Monthly Archives: Haziran 2021

Akran zorbalığı nedir?

Zorbalık, bir çocuğun kendi yaş grubundaki diğer çocuklara sözlü veya fiziksel olarak saldırmasıdır. Akran zorbalığında, zorbalığı yapan kişi, fiziksel veya sosyal olarak zorbadan daha güçlüdür ve sürekli, kasıtlı ve kasıtlı olarak karşı tarafa zarar verir. Zorbalığa uğrayan çocuk kendini savunamaz. Zorbalık, oyunlarda lakap, karalama, dedikodu, tehdit, aşağılama, hakaret ve dışlama, hırsızlık, malına zarar verme ve… Read More »

Siğil nedir?

Siğiller, cildin üst tabakasında biriken insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu enfeksiyonlardır. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde bulunabilir. Vücudun bir bölümünden diğerine yayılabilir. Cilt teması veya havlu ve giysi gibi kişisel eşyaların paylaşılması yoluyla kolayca yayılırlar. Siğiller, türlerine ve yerlerine bağlı olarak farklı boyut, şekil ve renklerde gelir. Verruca Vulgaris (basit siğiller) Bu siğiller yuvarlak,… Read More »

Orak hücreli anemi nedir?

Orak hücreli anemi, oksijenin kana taşınmasından sorumlu olan hemoglobin yapısının bozulması ve işlevini yerine getirememesi ve kandaki kırmızı kan hücrelerinin azalmasıyla ortaya çıkan genetik bir hastalıktır. Dokular ve organlar yeterince oksijen alamadığında hasar görür, kansızlık oluşur ve vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelir. Ek olarak, yapısı bozulan hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin damarlardan serbestçe hareket etmesine… Read More »