Monthly Archives: Ekim 2017

Bronşektazi Ölümcül Müdür?

Bronşektazi, akciğerlerin hava yollarının anormal şekilde genişlediği ve akciğerlerin enfeksiyona karşı daha savunmasız olmasına neden olabilecek aşırı mukus birikimine neden olan uzun süreli bir durumdur.Bronşektazi nedir, Bronşektazi nasıl bir hastalık, Bronşektazi hastalığının tedavisi

Bronşektazinin en yaygın semptomları şunları içerir

Sürekli öksürük genellikle balgamı getirir. Belirtilerin şiddeti çok çeşitlilik gösterebilir. Bazı insanlarda sıklıkla görülemeyen birkaç semptom bulunurken, bazıları günlük semptomlar geniş kapsamlıdır. Akciğerinizde bir enfeksiyon gelişirse belirtiler daha da kötüleşir.Sürekli bir öksürük gelişirse doktorunuzu görmelisiniz. Buna bronşiektaziden kaynaklanmamasına rağmen, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar. Doktorunuz bronşektazi yaşadığınızdan şüphelenirse, ileri testler için akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde (solunum danışmanı) bir uzmana danışırlar.

Akciğerler Nasıl Etkilenir?

Akciğerler bronş olarak bilinen küçük dallanma havayollarıyla doludur. Oksijen bu hava yollarından geçerek alveol denilen küçük keselerden geçer ve buradan kan dolaşımına emilir. Bronşun iç duvarları yapışkan mukus ile kaplanır ve bu da akciğerlere aşağıya doğru itilen parçacıkların hasar görmesini engeller. Bronşiektazide, bir veya daha fazla bronş anormal derecede genişler. Bu, olağan toplanmalardan daha fazla mukus anlamına gelir, bu da bronşu enfeksiyona karşı daha savunmasız yapar. Bir enfeksiyon gelişirse, bronş tekrar hasar görebilir, bu nedenle onlara daha fazla mukus toplanır ve enfeksiyon riski daha da artar.Zamanla, bu döngü akciğerlerin giderek daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Bronşektazi Neden Olur?

Çoğu durumda bronşektaziye, disfonksiyonel siliyondan dolayı bozulmuş mukosiliyer klirens yol açar. Birincil siliyer diskinezi ve Kartagener sendromu ile ilişkili bazı başlıca durumlar arasında. Kromozoma  bağlı agammaglobulinemi – immünoglobülin A, G, E ve M (IgA, IgG, IgE, IgM) eksiklikleri gibi bozulmuş bağışıklık sistemi işlev bozukluğuna neden olur. Bu tekrarlayan pulmoner enfeksiyonlara ve sistemin temizlenememesine neden olur, bu da bronşektaziye neden olur.

Bronşektazi Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşektaziyle akciğerlere verilen hasar kalıcıdır, ancak tedavi belirtilerinizi hafifletmeye ve hasarın daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ana tedaviler arasında şunlar bulunur:

  • Ciğerlerinizden mukus temizlemenize yardımcı olacak egzersizler ve özel cihazlar
  • Akciğerlerdeki hava akışını iyileştirmeye yardımcı olan ilaçlar
  • Gelişen herhangi bir akciğer enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotikler

Hızlı Diyet Nedir?

Günümüzde hızlı diyetler sıklıkla tercih edilmektedir. Peki, hızlı diyet yapmak ne kadar sağlıklı bir durumdur? Aslına bakarsanız bir diyet yapmak biraz meşakkatli bir iştir. Özellikle diyet yapacak olanların prensip sahibi olması gerekiyor. Pazartesi başlanıp Salı günü diyeti bitirirseniz bir işe yaramıyor. Hızlı diyetlerin ilk kuralı diyet bitince verilen kiloları verdiğiniz hızla geri alınmaması için dikkat etmelisiniz. Bu durumda yediklerinize dikkat ederken hareket etmeyi de unutmayınız. Her şey bir tarafa gerçek bir diyet uzmanı eşliğinde, bütün sağlık testlerinden geçtikten sonra yapılan diyet diyet türüdür. Eğer ki, tansiyonunuz, şekeriniz, karaciğer rahatsızlığınız ve kalp hastalığınız varsa bu diyetlere yeltenmeyiniz. Bir Haftada Beş Kilo Verdiren Diyet Diyete başlarken sabah kahvaltısına başlamadan önce her sabah olmak üzere sıcak su içerisine bir çay kaşığı bal karıştırıp içmelisiniz. Bu durumun üzerinden yaklaşık yarım saat sonra kahvaltı yapmalısınız.hılzı diyet ne işe yarar, hızlı diyet nasıl yapılır, hızlı diyetin farkı nedir

Kahvaltılarda kepek ekmek dilimlerinde peynirli ile domatesli tost olmalıdır. İsterseniz enerji versin diye bir bardak taze sıkılmış portakal suyu da içiniz. Ara öğün olarak bir elma yeterli olur. Öğlen büyük bir tabak bol yeşillikli salata ile ızgara köftedir. Köfteler dördü geçmeyecektir. Öğlen ve akşam ekmek tüketmemekteyiz. Yine ara öğünde bir adet yağsız kaşarlı tost tüketin. Son öğünde ise yine bol yeşillikli bir salata ile ızgara pişirilmiş et ve ya balık yiyiniz. Yatmadan önce iki kayısı ve sekiz adet badem yenilmelidir. Bir Haftada On Kiloya Elveda edebilirsiniz. Bu hızlı diyet programına başlarken öncelikle bilmeniz gereken bolca yeşil çay yanında günlük üç litre su tüketmeniz gerektiği konusudur. İlk sabah kahvaltımızda yağsız beyaz peynir ya da bir yumurtanın beyazını iki dilim kepek ile tüketilmektedir. Gün boyunca her ara öğünde bir kase yoğurt yemeniz gerekir. Dilerseniz ve damak tadına da uyarsa yoğurda meyve doğrayıp tüketebilirsiniz. Öğlen menüsünde kızartma türleri kesinlikle tüketilmemelidir. Özellikle de zeytinyağı ile pişmiş sebze yemekleri tüketilmelidir. Akşam yemeklerinde kendimizi şımartarak haşlanmış patates ile ızgara olarak pişirilmiş beyaz et ve ya balık kullanılmalıdır.

Anne Sütü Sarılığı Ne Demek?

Çoğu bebeklere anne sütünden sarılık bulaşır. Anne sütü sarılığı nedir ve Anne sütünden bebeklere ilk haftadan itibaren sarılık oluşması normal bir durumdur. Anne sütünden bebeklere sarılık bulaşmasının nedeni ise kanda uyuşmazlık olmasından kaynaklanıyor. Anneler sütünde kan uyuşmazlığı olduğu zaman bebeklere sarılık bulaşabilmektedir. Bunu sakın unutmayın. Anne sütünden beslenen bebeklerin bazılarında sarılık görülüyor. Biberon ile beslenen bebekler değil de anne sütünden beslenen bebeklerde sarılık daha çok görülür. Bundan kesinlikle emin olmalısınız. Peki bebeklerde sarılık nasıl geçer sorusuna da gelecek olursak anne bebeğini emzirmeyi kesmemeli, emzirmeye mutlak devam etmesi gerekir. Eğer ki, emzirme kesilirse ve şekerli su verilirse sarılık da artış olabilir. Bebekler doğdukları ilk hafta sarılık olma ihtimalleri çok yüksek oluyor. Sarılığın sebebi annelerin karnındaki bulunan bilirulin seviyesi olur. Bundan hiç şüpheniz olmamalıdır. Gün içerisine anne sütü ile biberon maması veriniz. Yalnızca gün içinde anne sütü vermeyin. Genellikle ilk doğum yapan anne adaylarının başına geliyor. Anne sütü geç gelir ve bebeğin emme tecrübesizliği de olduğundan dolayı bütün bu sorunlar ortaya çıkabilir. Anne sütü sarılığı nedir sorusunun yanıtı ise; bebekler sık aralıklarla emzirildiği zaman sarılık gelir. Bu yüzden de anne adayları bebekler sarılık olduğu zaman bile sıkça emzirilmesi gerekir.anne sütü sarılığı, anne sütü sarılığı nedir, anne sütü sarılığının nedenleri

Yeni doğan bebeklerin yirmi sekizinci güne kadar olabilmesi normal bir durumdur. Aynı zaman da eğer anne sütü bebek için yetersizse o zaman yine sarılığa neden oluyor. Anne sütünün sarılığı iki nedenden oluşur. Bunlar geç anne sütü ve artan anne sütü olur. Erken anne sütü sarılığından biraz sizlere değinelim. Erken anne sütü sarılığı ise ikinci ve üçüncü günde bebekler yaşadığı sarılık rahatsızlığa denmektedir.  Erken sarılık ise anne sütünden değil de anne sütünün yetersiz olmasından kaynaklanır. Anne sütü yetersiz olduğu zaman bebeğin beslenmesi ile kilosu da en az olduğundan dolayı erken sarılık hastalığı ortaya çıkar. Bundan dolayı da bebekler yetersiz beslenmekte ve bebeklerin bağırsaklarında ki hareketler azalmalar yaşanır. Sonrasında da kan emilimi olur ve kilo kaybı da meydana gelmektedir. Erken sarılığın nasıl diye sorarsanız bebeğin yeterince beslenmemesi erken sarılık denir. Yine yetmiyorsa o zaman bebeklere devam sütü veriniz. Ama anne sütünü bebeğinize vermeyi de aksatmayınız.

Burun Estetiği İle Güzel Bir Buruna Sahip Olun

Güzel görünmek ve bunu sağlamak için her şeyi yapan ya da her yöntemi deneyen oldukça fazla insan bulunmaktadır. Bunun bazıları sağlık açısından yapılması zorunlu olan estetik operasyonlar olmakla birlikte sadece daha güzel görünmek kendi ile barışık olmak için yapanlarda sayıca azımsanmayacak kadar fazladır. Önceleri estetik yaptıranlar bunu gizleyerek alabileceği tepkilerden çekinirlerdi. Fakat bu son dönemlerde artık tepki gösterilen değil saygı duyulan bir hal almaya başlamıştır. Artık yadırganmayan estettik operasyonlar istek doğrultusunda uzman kişilerin yardımıyla uygulanabilir bir vaziyete gelmiştir. En bilinen ve yaptırılan estetikler göğüs estetiği dudak silikon veya yüz karın gerdirme gibi işlemlerdir. Burun estetiği burun estetiği gibi sağlık merkezlerinde hijyenik bir ortamda ve güvenle uygulanmaktadır. Estetiği ilk defa yaptırmak isteyenlerin çekincelerinin başlıca nedeni her ne kadar da olsa bir operasyon geçirecek olmasıdır. Fakat bu estetik operasyonlar özellikle estetik yöntemleri gelişen imkanlar ışığında ve yeni teknolojik donanımlara sahip merkezlerce rahatlıkla yapılabilir.burun estetiği yaptırma, burun estetiği nasıl yapılır, burun estetiğiyle burun güzelleştirme

Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Burun estetiklerini bay bayan herkes istediği sürece yaptırabilirler. Erkeklerde oluşan burundan zor nefes alma gibi sorunlar için estetik merkezlerine başvurulabilir. Yine en çok burun estetiği bayanlar arasında görülür ki görünümden rahatsız olup daha güzel görünmek isteyen bayanlar burun estetiği merkezleri sayesinde yeni bir görünüme kavuşur. Genellikle güzelliğinden memnun olmayan kişiler tarafından tercih edilen burun estetiği ameliyatları aslında önemli bir sağlık sorunu ile karşılaştığımızda kullanılabilecek yöntemler arasındadır. Burunda oluşan et veya kemik gibi nefes darlığına yol açabilecek sorunların oluşması insan sağlığı açısından son derecede tehlike olup bir an önce ameliyat uygulanması gerekmektedir.

Mutlaka Uzmanlara Gidin

Burun ameliyatı gibi estetik operasyonlar araştırılmadan kulaktan dolma bilgilerle ya da yetersiz donanıma sahip yerlerde yapılmamalıdır. Öncesinde mutlaka araştırın ve uzman kişilere başvurun. Burun estetiği merkezleri alanında yetkili ve uzman kadrolara sahip sağlık merkezleridir. Burun estetiği mekanlarının güvenilir yerleri tercih etmeli tercihinizi yapmadan öncede bulunduğunuz şehirde bir ön araştırma yaparak doğru karar almalısınız.

Ozon Terapisi Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda hemen hemen her hastalığın derdine deva olarak benimsenen ozon terapisi hakkında bilinmesi gereken bazı konular da mevcuttur. Doğal olarak uygulandığı öne sürülen ozon terapisinin hemen hemen yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır diye bir yorum cümlesi kullanılabilmektedir. Ozon tedavisi birçok hastanın umudu olmakla beraber bugüne kadar hemen hemen her hastayı da sağlığına kavuşturan bir yöntem olarak benimsenmektedir. Ancak her ilaçla tedavi gibi ozon terapisi zararları da bulunabilmektedir. Pek nadir karşılaşılmış olsa da özellikle astım veya alerjik bir hastanın bedeninde ozon terapisi etki etmeyerek tedavi sonuç vermeyebilmektedir.ozon terapisi nedir, ozon terapisi neden uygulanır, ozon terapisi kimlere uygulanır

Ozon terapisi her hastaya da uygulanamamaktadır. Örneğin şeker hastası olan birisinde ozon terapisi işe yaramadığı gibi daha kötüye de gitmesine sebep olabilmektedir. Ozon terapisi konusunda uzmanlar farklı farklı yorumlar da yapmaktadır. Ozon terapisini her hastaya uygun görmeyen uzman doktorlar tarafından, bu konudaki hassas davranmaları da gözlerden kaçmamaktadır. Her hastaya aynı yöntem ile iyileştirme yapılamayacağını öne süren uzmanlar, ozon terapisi zararları hakkında ayrıca; uygulanacak olan ozonu katiyen solumamaları gerektiğini de belirtmektedir. Aksi takdir de özellikle astım hastalarının alerjileri dolayısı ile daha kötü olabilecekleri saptanmaktadır. Kanser hastaları ve eklem rahatsızlıkları olan hastalara genellik ile ozon terapisi önerilmekte olsa da her hastanın üzerinde aynı tedavi dikiş tutmayabilir ihtimalinden yola çıkan uzman doktorlar; gerekli tetkikleri yaptırmadan önce de hastalara ozon terapisi uygulamamaktadır. Teknolojisinin gelişme hızının tıp sektörüne de yansıması ile tıp alanında çeşitli geliştirilmiş tedaviler uygulanmaya başlanmıştır. Geliştirilen tedavi çeşitlerinden en yaygın olanı da ozon terapisidir. Son zamanlarda özellik ile ünlü starların sağlık açısından da tercih ettiği bir tedavi biçimidir. Bu terapi ile yapılmak istenen vücudun belirli yerlerindeki hasarlı kısımların iyileştirilmesi, metabolizma hızı artırma, zayıflama, selülit giderme, zedelenen doku onarımı, botoks etkisi, bağışıklığı güçlendirme etkisi ile mikroplara olan dayanma gücünü artırmak gibi hedefler  belirlenmektedir. Bütün bunlara iyi gelen ozon terapisi ile daha sağlıklı olma yolunda ilerlenebilmektedir.