Acemi Sürücüler İçin Araç Kullanma Tavsiyeleri

By | Temmuz 1, 2016

Ehliyetinizi henüz almış bir sürücüyseniz trafikte bazı sorunlar yaşamanız olası bir durumdur. Eğer daha az sorun ile karşılaşarak araç kullanmaya alışmayı istiyorsanız biraz daha dikkatli olmalı ve yaptığınız her hatadan bir ders çıkarmalısınız. Genelde ehliyetini yeni almış olan sürücüler şerit takibi yapmakta zorlanmaktadır. Bu noktada acemi sürücülere verebileceğimiz en güzel tavsiye şerit takibini yaparken aracın hem sağ hem de sol tarafına bakmak yerine sadece bir tarafı dikkate alarak o tarafı çizgide tutmaya çalışmaları olacaktır. Örneğin; varsayalım ki ehliyetinizi henüz aldınız ve aracı şeritte tutmak için büyük bir çaba harcıyorsunuz. Bu işi kolaylaştırmak için yapmanız gereken şey aracın sol tarafının çizginin içinde kaldığından emin olmanızdır. Sol tarafın çizginin içinde kalıp kalmadığını görmek sizin için zor oluyorsa sağ tarafın yolun sağ çizgisinin içinde kalıp kalmadığını da kontrol edebilirsiniz. Aracın bir yanı çizgi içindeyse diğer tarafı da otomatikman şeridin içinde olacağından bu sorun böylece çözülmüş olacaktır.Acemi sürücülere tavsiye, acemi sürücüler, araç kullanma tavsiyesi

Dur-kalk yapma sorunu: Acemi sürücülerin en büyük sorunlarından bir tanesi de dur-kalk yapmadır. Araca pek alışık olmadıkları için genelde acemiler debriyaj pedalı ile gaz pedalını aynı hizaya getirip aracı o şekilde hareket ettirmeye çalışırlar. Hâlbuki debriyaj pedalı ile gaz pedalının uzunlukları aynı değildir ve eşitlenmeleri mümkün değildir. Bu nedenle debriyaj pedalından ayak kaldırılırken gaza hafif bir şekilde basılmalı ve araç harekete geçinceye dek debriyajdan ayak kaldırılmamalıdır.

Tam dönüş yapma: Arabaya yeni yeni alışmaya çalışan kişilerin bir diğer büyük sorunu da sağa veya sola tam dönüş yapmadır. Bir yol ayrımına geldiklerinde acemi sürücüler genelde tamamen durup o şekilde dönmeye çalışırlar. Aracın tamamen durdurulmasına aslında gerek yoktur, biraz gaz kesilir ve direksiyon dönüş yapmaya yetecek kadar çevrilirse kolayca tam sağa veya sola dönüş yapılabilir.

Debriyaj-fren ile durma: Durmanız gerektiğinde iki şekilde aracınızı tam olarak durdurabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi aracı boşa alıp fren ile durma diğeri ise debriyaj ile frene aynı anda basarak durmadır. Debriyaj ile frene aynı anda basarak durmaya alışırsanız bir kaza anında daha kolay bir şekilde durabilirsiniz. Bu şekilde durabilmek için aracınızın durmaya yakın bir hıza düşmesi için frene basın sonra frenden ayağınızı çekin ve debriyaja basıp ardından frene basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir