktar açık olan kişilerin doğal saç açma yöntemleri işlemlerini kullanarak istedikleri açık renge sahip olabildikleri gözlemlenmiştir. İlk olarak karbonat kullanımı saç rengini açma konusunda oldukça etkilidir. Banyo sırasında ıslak saçlara dökülerek masaj yapılacak olan bir miktar karbonat düzenli olarak haftada bir kez uygulandığında saç rengini açıcı etki göstermektedir. Bir diğer doğal yöntem ise limon suyu ile saç açmadır. Taze sıkılmış limon suyunun saça sürülmesinin ardından en az 20 dakika bu su saçta bekletilmelidir. Bekleme süresi sırasında güneşin altında kalmak ekstra etki sağlamakla birlikte kişilerin limon suyunu saçlarından bir süre sonra durulaması gerekmektedir.evde saç nasıl açılır, saç rengini açma, evde saç rengi açma

Evde Saç Açma

Kuaför salonlarında olduğu gibi evlerde de saç açıcı toz ya da farklı kimyasallarla saç rengi açılabilmektedir. Fakat hem saçların yanması gibi bir risk olduğundan hem de bu işlemleri evde yapabilmek oldukça zor olduğundan kadınların evde saç açma için doğal yöntemleri kullandıkları görülmektedir. Doğadan gelen ürünlerle saç açmanın iki tarifi aşağıdaki gibidir.

  • Papatya suyu: Yıllardır bilinmekte olan papatya suyu ile saç açmak için bir avuç taze papatyanın kaynamış bir su bardağı suyun içinde demlendirilmesi gerekmektedir. On dakika demlenmenin yeterli olduğu bu işlem sonrasında bu su saça uygulanmalı ve saçta durulanmaya ihtiyaç duyulmadan süresiz bekletilmelidir. Uygulama sırasında kullanılabilecek olan bir sprey şişesi kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır.
  • Bal: pek bilinmeyen bir yöntem olsa da bal doğal saç açma yöntemleri arasından en işe yarayanlardan biridir. Bir ölçü balın bir ölçü damıtılmış su ile karıştırılmasıyla elde edilen saç maskesi saçlara uygulanıp en az yarım saat bekletildiğinde ekstra etkili bir doğal saç açıcı maske elde edilmiş sayılmaktadır.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Mevsim geçişlerinde cildinize bazı değişimler söz konusu oluyor. Hava şartları, rüzgar cildin kurumasına neminin azalmasına sebep olur özellikle cilde kullanan sabunlar cildin yapısını bozar.kış aylarında cilt bakımı yapma, cilt bakımı nasıl olmalı, kışta cilt bakımı yapma

KIŞ AYLARINDA DA GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMALISINIZ!

Yaz mevsiminde güneşte ışınlarından korunmak için kullandığınız kremler ile kış aylarında da kullanılmaya devam edilmesi gerekir. Epilasyon, lazerle kele izi silme, kimyasal peeling ve ya ben yok etme gibi pek çok cilt bakım yöntemi kış aylarında uygulanmaktadır. Cildin kış aylarında da güneşten korunmaya ihtiyacı olur ve leke oluşumunun önüne geçmek için yaz kış güneş koruyucunuzu sürmeniz gerekir. Cildimiz soğuk havalardan dolayı daha çabuk kurut ve güneş ışınları daha çabuk ve kolay tahribat oluşturabiliyor. Evden çıkmadan önce minimum 30 faktör bir güneş kremini açıkta kalan tüm cildinize sürün. Elleriniz, dekolteniz, yüzünüz, kollarınıza krem uygulaması yaptığınızda cildinizin lekelenmesini önlersiniz.

KIŞ AYINDA CİLDİNİZİ NEMLENDİRMEYİ İHMAL ETMEYİN!

Kar kış geldiği zaman ellerinizin üzerinin kuruduğunu ve yüzünüze dokunduğunuzda tırtıklı bir yapı aldığını gözlemleriz. Havanın soğumasıyla cildin nemini azaltacağından dolayı her gün cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Cilt tipinize uygun nemlendirici seçerek nemlendiricilerin çok fazla kimyasal içermemesine özen gösteriniz. Nemlendirici alırken alerjik testlerden geçmiş olmasına gerekli onay sertifikalarını almış olmasına dikkat edin. Kimyasal nemlendirici kullanmak istemiyorsanız evde bazı besinlerle kendi nemlendiricinizi oluşturmanız mümkündür. Yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı vazelin ile birkaç damla zeytinyağını bir tane salatalık ve bir tatlı kaşığı gül suyuyla yapılmaktadır. Salatalığı rendeledikten sonra içine diğer malzemeleri ekleyiniz. Eğer ki, karışım cıvık olursa biraz daha vazelin ekleyerek kremsi kıvama getiriniz. Yaptığınız doğal nemlendiriciyi günde bir kere gece yatmadan önce sürmeli ve kremin geri kalanını dolabınızda saklayın.

CİLDİ TEMİZLEMEK İÇİN GÜL SUYU VE YA GÜL YAĞI TERCİH EDİN!

Mis gibi kokusunun yanı sıra cilde derinlemesine temizlik sunan gül suyu günlük bakımda tonik ya da makyaj temizleyicisi olarak kullanılmaktadır. Hücre yenilenmesi sağlayan gülün, bakterileri yok etme özelliği bulunuyor. Kış aylarında cilt bakımı yaparken ilk önce makyajınızı temizlemeli ve cildi günün kirlerinden arındırınız. Bir parça pamuğun üstüne gül yağı ve ya gül suyu dökün ve yüzünüzü aşağıdan yukarına doğru siliniz.

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Çocuklukta olan bir rahatsızlık olarak gündeme gelse de yetişkinlerde de bulunan ve hatta çocuklar kadar yetişkinleri de etkileyen bir hastalık olan dikkat eksikliği tedavisi testi tek bir test olarak değil daha çok gözleme dayalı olarak yapılmaktadır. Kişilerde oluşan belirtiler ailesinin yahut iş arkadaşlarının dikkatini kolayca çekebilecek niteliktedir.dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir, dikkat eksiliği sorunu, dikkat eksiliğini tedavi etme

En belirgin özelliği konsantrasyon eksikliği olarak karşımıza çıkmakta okul yada işyerinde detaylara dikkat etmeme, diğer insanların ilgisini çekmeyen bir ses nedeniyle işin bırakılması, uzun dönemli konsantrasyon isteyen işlerde başarısızlık, sık sık oyun yahut iş değiştirme, işleri erteleme, randevuları unutma, karşısındakini dinlemekte zorlanma gibi belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler çocuklukta okul çağına gelmeden anlaşılamayabiliyor okulda yaşanan sorunlarla birlikte daha net ortaya çıkıyor. Yetişkinlerde ise iş ve sosyal hayatta daha net kendini belli edebilmektedir. Çocukluk döneminde dikkat eksikliği problemi yaşanmamış olması yetişkinlikte de yaşanmayacak demek değildir. Oldukça yaygın bir sorun haline gelen dikkat eksikliği tedavisi testi gözlemlere dayalı olarak yapılmalı risk görülmüşse derhal bir uzmana başvurulmalı ve gereken tedavinin yapılması için adım atılmalıdır. Sosyal yaşantıyı aile yaşantısını okul yaşantısını derinden sarsan olaylarla karşı karşıya kalınan bir hastalık olarak karşımıza çıkan dikkat eksikliği tedavi edilmediği durumlarda ileri zamanlarda daha değişik psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Olumsuz bir yaşantıya sahip olunmasının önüne geçilmesi için doktorunuza başvurarak vereceği uygun tedavilerle yaşam standardınızı yükseltebilirsiniz. Bilişsel işlevlerin büyük çoğunluğunu gerçekleştiremeyen bir insanı vurdumduymazlık ve sorumsuzlukla suçlamanın da önüne geçmesi açısından toplum bilinçlenmesi de önemli görülen noktalardan bir tanesidir.

Kişilerinde tedavide katkı sağlamak amacıyla verilen ödevleri yerine getirme bilinçli beslenme gibi desteklerde bulunmaları şarttır. İş yaşantısında yaşanabilecek aksaklıklarda aile bireylerinin anladığı kadar iş çevresinin anlamayacağı düşünülerek not almalarla aldıkları nottaki işlevleri yerine getirdikçe de yanlarına çentik atma yöntemiyle tamamladıklarını belirtmeleri hem kendi özgüveninin tekrar yerine gelmesini sağlayacak hem de iş yaşantısının kabus olmasını önleyecektir. Aile desteğiyle de hastaya yapılacak bilinçli davranışlarla hastanın mümkün olduğunca olağan yaşantısına devamı sağlanmaya çalışılmaktadır.