Bel ve Boyun Ağrısı Fıtık Habercisi Olabilir!

By | Mayıs 2, 2021

Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan ve birçok kişiyi etkileyen fıtık için operasyonun “zamanlaması” büyük önem taşımaktadır. Vücudun herhangi bir organının veya yapısının normal anatomik sınırlarının ötesine genişlemesi olarak adlandırılan fıtık, genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar.bel ve boyun fıtığı, boyun fıtığı belirtisi, boyun fıtığı tedavisi

Fıtık nedir?

Fıtıklaşmış disk dokusu, yaş veya diğer nedenler, yanlış hareket, genetik yatkınlık ve kötü duruş gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Fıtık belirtileri

Fıtık, sinir sıkıştırıldığında boyundan kola veya belden bacağa kadar ağrıya neden olabileceği gibi sırt ve boyunda da ağrıya neden olabilir. Etkilenen kas grubuna bağlı olarak fıtık; Halsizlik, uyuşma, yanma, uyuşma, idrar kaçırma ve idrar kaçırma gibi belirtilere neden olabilir. Bel ağrılarının tamamı fıtık olmasa da kişiler hayatları boyunca kesinlikle birkaç kez bel ağrısı yaşarlar ancak bunun araştırılıp teşhis edilmesinin çok önemli olduğu belirtilir. Bel ağrısına bir metastaz, tümör veya enfeksiyon veya hastanın farkında olmadığı kalça eklemindeki bir problem neden olabilir. Zamanında önlemler almak için bir uzmana danışmalısınız.

Fıtık kimler için tedavi edilir?

Fıtık hastayı hiçbir zaman tehdit etmiyorsa ve sadece belirli dönemlerde ağrıya neden olacaksa ve yılda 1-2 kez tutukluk olarak algılanırsa bu dönemde ilaç almaktan fayda sağlanabilir. Bu aşamada hastayı içtenlikle bilgilendirmek çok önemlidir. Diyelim ki büyük bir fıtık var ama bu sizin için çok tehlikeli değil. Bu sorun sizi yılda birkaç kez takılıp kalmanıza neden olacaktır. Böyle yaşamaktan mutluluk duyuyorsanız, ilaçlarınızı yaşam kalitenizi kötüleştirecek düzeye gelene kadar sadece ağrılı dönemlerde almaya devam etmeniz önerilir.

Boyun fıtığı tedavisi

Fıtığın röntgen görüntüsü, bulunduğu bölge, hastanın muayenesinin sonuçları ve tehdidin ne olduğu gibi konular önemlidir. Hasta önce ciddi bir şekilde muayene edilmelidir. Kanımız olan omurilik boyun boyunca ilerler. Sırtın alt kısmında çok büyük bir fıtık görüldüğünde ve hiçbir belirti yoksa, bu endişe nedeni değildir. Ancak boyunda büyük bir fıtık görüldüğünde, omurilik basısı belliyse, hastanın hiçbir semptomu olmasa bile boyun fıtığı ameliyatı önerilir çünkü hasta geriye doğru hareket ettiğinde omurilik üzerindeki baskı artarsa ​​sonuçları olur. dramatik olabilir ve resim hastanın felce uğrayabilir. Öte yandan boyunda sadece tek taraflı olarak sinir köküne baskı yapan büyük bir fıtık var ise hastanın hemen hemen hiç şikayeti yok hatta hastayı rahatsız etmeyen küçük şikayetleri yok, hasta sadece gözetim altında ve operasyon yasak olabilir. şikayetleri yoksa gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir