Ciltteki Çizik ve Yara İzler İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

By | Ocak 31, 2021

Çeşitli şekil ve boyutlarda yara izleri oluşabilmektedir. Sizlere burada yara izlerinin kapatılması, yaraların iyileştirilmesi ya da tamamen yok edilmesi ile ilgili bilgiler aktaracağız. Kişiden kişiye bu önerilerin uygulanması farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlayabilir. Bir dermatologa uygulamadan önce başvurmanızı öneririz.çizik tedavisi, yara tedavisi, doğal yara tedavisi

Limon tedavisi: Limonu yara izlerinin olduğu bölgeye uygulayın. Limonun taşıdığı hidroksi asitler cildinizde bulunan ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur, yeni hücrelerin oluşmasına ve cildin elastikiyet kazanmasına katkı sağlar. Aynı zamanda doğal bir ağartıcı olduğu için yara izinin rengini açar.

–       İyice yara izleri ve etrafını temizlediğinize emin olun.

–       Pamuğa bir çay kaşığı limon suyunu dökün.

–       Pamukla yara izlerinin olduğu bölgeyi ovun.

–       10 dakika kadar beklettikten sonra durulayın.

–       Cildinizi, limon suyu ışığa karşı hassas yapabilir bu nedenle dışarı çıkacağınız vakit güneş kremi kullanabilirsiniz.

Bal tedavisi: Yara izlerinin rengini açmak için saf bal kullanılan bir gıdadır. Doğal nemlendirici olmasının yanı sıra yaraların tedavisi ile doku yenilenmesini hızlandırıcı etkileri bulunur.

–       2 çay kaşığı kabartma tozu ile 2 çay kaşığı balı karıştırın.

–       Bu karışımı 3 dakika boyunca kullanarak yara izlerinin olduğu bölgeye masaj yapın.

–       Sıcak ve ince bir havlu ya da bezi bölgenin üzerine koyun.

–       Bölgeyi temizlemek için havlu soğuduğunda kullanabilirsiniz.

Not: 1 çay kaşığı kabartma tozu ve 2 çay kaşığı balı karıştırıp, akne yaralarının soyucu özelliğe sahip cildinizi yıkamadan kullanabileceğiniz bir karışım elde edebilirsiniz.

Soğan tedavisi: Soğan özü iltihap önleyici olduğu için yara izlerinin yer aldığı bölgede (insan bedenindeki dokunun üretiminde kullanılan ana yapısal protein) üretimini kısıtlayarak daha az yara izinin fark edilir hale gelmesine yardımcı olur. Ovarak, yara izinizin bulunduğu bölge sürün. Gözle görülür bir şekilde bu işlemin fayda sağlaması için uygulamanın birkaç ay boyunca yapılması gerekebilir. Dermatologunuzun gözetiminde bu karışımı kullanabilirsiniz. Cildi hassas olan kişilerde kullanımı reaksiyona yol açabilir.

Aloe vera tedavisi: Aloe vera jelini kullanmalısınız. Ciltteki tahrişin azalmasına ve yaralardaki ölü hücrelerin temizlenmesine aloe veranın iltihap önleyici özellikleri yardımcı olur.

Jel ve losyon halde aloe verayı bulabilirsiniz.

Günde birkaç defa yaralı dokunun olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Hint Bektaşi üzümü: ‘Amla’ olarak da bilinen bu mucizevi C viyamini kaynağı yeni yeni iyileşen bölgelere uygulandığında yara izi oluşumunu direkt engelleyeceği için çok etkilidir. Toz ya da krem halde Amla’yı bulabilirsiniz. Su ya da zeytinyağını karıştırıp amla tozu ile krem haline getirebilirsiniz. Cildinizdeki sorunlu bölgeye kremi masaj yaparak uygulayın.

Salatalık kremi: Cildi daha yumuşak ve diri tutmak için salatalık kullanılır. Asitik olmaması nedeni ile cildinizde tahriş yapma imkanının az olması salatalığın diğer bir avantajıdır.

Salatalığı, kendi salatalık kreminizi hazırlamak için soyun ve çekirdeklerini temizleyin. 4-5 dakika kadar doğrayıcıda karıştırdıktan sonra püre haline getirin. Yumurtayı da ayrı bir yerde kırın, çırpın ve salatalık pürenize daha sonra ekleyin ve biraz daha karıştırın.

Yara izinizin olduğu bölgeye yapmış olduğunuz kremi sürün ve 20 dakika bekleyin. Soğuk su ile daha sonra tortuyu temizleyin ve havlu ile bölgeyi kurulayın. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde faydasını görebilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Güçlü bir anti-bakteriyel olan bu yağ düzenli olarak kullanıldığında ciltte bulunan yara izlerini, akne lekelerini ve ameliyat izlerini hemen hemen yok eder. Cilde uygulanmadan önce çok güçlü olduğu için su ile seyreltilmelidir ve kesinlikle içilmemelidir. Küçük bir miktar çay ağacı yağını sıcak suya katarak sabun yapın ve bu sabun ile yara izinin olduğu bölgeyi yıkayın ve hafifçe daha sonra kurulayın. Yıkamanın ardından hafif karıncalanma ve sızlama duyabilirsiniz. Antibakteriyel maddelerin bu çalıştığını göstermektedir. Karıncalanma eğer devam ederse çay ağacı yağının kullanımını durdurun ve derhal bir dermatologa başvurun.

Zeytinyağı ile masaj: Zeytinyağı ile yara izlerinin olduğu bölgeyi ovun. Zeytinyağı E ve K vitamini açısından zengin olduğu için yara izlerini hızlıca soldurmak için etkilidir. Antioksidan açısından sızma zeytinyağı zengindir ve yüksek asit seviyesi ile yara izinin renginin açılmasına yardımcı olur.

–       Yara izinin üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağını dökün. Daha yara izi küçük ise dökün.

–       Cildinize yağı 5 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Yara izinin dokusunu bu işlem gevşetecektir.

–       Cildinizde yaklaşık 10 dakika boyunca yağı bırakın ve temiz bir bez ile daha sonra silin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir