Monthly Archives: Ocak 2018

Acil kuryenin diğer kuryelerden farkı nedir?

Bir kuryenin başka hiçbir kurye işiyle uğraşmadan hızlı bir şekilde teslimatı gerçekleştirmesine Express kurye denir. Express kuryenin diğer adı da acil kuryedir. Acil kurye normal kuryelere göre iki katı kadar daha pahalıdır ancak aynı oranda da zamandan tasarruf sağlar. Acil kurye kurye firmalarının yüksek oranda kar elde ettiği ve kuryelerinde zaman zaman yüksek bahşişler aldığı bir teslimattır.acil kurye nedir, acil kuryenin farkları, acil kuryenin diğer kuryelerden farkı

Express kuryede daha çok motosiklet ve araba kullanılır. Bu kurye çeşidi sayesinde kurye firmaları birbirlerine karşı artı kazanma peşindedirler. Express kurye müşterinin gözünde en değerli hizmettir. Çünkü verdiği paranın artması müşterinin iş hakkındaki görüşünü daha net hale getirir. Express kurye konusunda sınıfta kalınırsa bu durum kurye firması için çok kötü bir şey olur.

Acil kurye görevi yapılırken kuryelik yapan kişi hızlı bir şekilde teslimatı yapacağım diye trafik kurallarını çiğneme hakkına sahip olamaz. Kesinlikle trafik ve çevre kurallarına uyularak hareket edilmesi gerekir. Aksi takdirde kurye, kendi canıyla birlikte başkalarının da canını tehlikeye atar. Bu durum affedilebilir bir hata değildir. Olası bir şikayette kurye firmalarının o kişinin işine son vermesi gerekir. Bu nedenle kurye firmalarının çalışanlarını sıkı bir şekilde denetlemesi gerekir.

Yazının ilk paragrafında belirttiğimiz gibi acil kurye diğer kuryelere göre iki kat daha hızlı gider ve buna karşılık da iki kat fazla ücret alır. Ayrıca acil kurye başka hiçbir işe bulaşmaz ve tek işe odaklanır. Müşteri tarafından Express kurye tercih edildiyse zamanla ilgili önemli bir husus vardır. Bu nedenle ekspres kuryenin gitmesi gereken zamandan geç kalması halinde hem müşteri için hem de kurye firması için ciddi sıkıntılar doğabilir. Böyle bir durumda müşterinin şikayette bulunması halinde kurye de ciddi sıkıntıya girecektir.

Express kurye yani acil kurye firmaların gözbebekleri sayılır. Kurye firmalarının prestiji açısından Express kurye çok önemlidir. Bu nedenle Express kurye işini yapan kişinin oldukça temkinli ve titiz olması gerekir. Bu şekilde hiçbir sorun çıkmadan işini rahatlıkla yapabilecektir.

ARABALI KURYE NASIL OLUNUR?

Kuryecilik mesleği, hepimizin hayatında bir yere ve öneme sahip olması gereken bir meslek grubudur. Peki kurye nedir ? Halk dilinde postaların ulaştırılmasıyla ile ilgili görevli kimseye denen kurye, günümüzde genelde büyükşehirlerde (İstanbul başta olmak üzere) trafik yoğunluğu nedeni ile evrak ve belge gibi şeylerin bir yerden bir yere taşımacılığını yapan kimselere denir. Kuryeler kendi aralarında 4 gruba ayrılırlar, bunlar; yaya kurye, motorlu kurye ve kiralık kurye olmak üzere ayrılırlar. Bir firmada çalışan kurye, sabah işe başlangıç saati olan 08:30 ise, merkezde bulunan operatörüne bildirir ve varsa bulunduğu bölge üzerindeki belgelerin adreslerini alır. Dağıtımdan sonra operatörüyle sürekli iletişim halinde bulunan kurye, yeni kayıtlarını takip eder. Kuryeleri birer askere benzetebiliriz, çünkü onlar kar,kış,güneş dinlemeden bir görev adamı olarak işini benimseyen, büyükşehirlerin o zorlu yollarına eşlik eden yol uzmanlarıdır.arabalı kurye kime denir, arabalı kurye nedir, arabalı kurye olmak

Bu sektörde, göndereceğiniz belgenin ya da evrakın büyüklüğüne göre fiyatlandırma yapılır ve bu express kavram vardır ve bu kavram evrakınız çok hızlı süre içinde gideceği yere iletilmesini sağlar ve bu süre ise ortalama 45 ila 90 dakika arasındadır. Kurye sektörünün işleyişi ise şöyledir ilk öncelikle göndermek istediğiniz evrakın gideceği yere dair bilgilerini çalıştığınız firmasını arayarak oraya gidecek olan evraklarınız gideceği yere dair adres bilgileri verilir. Peki arabalı kurye olmak için ne yapmamız gerekli ? Arabalı kurye adaylarında aranan özellikler nelerdir ? Herkes arabalı kurye olabilir mi? Arabalı kurye adaylarında aranan özellikler şunlardır; B sınıfı ehliyete sahip olmak, ticari bir araca sahip olmak ve kuvvetli adres bilgisine sahip olmak. Yukarıda sıralanan özelliklere sahip olan herkes arabalı kurye olabilir. Özetleyecek olursak, kuryeler dağ, tepe, kar, kış, güneş demeden evrakları ya da belgeleri istenilen noktaya zamanında yetiştirmek için, büyükşehrin kalabalık trafiğine ortaklık eden çalışanlardır. Onları birer asker olarak düşünebiliriz, çünkü onlarda en az askerler kadar zor şartlarda çalışırlar. Arabalı kuryeler, motorlu kuryelerin ya da yaya kuryelerin taşıyamadığı eşyaların ya da gönderilerin taşınmasında kullanılan bir yöntemdir.