Diş Apsesi ve Tedavisi

By | Nisan 5, 2020

Dişlerde ortaya çıkan ağrılar ve diş çürümeleri birçoklarımız için önemsenmeyen bir sağlık sorunudur. Diş bakımı her daim ikinci plana itilmekte, dişlerde ağrı olmadığı müddetçe bakım pek az yapılmaktadır.

Dişlerde meydana gelen çürüme zamanla dişin kemik yapısını bitirerek et dokuya inmeyi başarır. Bu sayede enfeksiyon önce köke sonrada çevrede bulunan kemiklere yayılmaya başlar. Bu duruma apse adı verilmektedir. Kök öldükten sonra dişlerdeki ağrı gitmekte ancak enfeksiyon yanında bulunan kemiklere saldırmaya başlamaktadır. Bu durumda zamanla diş ağrılarının artmasına, dişlerin kaybedilmesine, diş köklerinde apselerin ve ağrılı şişlerin olmasına sebep olmaktadır.diş apsesi, diş apsesi tedavisi yapımı, diş apsesi nasıl tedavi edilir

Apsenin belirtileri arasında

  • Dişte ve diş etinde sürekli ya da zonklama şeklinde oluşan ağrılar,
  • Sıcak ya da soğuk yapıdaki yiyecek ve içeceklere karşı duyulan aşırı hassasiyet,
  • Çiğneme işlemi sırasında ağrı,
  • Boyunda oluşan şiş lenf bezleri,
  • Ateş ve vücutta genel bir kırgınlık hissi,

Gibi başlıkları sayabiliriz.

Diş İltihabı Nasıl Geçer ?
Apse oluşumu ve ağrılı apselerde doktora gitmeden önce aspirin ile ağrının azaltılmasına çalışabilirsiniz. Ağrı için dişe direkt olarak ağrı kesici koymanız iyi olmaz. Direkt ağrı kesiciyi içmenizi öneririz.

Bunun dışında ılık ve tuzlu bir su ile gargara yapabilirsiniz. Bu tedavi edici değildir. Sadece ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
Geçmişte ağrılı dişler direkt çekilirken günümüzde birçok etkili yöntem ile çekilme işlemine gerek kalmadan dişin kalan kısılmaları kurtarılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir