Burun Ameliyatına Hazırlık Öncesi ve Sonrası

By | Nisan 25, 2021

Burun estetiği öncesi hazırlık

Ameliyattan iki hafta önce ilaç almayı bırakmalısınız. Bu tür ilaçlar kanamayı daha da kötüleştirebilir. Yalnızca burun cerrahı tarafından onaylanan veya reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır.Ayrıca bitkisel ilaçlar, doğal ilaçlar ve takviyelerden kaçınılmalıdır. Sigarayı bırakın veya ara verin. Sigara içmek ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyon olasılığını artırır.

Burun ameliyatı sırasında ne olur?

Rinoplasti sıralı bir adım dizisine sahip değildir. Her ameliyat, ameliyatı geçiren kişinin benzersiz anatomisine ve hedeflerine göre şekillendirilir. Operasyonun karmaşıklığına bağlı olarak sedasyon ile lokal anestezi veya genel anestezi gerekebilir. Bu karar ameliyat öncesi verilecektir. Sakinleştirici ile lokal anestezi genellikle ayakta tedavi bazında verilir. Eylemi vücudun belirli bir alanıyla sınırlıdır. Tıbbi ekip, burun dokularına ağrı kesiciler enjekte eder ve bir intravenöz (IV) hat yoluyla damara enjekte edilen ilaçlarla onları rahatlatır. Bu kişiyi uyutmaz ama uykulu yapar. Genel anestezi sırasında ilaç, yani anestezik, inhalasyon yoluyla veya göğüste bir damara yerleştirilen IV damlaması yoluyla alınır. Genel anestezi tüm vücudu etkiler ve operasyon sırasında kişiyi bilinçsiz tutar. Genel anestezi için bir solunum tüpü de gereklidir.

Rinoplasti sırasında ameliyat, burunda veya burnun hemen altındaki burun delikleri arasında küçük bir dış kesi ile yapılır. Deri altındaki kemik ve kıkırdak, burun cerrahı tarafından istenilen sonuçlara göre ayarlanacaktır. Burun kemiklerinin veya kıkırdağın şekli, burun dokusundan ne kadarının çıkarılması gerektiğine veya takviyelerin nasıl olduğuna bağlı olarak, burnun yapısına ve mevcut malzemeye bağlı olarak cerrah tarafından çeşitli şekillerde yeniden şekillendirilebilir. yapılmış. Burun iki açıklığı, yani septum arasındaki duvar bükülür veya bükülürse, cerrah doğru nefes almak için bunu düzeltebilir. Ancak bu operasyon burun estetiğinden farklıdır ve septoplasti olarak adlandırılır. Küçük değişiklikler için cerrah burun veya kulakta daha derin noktalardan alınan kıkırdağı kullanabilir. Daha ciddi değişiklikler için, vücudunuzun diğer bölümlerinden implantlar, kaburgalar veya kıkırdak kullanabilirsiniz. Cerrah, bu değişiklikleri tamamladıktan sonra burun derisini ve dokularını arkaya yerleştirir ve yaptığı kesileri diker.

Bir kişinin ameliyat sonrası iyileşmesi tıbbi personel tarafından izlenir. Normal şartlarda aynı gün dışarı çıkabilirsiniz ancak başka sağlık problemleriniz varsa gece hastanede kalabilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası

İç pansumanlar genellikle ameliyattan sonra bir ila yedi gün yerinde kalır. Cerrah ayrıca koruma ve destek için buruna bir atel takabilir. Genellikle yaklaşık bir hafta yerinde kalır. Rinoplasti sonrası kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınız göğsünüzün üzerinde olacak şekilde yatakta dinlenmelisiniz. Ameliyat sırasında uygulanan bir şişlik veya atel nedeniyle burun tıkanabilir. Mukusla biriken kan genellikle akmaya devam eder ve ayrıca ameliyattan birkaç gün sonra veya pansuman çıkarılıncaya kadar hafifçe kanar. Bu drenajı emmek için burun altına emici görevi gören küçük bir gazlı bez parçası sarılabilir. Bu ped sıkı olmamalıdır. Kanama ve şişlik olasılığını en aza indirmek için cerrah, ameliyattan birkaç hafta sonra çeşitli önlemler alabilir. Bunlar arasında aerobik ve koşu gibi fiziksel aktivitelerden kaçınmak, burnunuza bir bandajla yukarıdan akan su ile duş yapmak yerine banyo yapmak, burnunuzu sümkürmek, kullanım basıncı riski nedeniyle kabızlığı önlemek için meyve ve sebze gibi lifli yiyeceklere odaklanmak yer almaktadır. Ameliyat yerine gülme, gülme gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçınma. Dişlerinizi nazikçe fırçalamak ve üst dudak hareketini azaltmak için gömlek gibi açık giysiler giyin.

Ayrıca gözlük veya güneş gözlüğü ameliyattan sonra en az dört hafta burnunuza değmemelidir. Burnunuz iyileşene kadar gözlüğü alnınıza yapıştırabilirsiniz. Dış mekanlarda özellikle burun için 30 faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Bu dönemde çok fazla güneş ışığı, burun derisinin kalıcı olarak solmasına neden olabilir. Rinoplasti sonrası iki ila üç hafta içinde, göz kapaklarında siyah ve maviye dönen geçici bir şişme veya renk değişikliği görülebilir. Burun şişliğinin azalması daha uzun sürebilir. Diyet sırasında sodyumdan kaçınmak, şişmeyi daha hızlı azaltmaya yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrasında buruna buz veya buz torbası gibi nesneler konulmamalıdır. Ameliyattan sonra işten, okuldan veya diğer benzer aktivitelerden bir hafta izin almak en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir