Ağırlık Çalışması ve Uyku Düzenine Faydaları

By | Temmuz 20, 2021

Spor yapıyorsanız ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek istiyorsanız beslenme, dinlenme, uyku düzeni gibi dikkat etmeniz gereken konular olduğunu bilmelisiniz. Yemek yemeyi, egzersiz yapmayı, uyumayı, dinlenmeyi ve yeteri kadar su içmeyi bir arada düşünmeliyiz ve bunu yapmazsanız istenilen sonuca ulaşamayacağınızı belirtelim. Vücut geliştirme ve kuvvet antrenmanında, daha fazla çaba ve performans olduğundan ve kaslar daha fazla stresle daha fazla yıprandığından dinlenme ve toparlanmaya ihtiyaç vardır. Sporda dinlenmek kadar uyku da önemlidir.

Kaslarınızı dinlendirmenin ve yenilemenin yanı sıra spor salonuna gitmenin ve ertesi gün uyumanın performansınızı doğrudan etkileyeceğini bilmelisiniz. Halterciler için hayati önem taşıyan büyüme hormonu gibi hormonların gece uykusunda salgılanması uykuyu daha da önemli hale getirir.ağırlık çalışması, ağırlık çalışması faydaları, ağırlık çalışmasının uyku düzenine faydası

Kaliteli uyku ve kuvvet antrenmanı ilişkisi;

Kuvvet antrenmanı ve vücut geliştirme yapıyorsanız amacınız belirgin ve hacimli kaslara sahip olmaktır. Bu durumda yapılan iş ile kasların güçlenmesi kaçınılmazdır. Güçlü ve harika bir fizik istiyorsanız, kuvvet antrenmanına odaklanmalısınız.

Kuvvet antrenmanı, fiziği düzeltmenin ve güçlendirmenin yanı sıra beyin gelişimini destekler, yağ yakımını hızlandırır, ruh sağlığını iyileştirmeye, kronik hastalıkları azaltmaya, duruş problemlerini düzeltmeye ve güç dengesizliklerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Araştırmalara göre beş farklı evresi olan uyku, ışıktan derine doğru gidiyor. Son aşama, beşinci aşama, uykunun en derin aşamasıdır. Kaslarınızın direnç antrenmanından sonra toparlanıp toparlanabilmesi için en azından Aşama 3 uykusunda olmanız gerekir. Üçüncü ve sonraki aşamalara gelindiğinde ise kaslar kendini yenilemeye başlar. Bu nedenle derin ve kaliteli uyku çok önemlidir.

Derin uykuda yani uykunun beşinci evresinde vücut tamamen yenilenir. İstenilen kas gücünü sağlamak için kullanacağınız formül kaliteli, derin uykudur. Vücut, kasları beslemek için kanı dolaştırır ve metabolizma hızı gün boyunca maksimumda olmalıdır. Bu durumda daha fazla kalori yakmanın yanı sıra rahat bir gece uykusu için gerekli olan yorgunluk oluşur.

Uyku düzenine göre kuvvet antrenmanının faydaları;

Derin uyku için gerekli yorgunluğu sağlar,

Gün içinde stresi azalttığı için uykuya dalma güçlüğünü önler,

Bu, fazla enerjiden kurtulmanızı sağladığı için kaliteli ve derin bir uyku almanıza yardımcı olur,

Kuvvet antrenmanı yapanlar veya düzenli fitness yapanlar için beslenmelerine dikkat ederek geceleri kendilerini rahatsız edecek yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmalarını sağlar.

Gün içinde hareketsizseniz, yaptığınız egzersizlerden kaslarınız yorulacak ve bu da daha iyi uyumanızı sağlayacaktır.

Bu, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır, çünkü antrenmandan tasarruf edeceğiniz zamandan geceye kadar kestirmek için zamanınız olmayacaktır.

Maksimum kas yorgunluğuna neden olan kuvvet antrenmanı, gece çöktüğünde vücudunuzun gerekli onarımlar için zihinsel olarak hazır hissetmesini sağlayacaktır.

Kaliteli uyku için nelere dikkat etmelisiniz?

Düzenli eğitim ve egzersiz yapılmalı

Dengeli ve sağlıklı beslenmeli,

Mümkünse kafeinden kaçının.

Uykun gelene kadar yatmamalısın,

Yatak odanız karanlık ve uygun sıcaklıkta olmalı,

Uyuyacağınız odada manyetik alana sahip elektronik cihazlar bulunmamalıdır,

Sigara ve alkol kullanıyorsanız yatmadan önce bırakmalısınız.

Ağır ve yağlı yiyecekler yemekten kaçının,

Yatağınızı ve yastığınızı iyi seçmelisiniz,

Yatmadan önce ılık bir duş alın.

İçerideki oksijen seviyesini artırmak için yatacağınız odayı havalandırarak,

Ertesi gün, yatakta yatarken bunu düşünmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir