Bebeğin Yeme Alışkanlıkları

By | Aralık 27, 2020

Bebekler doğdukları andan itibaren annenin sütü olması durumunda tercihen altıncı aya kadar sadece anne sütü ile beslenmektedir. Annenin yeterli sütü olmaması durumunda ise devam sütleri bebek beslenmesi konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Altıncı ayın sonunda temel gıda anne sütü olmakla birlikte bebeğin yeni tatlara yavaş yavaş alıştırılması ilerde sağlıklı beslenme düzeni oluşturabilmek adına oldukça önemlidir. Devam sütü alan bebeklerde bu süre dördüncü aya kadar çekilebilir.bebek yeme alışkanlığı, bebeği doyurma, bebekler neler yer

Bebeğime Nasıl Ek Gıdalar Versem

Bebeğiniz bu süreçte sizi oldukça zorlayacaktır. İlk dişinde çıkması hemen hemen bu zamanlara denk geldiği için huysuzlanabilir ve alıştığı beslenme düzeninden vazgeçmek istemeyebilir.Bebeklere ek gıda verme zamanı genellikle altıncı ayı doldurduğu zaman ve sıvı ek gıdalarla başlamalıdır. İlk zamanlarda pütürlü gıdalar vermek yutma güçlüğüne sebep olabilir. İlk verilebilecek ek gıdalar arasında mevsimindeki meyvelerden hazırlanan taze sıkılmış meyve suları, yine mevsimindeki sebzelerden çorba yada sebze püresi ve ev yoğurdu gelmektedir. Ek gıdaları başlangıçta gün içine yayarak küçük miktarlarda ve kontrollü olarak vermelisiniz. Zamanla miktarını artırarak tam bir öğün haline getirebilirsiniz. Bebekten bebeğe değişmekle birlikte pütürlü ve katı gıdalara geçiş zamanı  da çok ertelenmeden 1 yaş civarında başlamalıdır. Bu zaman anne sütü alımının azaldığı zamana denk gelir ve bebeğinizin ek gıda ihtiyacı artacaktır. Katı gıdalarda ilk tercihi hafif ezilmiş sebze çorbaları yada komposto meyveden yana kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Bebek Beslenmesi

Yetişkinler gibi bebeklerinde bütün besin gruplarından uygun miktarda ve düzenli olarak alması sağlıklı bebek beslenmesi adına oldukça önemlidir. Beslenme düzenindeki süt miktarını kademeli olarak azaltarak yerine sebzeler, meyveler, tahıllar, et grubu ve karbonhidrat grubundan gıdaların düzenli verilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir