Anne sütünün çocuk sağlığına etkisi

By | Ekim 19, 2016

Anne adaylarının bilmesi gereken bilgiler arasında yer alan anne sütü, hem çocuk hem de anne adayı için aslında bulunmaz fırsat. Pek çok kişi bunun önemini bilse de, maalesef çocuklarını zorlamamak adına anne sütü yerine diğer besinler ile beslenme düzeni oluşturmaktadır. Her ne kadar o süreç için bir takım sorunlar ortaya çıkmasa da, bu durumu uzun vadeye yaydığımızda sağlık problemleri kendini göstermekten başka bir destek vermiyor. Bunun için anne sütünün anne ve çocuk sağlığı kapsamında olan önemini bilmeniz sizlere yardımcı olabilecektir.anne sütü, anne sütünün çocuk sağlığına etkisi, anne sütünün faydaları

Anne sütü ve faydası

Anne sütü, çocuk dünyaya geldikten itibaren başlanılması gereken bir durumdur. Doğumdan hemen sonra başlanması gereken anne sütü, ilk ay sadece anne sütü ile devam ettirilmelidir. Elbette ki ilk 6 aydan sonra bazı besin takviyeleri ile beslenme düzeni oluşturulmalı ve 2 yaşına kadar bu düzen ile devam edilmelidir. Anne sütünün faydaları, diğer besinlerde kısmen alınsa da, elbette ki hiçbir zaman yerini tutmamaktadır. Anne sütü içeriğinde yer alan bazı maddeler şunlar olurken, çocuk gelişimi ve anne sağlığı için büyük bir önem arz ediyor.

  • Bebeğin ihtiyaç duyduğu protein
  • Yağ
  • Demir
  • Çeşitli vitaminler
  • Her türlü diğer besin değerleri
  • İdeal besin kaynağı olarak tanımlanabilir.

Zengin içerik

Vitamin, mineral, protein ve demir açısından oldukça zengin olan anne sütü, her daim taze ve temiz olmasından dolayı çocuk sağlığına etkisi büyük olmaktadır. Tamamen doğal, organik olan anne sütü, diğer pastörize sütler gibi zararlı olmayıp, diğer sütlerin içerisinde yer almayan pek çok besin değerini çocuklarınıza takviye etmektedir. Böylelikle de elbette ki bebeğin ilk aşısı olarak bile tanımlanabilir. Hastalıklara karşı bebeğinizi korurken, elbette ki diğer besin kaynaklarında olduğu gibi hazmı zor değildir. Anne sütünün hazmı oldukça kolay olurken, direkt olarak tüketilmesi yeterli olabilmektedir. Bazı anne adayları, bu değerleri inek sütünden almak istiyor olabilir. Fakat doğal inek sütü bile anne sütü kadar sağlıklı ve hazmı kolay değildir. İçeriğinde yer alan bahsettiğimiz maddeler çocuğun büyümesi ve gelişimi bakımından oldukça önemlidir.

Son olarak yine emziren annelerde anemi görülme oranının oldukça düşük olduğu da uzmanlar tarafından belirtilen bilgiler arasında. Kansızlık oranını düşürmek için, bebeklerinize anne sütü takviyesini uygulayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir