Monthly Archives: Ağustos 2021

Kabakulak Nedir? Neden Olur?

Kabakulak viral enfeksiyon hastalığı olarak ifade edilmektedir. Viral enfeksiyonun oluşması için vücuda kabakulak virüsünün girmesi gerekir. Bu virüsler tamamı ile bulaşıcıdır ve aynı ortamda bulunan herkese kolayca geçer. Kabakulak özellikle çocuklarda görülür. Hastalığı bir kez olan bir daha olmaz. Çünkü vücut artık bu virüsü tanıyor ve ikinci kez virüse karşı bağışıklık kazanmıştır. Hastalık öncelikle tükürük… Read More »

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı vücuttaki organlarda şeker ayar sisteminin bozulması ile ortaya çıkar. Vücut insülin üretemediğinde ve insülini glukoza çevirip, enerji olarak organlara gönderemediğinde şeker hastalığı başlar. Vücutta insülin üretimi yapan organ pankreastır. Pankreas bazen kanser veya farklı mide ve bağırsak hastalıklarının tetiklemesiyle görevini yapamaz. Bu yüzden şeker hastalığı çok uzun yıllar veya ömür boyu devam eder.… Read More »

Yaşlanma Nedir? Yüz Neden Yaşlanıyor?

Yaşlanma, biyolojik, fizyolojik, ekolojik, davranışsal ve sosyal süreçlerdeki değişikliklerle yakından ilişkilidir. Saçların beyazlaması gibi yaşa bağlı değişikliklerin iyi huylu olduğu söylenebilirken biyolojik açıdan yaşlanmanın birçok kronik hastalık için en önemli risk faktörü olduğu söylenebilir. Biyolojik düzeyde yaşlanma, artan hücresel hasar ve hücrelerin kendilerini iyileştirememesinden kaynaklanan bir süreçtir. yaşlanma Bu zihinsel ve fiziksel yetenekte kademeli bir… Read More »