Monthly Archives: Mayıs 2021

Detoks Diyetlerine Dikkat!

Günümüzde popüler beslenme trendlerinden biri olan detoks diyetleri kötüye kullanılmaya başlandı. “Detoksifikasyon” yani vücudu temizleme amacıyla tasarlanan bu diyetler kilo vermek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bir detoks diyetinin yanlış kullanımı vücuda onarılamaz zarar verebilir. Uzmanlar, detoks diyeti uygulamak isteyenlerin doktorlarına danışmalarını, bu diyetlere bir diyetisyen gözetiminde başlamalarını ve kesinlikle egzersiz ve egzersiz yapmamalarını tavsiye ediyor.… Read More »

Kifoz Tanısı Nasıl Konur?

Kifozu teşhis ederken, önce doktor hastanın tıbbi geçmişini inceleyerek fizik muayene yapar. Omurganın doğal eğriliği 20 ila 45 derece arasında değişmekte olup, hastanın omurgası 45 derecenin üzerinde ise kifoz teşhisi konulmaktadır. Kifoz şiddetliyse, doktor akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için bir akciğer fonksiyon testi isteyebilir. Ayrıca uyuşma – karıncalanma, mesane veya bağırsak inkontinansı veya… Read More »

Kalp Sağlığını Koruma Yolları

Sağlıklı Beslenme Araştırmaya göre doymuş yağ bakımından fakirdir; Lif, antioksidanlar, tekli doymamış yağlar ve balık açısından zengin bir diyet, kardiyovasküler hastalık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Diyetin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalar, agresif yağ kısıtlamasının ölüm oranlarını yüzde 30-60 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler de kan pıhtılarını azaltır ve damar genişletici… Read More »

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu, aynı zamanda Willis-Ekbom hastalığı veya kısaca RLS olarak da bilinir, bir kişinin kontrol edilemeyen dürtüleri olduğunda veya rahatsızlık nedeniyle bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyduğunda ortaya çıkan kronik bir hareket bozukluğudur. Bu durum genellikle akşamları veya geceleri otururken veya uzanırken ortaya çıkar. Hareket geçici olarak rahatsızlığı giderir. Huzursuz bacak sendromu sadece yaşlılık çağında… Read More »

Gaz ağrısı nedir?

Gaz ağrısı, yiyeceklerin sindirimi veya istem dışı hava yutulması sırasında bağırsaklarda ve midede hava biriktiğinde ortaya çıkabilir. Aşırı hava yutulması veya besinlerin sindirilmesi sonucu oluşan gaz miktarındaki artış, vücudun bu gazı dışarı atmasını engeller ve gaz ağrısına neden olur. Yiyecek bileşimi, fast food, hareketsiz bir yaşam tarzı ve yemek yerken ağzınızı açık tutmak gibi birçok… Read More »

Bel ve Boyun Ağrısı Fıtık Habercisi Olabilir!

Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan ve birçok kişiyi etkileyen fıtık için operasyonun “zamanlaması” büyük önem taşımaktadır. Vücudun herhangi bir organının veya yapısının normal anatomik sınırlarının ötesine genişlemesi olarak adlandırılan fıtık, genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Fıtık nedir? Fıtıklaşmış disk dokusu, yaş veya diğer nedenler, yanlış hareket, genetik yatkınlık ve kötü duruş gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Fıtık… Read More »