Depresyon zamanı ne tüketilmeli?

By | Şubat 10, 2021

Bilindiği üzere kadınlar erkeklere göre hem hormonal hem de zihinsel açıdan farklıdır. Bu da onları daha duygusal ve hassas yapar. Bu durum depresyona, moral bozukluklarına ve bir çok psikolojik rahatsızlığa zemin hazırlar. Bu nedenle kadınlarda depresyona rastlama ihtimali erkeklerden daha fazla.

Buna paralel olarak depresyona giren bayanların kendini yemeye verdikleri görülüyor. Ancak bu davranış hastalık sırasında daha fazla kilo almaya ve sağlıksız beslenmeye neden oluyor. Sonuç olarak  iyileşmede yavaşlık gösteriyor. Bu yazımızda sağlığımızı bozmadan depresyon sürecini kolaylıkla atlatmak için neler tüketmemizin doğru olacağından bahsedeceğiz.depresyonda ne tüketilmeli, depresyonda tüketilmesi gerekenler, depresyonda neler tüketilir

Bu konu üzerinde özellikle yeşil sebzelerin fayda sağladığı bir çok diyetisyen tarafından ortaya atılmakta. Yeşil sebzelerde yer alan asit ve vitaminlerin, ruh sağlığımıza iyi gelen hormonları tetikleyerek depresyonun etkilerini hafiflettiği bulunmuş. Dolayısıyla kendinizi depresyona girmiş hissettiğinizde yeşil sebze tüketimini arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra portakal tüketimini de arttırabilirsiniz. Çünkü portakalın ciddi bir iyileştirici etkisi vardır ve sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlar. Ayrıca portakaldaki bir çok asit ve vitaminler yeşil sebzelerdekiler ile oldukça benzerlik göstermektedir.

Vücudumuz depresyon zamanı kendine iyi gelecek olan şeyleri kendisi seçer dolayısıyla bu süreçte özellikle de bu yiyecekleri canımız çeker. Bunların başında da çikolata gelmekte. Çikolatanın hem enerji vermesi hem de mutluluk hormonu artırıcı özelliği olması depresyon sırasında kadınların ilk tercihi olmakta. Ancak bununla birlikte fazlasının zarar olduğu bilinerek aşırı tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu nedenle günde bir kaç lokmadan fazla çikolata tüketmemeli böylece bu tatlı besinin kiloya ve daha başka hastalıklara dönüşmesi engellenmelidir.

Uzmanlar tarafından et tüketiminin depresyon üzerinde bir etkisi bulunmuş olmasa da balığın bu konu üzerinde bir istisna durumu olduğu bilinmelidir. Balık içinde bulunun yağlar ve asitler sayesinde ruh halini iyileştirmektedir. Dolayısıyla balık haftada birkaç defa tüketilerek bu faydalarından yararlanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir