Bebeklerdeki Kolik Nasıl Tedavi Edilir?

By | Nisan 23, 2021

Kolik tedavisinin temel amacı, çeşitli müdahaleleri çocuk için olabildiğince kolaylaştırmak ve ebeveynlere durumla başa çıkmaları için ihtiyaç duydukları desteği sağlamaktır.

Kolik, normal koşullarda tedavi olmaksızın kendiliğinden düzelebilen bir durumdur. Bununla birlikte, bir çocuğun acısını hafifletmek için çeşitli önlemler alınabilir.

Sedasyon yöntemleri öncelikle kolik tedavisinde kullanılabilir. Ebeveynler önceden bir plan yapmanın ve denemek için çeşitli sakinleştirici stratejilerin bir listesini yapmanın faydalı olduğunu düşünüyor.

Her çocuk bu stratejilere farklı tepki verecektir, bu yüzden onları ayrı ayrı denemeniz gerekir. Bazı stratejiler diğerlerinden daha iyi çalışabilir; bazıları bir kez işe yarayabilir ve başka bir gün etkisiz kalabilir.

Bir bebeğin koliğini yatıştırmak için kullanılan stratejiler arasında bebeğin kucağına sarılması veya hafifçe sallanması, bebeğin karnına sürtünme veya hafif bir sırt masajı için bebeği yüzü aşağıya çekilmesi, bebekle birlikte araba sürülmesi veya bebek arabasında yürümek, bebeği bir battaniyeye sarmak yer alır. emzik kullanmak, ışıkları kapatmak vb. Bunlar arasında görsel uyaranları sınırlandırmak, kalp atışı gibi hafif, ritmik ve yatıştırıcı sesler çıkarmak, yan odada beyaz bir gürültü makinesi, elektrikli süpürge veya çamaşır kurutma makinesi açmak yer alabilir. beyaz gürültü yapın veya ılık bir banyo yapın.

Bazı durumlarda, kolikli bebeklerin ritmik seslere olumlu tepki verdiği gözlemlenmiştir. Bu ritmik sesler, sürekli sesler çıkaran makine sesleri, tekrarlayan dalgalar, rüzgar uğultusu, yağmur, su damlacıkları veya kolik için özel hazırlanmış çocuk müziği olabilir. Bu seslerin yanı sıra beyaz gürültü denilen ninni veya melodik şarkılar da bebeği sakinleştirmede etkili olabilir. Çocuk hem ebeveynlerin seslerine hem de yabancı seslere olumlu tepki verebilir ve rahatlayabilir.

Beslenme uygulaması

Diyet değişiklikleri, kolikli bir çocuğa da yardımcı olabilir. Bebeğinizi dik olarak biberonla beslemek çok önemlidir. Beslenme sırasında ve sonrasında sık sık geğirme, sindirim sisteminde gaz birikmesini önlemede ve durumu hafifletmede yardımcı olabilir. Buna göre beslenirken eğimli biberon kullanmak bebeği dik pozisyonda beslemeye yardımcı olur. Kullandıkça küçülen katlanabilir bir şişe kullanmak, sindirim sisteminize giren hava miktarını da azaltabilir.

Diyet değişiklikleri

Sakinleştirici stratejilerin veya yeme yöntemlerinin ağlamayı veya sinirliliği gidermediği durumlarda, kısa süreli diyet değişiklikleri bir sağlık uzmanının tavsiyesi üzerine test edilebilir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde annenin diyeti değiştirmesi gerekebilir. Emziren bir annenin süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş ve buğday gibi yaygın gıda alerjenlerinden arınmış bir diyet denemesi akıllıca olabilir. Lahana, soğan veya kafeinli içecekler gibi potansiyel olarak tahriş edici ve gaz veren yiyecekleri çıkarmak gerekli olabilir.

Kolik için yaşam tarzı değişiklikleri ve evde bakım

Kolik süreçte ebeveynin öz bakımı çok önemlidir. Kolikli bir bebeğe bakmak, deneyimli ebeveynler için bile yorucu ve stresli olabilir. Stres ve yorgunluğu yönetmek ve ebeveynlerin ihtiyaç duydukları desteği almalarına yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Her şeyden önce ebeveynin ara vermesi önemlidir. Ebeveynler, bakım sürecini eşleri veya partnerleri ile değiştirebilirler. Mümkünse, bir arkadaş veya aile üyesinden kısa bir süre için çocuğa bakması istenebilir.

Kişi mümkünse evi terk etme fırsatı vermelidir. Bir ebeveynin, özellikle bunalmış haldeyken, bir arkadaşı veya aile üyesiyle ona yardım etmek için önceden plan yapması çok yardımcı olabilir.

Koliğin geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır. Çoğu durumda, durum 3-4 ay içinde kendiliğinden düzelir.

Kolikli çocukların ebeveynlerinin kendilerini çaresiz, depresif, suçlu veya kızgın hissetmesi normaldir. Bir hekim ve / veya psikolog gözetiminde profesyonel destek arayan ebeveynler, bu duyguları sadece aile ve arkadaşlarıyla paylaşmakla kalmayacak, çözüm bulmaya da yardımcı olacaklardır.

Bir ebeveyn olarak başarının ölçüsü, bir çocuğun ne kadar ağladığı değildir. Kolik, kötü ebeveynliğin sonucu değildir. Kolikten kaynaklanan ağlama saldırıları, aynı zamanda bir çocuğun ebeveynlerini terk ettiğinin bir işareti değildir.

Bu süreçte ebeveynlerin kendi sağlıklarına dikkat etmeleri son derece önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra her gün tempolu yürüyüş gibi hafif ama düzenli egzersizlere zaman ayırmak çok faydalı olabilir. Mümkün olduğunda, ebeveynler gündüz saatlerinde bile çocuk uykudayken uyumalıdır. Ebeveynler alkol, sigara ve uyuşturucudan uzak durmalıdır.

Kolik gelişimine katkıda bulunabilecek faktörlerden birinin de bebeğin sindirim sistemindeki yardımcı bakterilerin dengesizliği olduğu görülmüştür. Şu anda araştırılan tedavi, genel sindirim sağlığını iyileştirmek için uygun bir bakteri dengesi oluşturmak için probiyotik adı verilen faydalı bakterileri kullanmaktır. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, Lactobacillus reuteri adı verilen bir bakteri ile tedavi edilen kolikli bebeklerin ağlama sürelerini kısalttığını gösterirken, kolik tedavisinde probiyotik kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur çünkü bu çalışmaların çapı hala küçüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir