Bebeklerde Pişik Oluşması ve Çözümü

By | Nisan 27, 2016

Bebeklerde Pişik Oluşumu

Bebeklerde pişik kasık, dış cinsel organlar ve popolarındaki kabartılara ve kızarıklıklara denir. Tıpdaki adı  “amonyak dermatiti”dir.  Bezden dolayı olan ve tedavi edilmezse ciddi cilt hastalıklarına yol açan pişikler annelerin en çok dert ettiği sıkıntılar arasında yer almaktadır. Deride kızarmalar,  kabartılar,  tahriş ve pul pul dökülmeler en çok rastlanılan pişik türüdür. Bebeğin canının aşırı şekilde yanmasına neden olup, çeşitli yöntemler ile tedavisi mümkündür. Pişiğe sebep olan Candida albicans adı verilen mantardır. Bu mantar derideki sıvı tabakayı geçerek cildi rahatsız eder. Ciltte aşırı kaşıntı ve batma hissi oluştuğundan bebek sürekli rahatsız olup ağlar.bebeklerde pişik oluşumu, bebek pişikleri, pişik kremi

Pişik Nedenleri Ve Tedavisi

Özelikle ıslak mendillerin ortaya çıkmasıyla aşırı şekilde yaygınlaşan pişikler,  ya bebeğin poposunun iyi temizlenmemesi ile yada köpüklü kalmasından dolayı iyice yaygınlaşmıştır.  Bu denli yaygın olan pişik için bebeğe  uygun metodlar uygulanmalıdır.  Eskiden bebeklerin poposunu kuru tutması amacıyla altlarına bir bez gibi birşey koyulur ve bütün sıvıyı çekmesi sağlanırdı. Günümüz şartlarındaki bezlerde aynı işlevi görüyor ve bebeğin altının kuru kalması sağlanıyor.  Fakat ortaya çıkan ve sağlık açısından pek de onaylanmayan merdivenaltı ıslak mendiller pişiklerin daha çok oluşması için zemin hazırlıyorlar.

Bebeğinizin Pişikten Kurtulması İçin Neler Yapılmalıdır?

1- Islak mendili bol sabunlu suyla yıkayın ve o şekilde kullanın.

2- Islak mendil yerine evde parmakları bir kutuya doldurun ve üzerine su ilave edip onu kullanın.

3- Eviniz mümkünse eğer her altını değiştirmede bol suyla yıkayıp kurulayın.

4- Pişik olmuşsa eğer,  eczaneden uygun kremi alıp bölgeyi temizledikten sonra sürün.

5- Pişik önleyici kremler kullanın,   vazelin ve çinko oksit içeren kremler ile tedavi sürecine başlanır bölgede yağlı tabaka oluşturduğu için kolayca iyileşecektir.

6- Kullandığınız bebek bezlerinin bebeğinizin kilosuna ve vücut tipine uygun olmasına dikkat edin.

7- Bezi bağlanmadan önce altını iyice kurutun ve bağlayın.

8-  Bebeklerde pişik oluşum sıklığı en çok ilk 3 dönemlerde yaşandığı için bu dönemlere çok dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir