Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

By | Haziran 21, 2017

Çocukların girdiği bunalımı aileleri ile paylaşmak istemediklerini ya da paylaşınca bir işe yaramayacağını düşündüklerini belirtirler. Anne ya da babalar çocuklarla her zaman bir iletişim halinde olurlarsa o güveni karşı tarafa verirlerse veya o güveni karşı taraftan aynen alırlarsa bu durum hiçbir zaman çocukları depresyona iten nedenler arasında bulunmaz. Çünkü çocuklar genellikle kendilerini yalnız hissettikleri zamanlarda yani ilgi görmedikleri zaman depresyona girmektedirler. Bu durumu düzeltilmesi için aileye düşen rol oldukça fazladır. En ufak bir örnek olarak, çocuğa alacağımız tişörtün rengi konusunda kararı çocuğa bırakmalısınız. Bu durumda çocuğun özgüveni gelişecek ve ne kadar önemsendiğini hissedecek böylelikle gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz.çocuk büyütürken dikkat edilecekler, çocuk büyütürken nelere dikkat edilmeli, çocuk büyütürken dikkat edilmesi gereken noktalar

ÇOCUKLARIN BÜYÜYECEĞİNİ DÜŞÜNEREK HAREKET ETMELİSİNİZ?

Çocuklarla ilgilenilmesi hiç kolay değil ve onların gelişimini takip etmek kolay değil ama uzman kişilerden alacağınız yardımlarla onların gelişimine katkı sağlamalısınız. Çünkü onlar her zaman çocuk kalmayacaklardır. Onların büyüyeceğini düşünerek hareket ederseniz onları topluma kazandırabilirsiniz ve gerçekten sağlıklı birer birey haline gelmesi sağlanabilir. İnternet üzerinde gördüğümüz bilgileri kendimize empoze edip uygulamaya çalışırsak bu ters tepilmesi ihtimali oldukça fazlalaşıyor. Bundan ziyade uzman kişilerden yardım almaktan kaçınmayınız.

ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINA KARŞI TUTARLI OLMALI

Anne veya babalar her zaman tutarlı olmalılar. Olumlu karar alabilirler ya da olumsuz karar da alabilirler ama kararlarının ortak olması şarttır. Tutarlı olmaları çocuklar için oldukça önemlidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda çocuk şöyle bir düşünceye sahip olabiliyor. Diyebilir ki mesela annem benim istediğim her şeyi yapıyor. Ya da babam benim istediğim her şeyi tarzında düşünebilir. Bu düşünceye sebebiyet vermemek için kendi aramızda konuşarak iletişiminizi sağlamalısınız. Olumlu veya olumsuz fark etmeksizin bunu da sonradan çocuğa aksettirmelisiniz. Bunu söylerken de iletişimin rolü oldukça fazladır. Bu durumu çocuğa yapması gereken bir şeymiş gibi davranılması yerine normalde olması gereken bir şeymiş gibi belirtirsek daha sağlıklı bir sonuçlara ulaşırsınız. Çocukların yanında tartışacağımız yerde başka bir yere çekilmelisiniz. Karı yada kocanın birbirine yaptığı göz teması veya sert bir bakış bile çocuğu kötü etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir