Böbrek Yetmezliği Nedenleri ve Çocuklarda Böbrek Yetmezliği

By | Ocak 17, 2020

Böbrek yetmezliği antibiyotik

Böbrek yetmezliği tedavisi gören kişilerde antibiyotik kullanımı çok daha özen gösterilmesi gereken bir konudur. Antibiyotikler mikroplarla savaşma konusunda vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli destekçilerdir ancak böbrekler üzerinde büyük yan etkileri bulunmaktadır.

Bu nedenle böbrek yetmezliği olan kişilerde antibiyotik kullanımı zorunlu bir hale geldiyse hasta bu süre zarfından düzenli olarak takip edilmeli ve kreatin seviyesi düzenli olarak takip edilmelidir. En az iki gün aralıklar ile düzenli olarak idrar testi yapılarak kreatin seviyesi mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Bu değerlerde yaşanan artışlar ve düşüşler tedavinin başarısı ve tehlikeleri hakkında genel bir fikir edinilmesini sağlayacakları açısından çok büyür önem taşımaktadırlar. Sağlıklı insanlarda da kesinlikle doktor reçetesi olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır. Gereksiz kullanılan her antibiyotik hem böbreklere zarar vermekte hemde vücudun antibiyotik bağışıklığı kazanmasına neden olarak yakalanılacak hastalıklarda antibiyotiklerin etkisiz kalmasına neden olmaktadır.

Çocuklarda böbrek hastalıkları

Böbrek hastalıkları çok ciddi olup çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Günümüzde bir çok çocukta tuvaletini tutma eylemi görülmektedir. Gerek televizyonda izlenilen programın bırakılamaması gerekse de çocukların oyundan ayrılamaması nedeni ile idrarlarını çok uzun süre tuttukları ve bir çoğunun son ana kadar tuvalete gitmediği bilinmektedir.

Çocuklarda böbrek yetmezliği oluşmasının en büyük nedeni olarak bu gösterilmektedir. Bu nedenle çocukların küçük yaşlarda doğru tuvalet alışkanlıklarını edinmesine yardımcı olmak gerekir. Bunun yanı sıra çocukların ayaklarının sıcak tutulması, idrar yolu enfeksiyonlarından korunması ve bu hastalıkların görülmesi halinde hemen tedavi edilmesi, çocukların düzenli olarak su içmesinin alışkanlık haline getirilmesi gibi önlemler alınarak ileride böbrek yetmezliği hastalığından çocukların korunması sağlanabilmektedir. Ayrıca çocukların düzenli olarak bir sağlık sorunları olmasa da doktor kontrolünden geçmeleri böbrek yetmezliğinin yanı sıra bir çok hastalık için erken teşhis açısından avantaj sağlamaktadır.

Böbrek yetmezliği akut

Böbrek yetmezliği akut böbrek yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliği olarak ikiye ayrılmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği uzun süren böbrek hastalıkları sonucu böbreklerin yavaş yavaş çökmesi sonucu meydana gelir.

Akut böbrek yetmezliği ise ani olarak gelişen bir durum sonucu böbreklerin verdiği tepkidir ve kronik böbrek yetmezliğinden farklı olarak tedavi edilebilmektedir. Akut böbrek yetmezliğinin nedenleri arasında en sık rastlanılanlar hastanın uzun süreli susuz kalması, çok ağır ilaçlar kullanması ve ameliyat sonrası uzun süre yoğun bakımda kalması yer almaktadır. Çok yakın bir zamanda yaşadığımız deprem felaketinde enkaz altından çıkarılanların en çok yaşadıkları sorun uzun süreli susuz kalınmasına bağlı olarak yaşanan akut böbrek yetmezliğidir. Akut böbrek yetmezliği yapılan doğru tedavinin ardından iyileştirilebilmektedir. Ancak kronik böbrek yetmezliğinin geriye dönük tedavisi mümkün değildir ve sadece böbrek nakli ile iyileştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir