Çocuğunuzun Uyku Saatini Neşeli Bir Hale Getirin

By | Kasım 12, 2020

Akşamlan neşeli bir şekilde yatmaya giden çocukla uyku saatini mümkün olduğu kadar geciktirmeye çalışan çocuk arasında büyük bir fark vardır.

Uyku saatini neşeli bir hale getirmek biraz da sizin elinizdedir. Unutmayın ki, eğer siz onu vazife gibi göstermezseniz, yorgun çocuk yatağına sevinçle gidecektir. Uyku hakkında neşeli bir kesinlikle hareket edin. Belli bir saatte yatmasını nefes alması kadar tabii bir şeymiş gibi kabul edin. Çocuk için, kırk yılda bir annesiyle babasını kandırıp geç yatmak güzel bir duygudur. Bir bayram gününde buna razı olabilirsiniz. Ama birçok anne babalar çocuklarının yatmamak için kendileriyle tartışmalarına göz yumarlar. Öğlen uykusu için en doğru hareket, çocuğu yemekten hemen sonra, oyuna dalmadan yatırmaktır. Akşam yemeğinden sonra çocuk genel olarak daha çok oyalanır. Babanın eve gelmesi, banyo, yatma saatini biraz geciktirir.çocuk uyutma

Çocuk üç dört yaşına gelene, yani kendi kendine yatmaya başlayıncaya kadar, onu yatması için ikaz etmekten çok, elinden tutarak odasına götürünüz Çok küçük bir çocuğu şefkatle kucağınıza alarak yatağına götürünüz.. Üç ya da dört yaşındaki çocuğun elinden tutup, en son aklındaki şey hakkında konuşarak odasına götürünüz.

Küçük çocuklar yatağa eğlenceli bir şekilde girmek isterler. Meselâ, önce bebeğini koyup üstünü örtünüz, sonra ayıyı koyunuz, onun da üstünü örtünüz. Şimdi sıra çocuğa gelmiştir.

Onu da yatırıp öpünüz ve üstünü örtünüz. Sonra perdeleri kapatıp ışığı söndürünüz. Ne kadar aceleniz olursa olsun, çocuğu yatırmakta acele ettiğini belli etmeyin. Sessiz ve sakin olunuz. Vaktiniz varsa, her akşam ona ya bir hikâye anlatın, ya da okuyun. Ama bunların korkunç hikâyeler olmamasına dikkat etmelisiniz. Birçok çocuklar, gece yataklarına, bir oyuncak pelüş hayvan ya da bebekler alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir