CİLT HASTALIKLARI

By | Ocak 30, 2020

CİLT HASTALIKLARI

Cilt Hastalıklarında, bu ayki konu, bir belirti olan KEPEK :

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılar, hepimizin ruhsal ve bedensel sağlığını değiştirebiliyor… Kepek de bu şekilde oluşan bir cilt hastalığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Tabii alt zeminde yatan başka ana nedenler de mevcut.. İşte bunlardan birkaçı…

Sedef Hastalığı : Bu hastalıkta, beyaz, zaman zaman kalın pullarla kaplı kepek sıklıkla ; saçlı deride, tırnakta, eklem yerlerinde görülür. ( Bkz. Cilt hastalıkları linki-Sedef hastalığı konusu )

Yağ Bezi Aktif Derideki Reaksiyonlar : Derinin aşırı yağ üretimine bağlı olarak, duygusal ve fiziksel stres, derinin asit-baz dengesini bozan ürünler, ısı artışı, aşırı nem, aşırı kuruluk, fırsatçı hastalıklar deride ve derinin eklerinde, kepekli bir zemin oluşturur. Özellikle kaşlarda, kulak arkalarında, saçlı deride, dekolte bölgesinde, cinsel organların civarında ve kasıklarda kepeklenme görülür.

Mantar: Özellikle kasıklarda, ayaklarda, cinsel organ derisinde kepekli zeminden sorumlu mikroplar mantarlara yol açar. Bakım tedbirlerine rağmen, deride tekrarlayan mantar, bazı iç hastalıklarının örneğin ; şeker hastalığının sinyalcisi olabilir.

Temas Ekzaması : Dışarıdan bir maddenin derinize teması sonrasında kepekli, kaşıntılı zemin oluşabilir. Derinin bu madde ile olan temasının kesilmesi temas ekzamasını durdurur. Ya da etken madde, tespit edilemiyorsa, deri alerji testi ( Bkz. Alerji ve dermatoloji linki-PATCH test konusu ) yaptırarak maddeyi tespit edip ondan uzaklaşmanız mümkün olur.

Estetik Dermatoloji’de bu ayki konu:

CİLDİMİZ İÇİN DOĞRU BAKIM TEDBİRLERİ ;

Cildiniz en büyük organ olarak sizden ilgi ve bilgi bekler, her zaman… İlgiyi,doğru bilgilenerek gösterebilirsiniz. Doğru bilgi doğru bir uzmanla başlar.
Cilt tipi tayininiz, hangi yaşta hangi ev bakım kremlerini hangi yöntemle sürmek gerektiği, akneli cilde bilimsel yaklaşım, normal cilde bilimsel yaklaşım, her yaşta farklı cilt tiplerine, koruyucu dermatolojik zeminli peelingler, ergenlikteki ya da ileri yaşlardaki erkek ve kadın cildine özel bakım tedbirleri, dolgu ve kırışıklık tedavileri için doğru adres tayinini yapınız.
Spor, hayatınızın anlamlarından biri olsun.
Yeterince “su içiyorum” diyebilin.
“Dengeli beslenme nedir?”, önce, bunu bir metabolizma hastalıkları uzmanından öğrenin. Besin diyetleri ile sınırlanmış yaşantınızı kahredeceğinize, yaşantınızın beslenme felsefesini oluşturun.
Doğayı hissedin.
Güneş ışınlarından yaz-kış korunma tedbirlerini cilt doktorunuzdan öğrenin.
Bütün bunlar, anlam arayışındaki insanın yüzünün gülmesine, cildinin gerçekten daha sağlıklı görünmesine neden olabilecektir.
Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir