Besinler Neden Gerekli?

By | Temmuz 26, 2017

Vücudumuz günlük ihtiyaçları karşılayabilmek için besin almak zorunda kalır ve bu besinler sıvı ve katı olarak ikiye ayrılır. Her alınan gıda içinde saklı bulunan gerekli öğeler sistem içinde dağılarak kendi özlerine yerleşir. Her besin kendi alanında olacak organı koruyarak gerçek işlevini yapmasın da yardımcıdır. Midemizde hareketsizlikten kaynaklanacak olan bağırsak bozukluklarını aşabilmek için her tüketimde eşit miktarda yiyecek alınması gerekir. Mide soğuktan olacağınız düşündüğünüz baş ağrılarınızda aklınıza gelemeyen tek organı olduğunu belirtelim. Bu yüzden yiyecek seçiminde mevsimine uygun olacak tüketimler yapmak en doğalı olur.besinler neye yarar, neden besin tüketilmeli, besinlerin faydaları nelerdir

Bozuk Gıdalara Dikkat Edin!

Yazın sıcaktan daha çok etkilenen gıdalar bozulma aşamasına daha çok gelir. Buzdolabında saklamamız gereken gıdalar yanlış saklama koşulları ile içeriğinde farklı alaşımları oluşturarak küflenip bozulmalar yaşanır. Zehirleme nedenlerinin görülen yüzü olan bozulma fark edildiğinde yenmemesi gereken gıdaları gösterir. Kokusu kötü olan, renk değiştiren ve yapısına göre katılaşan ve ya eriyen her gıda bozulmuştur. Marketlerden alırken kullanma tarihlerine dikkat ederek almamız gereken gıdalarımız özellikle et ve süt ürünlerinde çok fazla risk taşır. bir gün bile kullanma tarihi geçmiş olsa da bu ürünleri almayınız. Yazın özelikle de oluşan tavuk zehirlenmeleri günü geçmese de açıkta bırakılan tavuklar nedeni oluşur. Ambalajı içinde kaygan bir hale gelmiş ve kokusu ambalajını açar açmaz fark edilen bu gıdaları tekrar iade edin.

Besin Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mide bulantısı, baş dönemsi ile kusma olarak yansıyacak gıda zehirlenmeleri riskli hayatları gösterir. Böyle bir etki ile karşılaştığınızda hemen doktora başvurmalı ve önleminizi alınız. İlk olarak evde yapacağınız tuzlu ayran içerek zehirlenmenin riskini azaltır. ilaç kullanmadan önce hekimin siz görmesi gerekmektedir. Hangi besinden zehirlendiğiniz anlaşılana kadar ilaç almanız uygun olmayacaktır. İki günden fazla süren şikayetlerde ateş görülmesi ve ishal oluşması durumunda doktorunuz ile iletişim kurmalısınız. Testlerin yapılarak bakterinin türünün bilinmesi size yardımcı olmak için yararlı olacaktır. En tehlikeli olan besin zehirlenmeleri besinlerin kana karışması ile risklerini daha çok arttırır. Her besinde zehirlenme belirtileri farklı zamanlarda açığa çıkarak kendini gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir