Dikkat Eksikliği Tedavisi

By | Ağustos 4, 2017

Çocuklukta olan bir rahatsızlık olarak gündeme gelse de yetişkinlerde de bulunan ve hatta çocuklar kadar yetişkinleri de etkileyen bir hastalık olan dikkat eksikliği tedavisi testi tek bir test olarak değil daha çok gözleme dayalı olarak yapılmaktadır. Kişilerde oluşan belirtiler ailesinin yahut iş arkadaşlarının dikkatini kolayca çekebilecek niteliktedir.dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir, dikkat eksiliği sorunu, dikkat eksiliğini tedavi etme

En belirgin özelliği konsantrasyon eksikliği olarak karşımıza çıkmakta okul yada işyerinde detaylara dikkat etmeme, diğer insanların ilgisini çekmeyen bir ses nedeniyle işin bırakılması, uzun dönemli konsantrasyon isteyen işlerde başarısızlık, sık sık oyun yahut iş değiştirme, işleri erteleme, randevuları unutma, karşısındakini dinlemekte zorlanma gibi belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler çocuklukta okul çağına gelmeden anlaşılamayabiliyor okulda yaşanan sorunlarla birlikte daha net ortaya çıkıyor. Yetişkinlerde ise iş ve sosyal hayatta daha net kendini belli edebilmektedir. Çocukluk döneminde dikkat eksikliği problemi yaşanmamış olması yetişkinlikte de yaşanmayacak demek değildir. Oldukça yaygın bir sorun haline gelen dikkat eksikliği tedavisi testi gözlemlere dayalı olarak yapılmalı risk görülmüşse derhal bir uzmana başvurulmalı ve gereken tedavinin yapılması için adım atılmalıdır. Sosyal yaşantıyı aile yaşantısını okul yaşantısını derinden sarsan olaylarla karşı karşıya kalınan bir hastalık olarak karşımıza çıkan dikkat eksikliği tedavi edilmediği durumlarda ileri zamanlarda daha değişik psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Olumsuz bir yaşantıya sahip olunmasının önüne geçilmesi için doktorunuza başvurarak vereceği uygun tedavilerle yaşam standardınızı yükseltebilirsiniz. Bilişsel işlevlerin büyük çoğunluğunu gerçekleştiremeyen bir insanı vurdumduymazlık ve sorumsuzlukla suçlamanın da önüne geçmesi açısından toplum bilinçlenmesi de önemli görülen noktalardan bir tanesidir.

Kişilerinde tedavide katkı sağlamak amacıyla verilen ödevleri yerine getirme bilinçli beslenme gibi desteklerde bulunmaları şarttır. İş yaşantısında yaşanabilecek aksaklıklarda aile bireylerinin anladığı kadar iş çevresinin anlamayacağı düşünülerek not almalarla aldıkları nottaki işlevleri yerine getirdikçe de yanlarına çentik atma yöntemiyle tamamladıklarını belirtmeleri hem kendi özgüveninin tekrar yerine gelmesini sağlayacak hem de iş yaşantısının kabus olmasını önleyecektir. Aile desteğiyle de hastaya yapılacak bilinçli davranışlarla hastanın mümkün olduğunca olağan yaşantısına devamı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir