Çocuk Terapisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

By | Ağustos 7, 2018

Çocuk terapileri ebeveynlerle birlikte yürütülmesi gereken ve oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken terapilerdir. Çocuk terapisi hakkında bilinçli olan ebeveynler bu terapilerin olmazsa olmaz parçalarındandır. Boşanma gibi durumlarda çocukların durumları göz önünde bulundurularak uzmanlardan yardım alınması gerekebilir. Çocukları görüşmeye yönlendiren durum kriz ya da ailenin uzak bir mesafeden gelmesi gibi durumlarda ilk görüşme için tüm ailenin birlikte görülmesi oldukça faydalı olacaktır. Kriz durumunun olmaması durumunda dahi ilk görüşmeyi aile ile birlikte yapmak önerilmektedir.çocuk terapisi nedir, çocuk terapisi yapılması, çocuk terapisi nasıl olmalı

Çocuk Terapilerinde Aile Bireylerinin Yeri

Çocuklar olaylardan daha fazla etkilenen bir yapıya sahip olmaları nedeniyle farkında olunmadan derinlere inmiş sebepler ortaya çıkabilir. Bu nedenle aile bireylerinin özellikle ilk görüşmede bir arada olması istenmektedir. Ebeveynlerin boşanmış olması durumunda bile aradaki gerilimlerin kontrol edilebilmesi adına her iki aile büyüğünün ve çocukların katıldıkları bir terapi yapılması aile etkileşimlerinin değerlendirilebilmesi bakımından son derece önem taşımaktadır. Ebeveynler ya da aileyle birlikte görüşülmesindeki temel amaç ayrıntılı bir hikaye alabilmek ve aile deneyimleri için bilgi toplayabilmektir.

Terapilerin Amaçları

Çocuk terapisi hakkında bazı ebeveynlerde tam bir bilinç durumu hakimken bazı aile bireyleri bu konuya karşı çekingen bir tavır takınabilmektedir. Çocukların sağlıklı gelişimleri açısından bu terapiler büyük bir önem taşımaktadır. Öyle ki; çocuk terapilerinde ilk amaç her zaman çocuğun rahatlamasını sağlamak ve terapistler ve çocuk arasında güven temelli bir ilişki kurabilmektir. Bu ilişkinin kurulabilmesi ise çocukları kendi bağlamlarında anlamaya dayanmaktadır. Güvenin hakim olmadığı ilişkilerde bazı konuların değiştirilmesi ve değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

Güvenin oluşması halinde ise terapistler problemlerin temelini, çocukların özelliklerini, duygularını ve aile yaşamları hakkında değerlendirmeler yaparak çocuklara ve ailelere danışmanlık yapabilmektedir. Ve terapilerde kolay konulardan başlanarak zor konulara doğru ilerleme kaydedilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir