Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

By | Nisan 3, 2017

Nefes darlığının yaşanması, hırıltılı nefes alıp verilmesi, tekrar eden enfeksiyonlar ile öksürük kronik astım bronşitin en sık görülen belirtilerdendir. İltihaplanan bronşlar ile daralan hava kanalları bu belirtilerin başlıca nedenleri arasındadır. Astım bronşit halihazırda astımı olan kişilerde bronşların iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor. Sigara kullanımı ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler astım bronşit riskini yükselten nedenler arasında yer alır.astıma ne iyi gelir, bronşite ne iyi gelir, astım tedavisi nasıl yapılır

Dikkat Edilmesi Gerekenler Durumlar

  • Astım bronşit hastalarının oluşumunu tetikleyen durum olarak bilinen duman, hava kirliliği ve ya toz gibi unsurlardan mümkün olduğunca uzak durması gerekiyor. Evinizde halı varsa düzenli olarak elektrik süpürgesiyle tozunu alınız. Yatak çarşaflarını, yastık kılıflarını ve ya battaniyeleri anti alerjen bir deterjanla sıcak suda yıkayınız. Klima alacaksanız anti alerjen filtresi olan modellerden birini seçmelisiniz.
  • Astım ve yahut bronşit gibi bir rahatsızlığınız varsa özellikle de sigara kullanılırsa bu hastalıktan kurtulabilmeniz için oluşan belirtilerini hafifletip nefes alıp vererek rahatlanılması pek mümkün birşey değildir. Aksine yıllar içerisinde durumunuz çok daha ciddi bir hal alır. Bu sebeple sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekir.
  • Evcil hayvanınız varsa en azından yatak odanıza girmesini önlemelisiniz. Sigara dumanı bulunan ortamlara girmemenizde fayda vardır.
  • Astım bronşit sebebiyle artan öksürük canınızı sıkabilir ancak enfeksiyonun ve balgamın vücuttan atılması için öksürmek iyi yoldur. Yalnız fazla öksürülmesi boğazınızı tahriş edebileceğinden oturduğunuz ve uyuduğunuz odanın havasını nemli tutmanız gerekir. Bunun için hava nemlendirici cihaz kullanılmalıdır. Evin içindeki hava çok kuruysa ve nemlendirici cihazınız yoksa günde 2-3 kez bol buharlı duş alınız.
  • Solunum yollarını açabilmek için çaydanlıkta su kaynatınız ve suyu geniş ağızlı bir kaseye alınız. İçine balgamı sökebilmek için 2-3 damla okaliptüs yağı ve öksürüğü hafifletmek için 2-3 damla papatya yağı damlattıktan 15-20 dakika kadar buharını soluyunuz.
  • Sıcak sıvılar öksürük sebebiyle tahriş olan boğazınızı yatıştırır ve balgamın daha kolay atılmasına yardımcı olunuz. Nane, papatya ve ıhlamur çayı başta olmak üzere bitkisel çaylar tüketiniz. Fakat bazı çayların idrar söktürücü etkisi olduğu için aşırıya kaçılmaması gerekir. Çünkü iltihabın geçmesi için vücudunuzun bol miktarda suya ihtiyacı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir