Bronşektazi Ölümcül Müdür?

By | Ekim 27, 2017

Bronşektazi, akciğerlerin hava yollarının anormal şekilde genişlediği ve akciğerlerin enfeksiyona karşı daha savunmasız olmasına neden olabilecek aşırı mukus birikimine neden olan uzun süreli bir durumdur.Bronşektazi nedir, Bronşektazi nasıl bir hastalık, Bronşektazi hastalığının tedavisi

Bronşektazinin en yaygın semptomları şunları içerir

Sürekli öksürük genellikle balgamı getirir. Belirtilerin şiddeti çok çeşitlilik gösterebilir. Bazı insanlarda sıklıkla görülemeyen birkaç semptom bulunurken, bazıları günlük semptomlar geniş kapsamlıdır. Akciğerinizde bir enfeksiyon gelişirse belirtiler daha da kötüleşir.Sürekli bir öksürük gelişirse doktorunuzu görmelisiniz. Buna bronşiektaziden kaynaklanmamasına rağmen, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar. Doktorunuz bronşektazi yaşadığınızdan şüphelenirse, ileri testler için akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde (solunum danışmanı) bir uzmana danışırlar.

Akciğerler Nasıl Etkilenir?

Akciğerler bronş olarak bilinen küçük dallanma havayollarıyla doludur. Oksijen bu hava yollarından geçerek alveol denilen küçük keselerden geçer ve buradan kan dolaşımına emilir. Bronşun iç duvarları yapışkan mukus ile kaplanır ve bu da akciğerlere aşağıya doğru itilen parçacıkların hasar görmesini engeller. Bronşiektazide, bir veya daha fazla bronş anormal derecede genişler. Bu, olağan toplanmalardan daha fazla mukus anlamına gelir, bu da bronşu enfeksiyona karşı daha savunmasız yapar. Bir enfeksiyon gelişirse, bronş tekrar hasar görebilir, bu nedenle onlara daha fazla mukus toplanır ve enfeksiyon riski daha da artar.Zamanla, bu döngü akciğerlerin giderek daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Bronşektazi Neden Olur?

Çoğu durumda bronşektaziye, disfonksiyonel siliyondan dolayı bozulmuş mukosiliyer klirens yol açar. Birincil siliyer diskinezi ve Kartagener sendromu ile ilişkili bazı başlıca durumlar arasında. Kromozoma  bağlı agammaglobulinemi – immünoglobülin A, G, E ve M (IgA, IgG, IgE, IgM) eksiklikleri gibi bozulmuş bağışıklık sistemi işlev bozukluğuna neden olur. Bu tekrarlayan pulmoner enfeksiyonlara ve sistemin temizlenememesine neden olur, bu da bronşektaziye neden olur.

Bronşektazi Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşektaziyle akciğerlere verilen hasar kalıcıdır, ancak tedavi belirtilerinizi hafifletmeye ve hasarın daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ana tedaviler arasında şunlar bulunur:

  • Ciğerlerinizden mukus temizlemenize yardımcı olacak egzersizler ve özel cihazlar
  • Akciğerlerdeki hava akışını iyileştirmeye yardımcı olan ilaçlar
  • Gelişen herhangi bir akciğer enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir