Akran zorbalığı nedir?

By | Haziran 16, 2021

Zorbalık, bir çocuğun kendi yaş grubundaki diğer çocuklara sözlü veya fiziksel olarak saldırmasıdır. Akran zorbalığında, zorbalığı yapan kişi, fiziksel veya sosyal olarak zorbadan daha güçlüdür ve sürekli, kasıtlı ve kasıtlı olarak karşı tarafa zarar verir. Zorbalığa uğrayan çocuk kendini savunamaz. Zorbalık, oyunlarda lakap, karalama, dedikodu, tehdit, aşağılama, hakaret ve dışlama, hırsızlık, malına zarar verme ve fiziksel zarar verme olarak görülmektedir.akran zorbalığı, akran zorbalığıyla baş etme, akran zorbalığı ne demek

Akran zorbalığı, çocukların birlikte vakit geçirdikleri her ortamda ortaya çıkabilir, ancak daha sık olarak okullarda. Zorba bir çocuk okula gitmek istemez ve baş ağrısı, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi bedensel şikayetler gösterebilir.

Çocuğumun yaşıtları tarafından zorbalığa uğradığını nasıl anlarım?

Zorbalığa uğrayan çocuklar genellikle akranlarından daha endişeli ve içine kapanıktırlar ve başkalarına güvenmeyi de zor bulurlar. Bu çocukların yaşıtlarına göre daha az sosyal becerileri vardır, çözüm bulma yetenekleri zayıftır, arkadaşları azdır ve genellikle yalnızdırlar. Bu onları hedef haline getiriyor.

Zorbalığa maruz kalan bir çocuk;

Hoşnutsuz ve kasvetli olabilir

endişeli

Benlik saygısı sorunları var

Zorbalığa uğradığı bir yeri ziyaret etmekten kaçınır, yürümeyi reddeder, yürürken çeşitli rahatsızlık belirtileri gösterir,

kapatır,

Sosyal ilişkiler kurmaktan kaçınır

Uyumakta ve yemek yemekte zorluk çekebilirler,

Derslere konsantre olamıyor ve dersteki başarısı düşebilir.

Zorbalığa uğrayan çocuklar bunu her zaman ebeveynlerine ve öğretmenlerine söylemezler. Çocuğun zorbalığa uğrayıp uğramadığını belirlemek ve ona ihtiyacı olan yardımı sağlamak için çocuklarda değişiklikleri izlemek ve yukarıdaki belirtilere dikkat etmek önemlidir.

Günlerini çocuklarıyla birlikte okulda ve gün içinde neler yaptıkları hakkında sohbet ederek geçiren ebeveynler, çocuklarının hayatındaki zorlukları tespit etmelerine yardımcı olur. “Bugün nasıldı?” Soruları atlamak yerine, “Bugün hangi arkadaşlarla oynadın?”, “Günün en güzel anı ne zamandı?”, “Günün en zor anı ne zamandı?” gibi kısa cevaplar verin. Aşağıdaki gibi sorular sorarak daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Yaşıtları tarafından zorbalığa uğrayan bir çocuğa nasıl destek olabilirsiniz?

Bir çocuk zorbalığa uğradığını söylüyorsa, çocuğun söylediklerini yorum yapmadan, suçlamadan, yorum yapmadan, yargılamadan dinlemek ve çocuğa güvenmek çok önemlidir. Söyledikleri doğru değilse, çocuğu suçlamadan neden böyle şeyler söyleme ihtiyacı duyduğunu öğrenmelisiniz.

Çocuğa sorun: “Arkadaşını kızdırabilir misin?”, “Bunu sana neden yaptı?” Bu tür sorulardan kaçınılmalıdır, çünkü bu sorular onun sorumlu olduğu ve başına gelenlerden sorumlu olduğu izlenimini verir.

Çocuk akran zorbalığından bahsetmiyorsa ve bunun mümkün olabileceğinden şüpheleniyorsa, ebeveynler çocuğun hareketlerini ve duygu durumunu izlemeli ve okulda arkadaşlarıyla nasıl vakit geçirdiği hakkında olumlu ve olumsuz sorular sorarak bilgi almaya çalışmalıdır. . .. konuşuyormuş gibi.

Bir çocuğun akranları tarafından zorbalığa uğradığı öğrenildiğinde veya böyle bir ihtimalden şüphelenildiğinde, okulla iletişime geçilmeli, öğretmenlere ve idareye bu durum bildirilmeli ve zorbalık durdurulmalıdır. Bir çocukla zor durumda kaldığında yardım ve destek alabilecek güvenilir bir kişi belirlemek, kendini korumanın yollarını düşünmek ve çocuğu problem çözme sürecine dahil etmek, çocuğun kendini güçlü ve korunmuş hissetmesine yardımcı olur.

Akran zorbalığı, hem zorbalığın hem de zorbalığa uğrayan çocuğun gelişimini olumsuz etkileyen bir durumdur ve doğru zamanda doğru müdahale edilmediği takdirde sonuçları uzun sürebilmektedir. Akran müdahaleleri, her iki tarafın psikolojisini ve refahını dikkate almalıdır. Zorbalığa uğrayan çocuğun ve zorbalığa uğrayan çocuğun da yardıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir