Monthly Archives: Mayıs 2021

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu, aynı zamanda Willis-Ekbom hastalığı veya kısaca RLS olarak da bilinir, bir kişinin kontrol edilemeyen dürtüleri olduğunda veya rahatsızlık nedeniyle bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyduğunda ortaya çıkan kronik bir hareket bozukluğudur. Bu durum genellikle akşamları veya geceleri otururken veya uzanırken ortaya çıkar. Hareket geçici olarak rahatsızlığı giderir. Huzursuz bacak sendromu sadece yaşlılık çağında… Read More »

Gaz ağrısı nedir?

Gaz ağrısı, yiyeceklerin sindirimi veya istem dışı hava yutulması sırasında bağırsaklarda ve midede hava biriktiğinde ortaya çıkabilir. Aşırı hava yutulması veya besinlerin sindirilmesi sonucu oluşan gaz miktarındaki artış, vücudun bu gazı dışarı atmasını engeller ve gaz ağrısına neden olur. Yiyecek bileşimi, fast food, hareketsiz bir yaşam tarzı ve yemek yerken ağzınızı açık tutmak gibi birçok… Read More »

Bel ve Boyun Ağrısı Fıtık Habercisi Olabilir!

Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan ve birçok kişiyi etkileyen fıtık için operasyonun “zamanlaması” büyük önem taşımaktadır. Vücudun herhangi bir organının veya yapısının normal anatomik sınırlarının ötesine genişlemesi olarak adlandırılan fıtık, genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Fıtık nedir? Fıtıklaşmış disk dokusu, yaş veya diğer nedenler, yanlış hareket, genetik yatkınlık ve kötü duruş gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Fıtık… Read More »