Detoks Diyetlerine Dikkat!

By | Mayıs 30, 2021

Günümüzde popüler beslenme trendlerinden biri olan detoks diyetleri kötüye kullanılmaya başlandı. “Detoksifikasyon” yani vücudu temizleme amacıyla tasarlanan bu diyetler kilo vermek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bir detoks diyetinin yanlış kullanımı vücuda onarılamaz zarar verebilir. Uzmanlar, detoks diyeti uygulamak isteyenlerin doktorlarına danışmalarını, bu diyetlere bir diyetisyen gözetiminde başlamalarını ve kesinlikle egzersiz ve egzersiz yapmamalarını tavsiye ediyor.detoks diyeti, detoks diyeti faydaları, detoks diyetinin zararları

Detoks diyetleri neden kullanılır?

Detoks diyetlerinin amacı vücudumuzda üretilen kimyasal ve toksik bileşiklerin vücuttan atılmasını veya yok edilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda vücudumuz hava, yiyecek ve su kullanır. Detoks diyetlerinin birçok türü vardır ve genellikle besin kaynağı olarak meyve, sebze, kuruyemiş ve tohumlar kullanılır. Hayvansal ürünler, şeker, kafein ve alkol gibi besin öğelerini içeren besinler de tercih edilen besinler değildir. Meyve/sebze suları, bitki çayları ve su ağırlıklı olarak detoks diyetlerinde içerik olarak kullanılmaktadır. Detoks, bilimsel olarak kanıtlanmamış popüler diyetlerden biridir.

Detoks diyetleri kilo kaybı için nasıl çalışır?

Detoks diyetleri sebze ve meyve alımınızı artırır, lif ve antioksidan alımınızı artırır. Vücut ihtiyacı olan vitaminleri, lifleri ve antioksidanları alır. Bu düşük kalorili diyetler de kilo vermenize yardımcı olabilir. Detoks diyetinde kilo vermenin tek nedeni kalori kısıtlamasıdır. Bu diyetler kilo vermek için kullanılmamalıdır, kişinin sağlığını riske atan diyetlerdir. Özellikle hamile kadınlar, tansiyon, şeker ve böbrek hastalığı olan kişiler bu tür diyetlerden kaçınmalıdır.

Detoks diyetlerini kötüye kullanmanın tehlikeleri nelerdir?

Bu tür diyetlerde özellikle et ve süt ürünleri kullanılmamaktadır. Bu nedenle vücut açlıktan ölür, kas kütlesi kaybına neden olur ve hem kemik kırılmalarına hem de zayıflamaya neden olur, ayrıca yaşamın ilerleyen dönemlerinde sarkopeni denilen ciddi kas kayıplarına neden olur; Ayrıca ellerde titreme ve kavrama gücü, yutma güçlüğü ve bunama (demans) neden olabilir. Kısa vadede, kilo verme detoksu diyetlerini yanlış uygulayan kişiler baş ağrısı, kaygı, kas ve sıvı kaybı ve kan şekerinde şiddetli düşüşler yaşarlar.

Vücudumuzun detoks diyetlerine ihtiyacı var mı?

Vücudumuzun detoksifikasyon sürecini yürüten organları vardır. Detoks diyetleri popüler hale gelmeden önce karaciğeri, akciğerleri, böbrekleri ve cildi detoksifiye etmek, düzenli ve düzgün bir şekilde detoks yapmak için kullanılıyordu.

Aşağıdaki detoks diyetleri vücudunuzu daha fazla temizlemenize yardımcı olur mu?

Detoks diyetleri kesinlikle vücudun temizlenmesine yardımcı olur ancak aşırı doz ve miktarlarda alınan vitaminler, mineraller ve posalar da bazı hastalıklara neden olabilir. Örneğin, fazla lif; Bu, mineral demirin emiliminin azalması nedeniyle anemiye neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir