Alkolün İnsan Sağlığına Zararları

By | Kasım 3, 2016

Alkolü hayatımızın bir köşesinde muhakkak içiyoruz. Hiç içmeyen bir kişi bile doğum günleri, özel zamanlar , bir kutlama olduğunda ya da en kötü ihtimalle canı sıkılmış olan bir arkadaşına eşlik etme amaçlı küçük miktarda olsa içiyor. Fakat bazı kesim bunu alışkanlık haline getirerek neredeyse içmeden bir gün geçirmiyorlar. Tabi bu durum da bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Alkolün aşırı tüketilmesi ani ölümlere yol açabiliyor. Bilinçsiz bir şekilde tüketip hayatını alkol yüzünde kaybeden genç yaşta birçok insan var. Alkol komasına girip de kalp krizi geçirmek en sık yaşanan alkol ölümlerinden biri. Uzun süreli alkol kullanımının kansere sebep olduğunu hepimiz biliyoruz.alkolün zararları, alkolün insanlara etkileri, alkolün sebep olduğu hastalıklar

Davranış bilimleri enstitüsü alkol kullanan insanları bilinçlendirmek adına bir çalışma yaptı. Çalışmanın sonucunda alkolün ciddi sıkıntılara yol açabildiği gözlemlendi. Yüksek dozda alkol alımı gerçekleştirildiğinde konuşma bozuklukları, dilde sürçmeler, hareket kontrolünde zorluk, tepki vermeniz gerektiğinde reflekslerinizde zayıflama olduğu için vücut olması gerekenden daha yavaş ve geç tepki verir. Yine yüksek doz alımında beyin hücrelerinin ölmesine sebep olur. Uyku bozukluklarına sebep olur ve sabahları bitkin ve yorgun olarak uyanmanıza neden olur.Mideniz bulanır ve kusmanıza sebep olur. Solunumuzu yavaşlatarak nabzınızın düşmesine neden olur. Tansiyonunuz. düşer. Ayrıca cinsel birleşme esnasında isteksizlik ve orgazma ulaşmayı engeller. Bunlar alkolün kısa sürede verdiği zararlardı.  Şimdide uzun vadede verdiği zararlardan bahsedelim. Beyin hücrelerinin yüksek derecede ölümüne neden olur. Ciddi hafıza kayıpları be kişilik değişimleri yaşanabilir. Karaciğer kanseri başta olmak üzere mide kanseri ve gırtlak kanserine yol açar. Tansiyon ve düzensiz nabız atımlarına neden olur. Kalp krizi gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarına neden olur.

Hamilelik döneminde kullanımı bebekte oldukça ciddi sorunlara yol açar. Düşüğe yol açtığı gibi bebekte gelişim geriliğine de yol açar. Ayrıca erkeklerde sprem sayısını düşürdüğünden iktidarsızlığa yol açabilir. Aynı şekilde kadınlarda da kısırlık ve regl döneminde gecikmelere sebep olur. Bağışıklık sistemini zayıflattığı için hastalıklara yakalanma riskini çoğaltır ve bunların başında kanser gelir. Ellerde ve ayaklarda hissizleşmeye sebep olur. Alkol kullanan kişi ruhsal açıdan bir sorun yaşadığında kendini kolay kolay toplayamaz. Sürekli depresif bir halde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir