DİĞER SAĞLIK PERSONELİ GÖREVLENDİRİLMESİ

By | Şubat 5, 2018

İş yerlerinde çalışan sağlığına ve güvenliğine önem verilmesi açısından, işverenin iş yeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve diğer sağlık personeli ile çalışması gerekmektedir. Bu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yönetmeliklerle zorunlu hale getirdiği bir durumdur. İşverenlerin tehlike durumlarına göre tam zamanlı olarak veya ortak sağlık güvenlik birimlerinden temin edecekleri personeller ile çalışması gerekmektedir. Diğer sağlık personeli görevlendirilmesi de önemli bir husustur.sağlık personeli görevlendirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği işlemleri, sağlık personelinin görevlendirilmesi

Yönetmeliğe göre görevlendirilecek personel, diğer sağlık personeli sertifikasına sahip olmak zorundadır. Bu sertifika Bakanlığın yetki verdiği kurum ve kuruluşlarca verilmektedir. Eğitimlerini alıp Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği sınavdan geçer not alan adaylar iş yerlerinde görev alabilmektedir. Tam zamanlı iş yeri hekimi bulunan şirketlerde diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir. Diğer sağlık personelleri iş yeri hekimleri ile birlikte çalışarak, iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda veri toplamak ve kayıtlarını tutmakla görevlidir. Hekime işçi sağlığı muayeneleri yapılırken yardımcı olmaktadır. Çalışanların iş yeri sağlığı ile ilgili konularda eğitimlerini vermektedir. Diğer sağlık personeli görevinin gerektirdiği durumlarda, çalışanlarla görüşmek ve belgelere ulaşmak gibi yetkilere sahiptir. Personel, iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda üzerine düşen görevlerden ötürü yaşanacak ihmallerden işverene ve iş yeri hekimine karşı sorumludur. Diğer sağlık personelinin çalışma süreleri yönetmelikte belirtilmiştir. 10’dan az çalışanı olan iş yerlerinde işçi başına yılda en az 35 dakika süreyle bulunmalıdırlar. Geri kalan işletmelerde ise, az tehlikeli sınıfına girenlerde çalışan başına ayda 6 dakikadan fazla, tehlikeli iş yerlerinde 9 dakikadan fazla, çok tehlikeli iş yerlerinde ise 12 dakikadan fazla çalıştırılmalıdırlar.

Diğer sağlık personeli görevlendirilmesi konusunda yönetmelikte bulunan yetki, sorumluluk, çalışma süreleri konuların dikkat edilmesi uygun olacaktır. Bakanlığın yaptığı denetimlerden işveren ancak bu sayede sorunsuz geçebilecektir. Çalışanlar sağlık personelinin vereceği eğitimler sayesinde daha bilinçli çalışacaklardır. Sağlık durumları periyodik olarak kontrol edilen işçiler, meslek hastalıklarına yakalanmaktan kurtulacaklardır. Bu sayede iş yerinde çalışan sebepli aksamalar olmayacak, işler zamanında yapılacak ve müşteri memnuniyeti oluşacaktır. İş yerinde verim artacaktır ve bu işverene de artı bir yarar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir