Diş Teli Nasıl Takılır Ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

By | Ekim 10, 2018

Diş tedavisinde ilk olarak hastanın ağız ve diş yapısını belirlemek amacı ile çekilen röntgenler ortodontistlerin en yakın yardımcıları olacaktır. Ağzınızın içindeki çürükleri, dolguları ve olası ağız yapısı değişikliklerini incelemek tedavinizin hızlanmasını sağlayacaktır. Diş teli nasıl takılır demeden önce yapılacak diş tedavileri ile çürükler temizlenerek dolguları yapılır. Diş eti rahatsızlıkları giderilmesi gereken durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Ağız içinde hijyenik olacak koşullara hazırlandığında diş teli nasıl takılır işlemine geçilmektedir.diş teli nasıl takılır, diş teli kimlere uygulanabilir, kimler diş teli taktırabilir

Hasta öncelikle rahat olmalıdır. Hastanın öncelikle ekartör denilen bir aparat yardımı ile dudakların ve ağız içinin açılması sağlanır. Ekartör hastanın tedavisi sırasında bütün ağız içinin görülmesi ve dişlerin açığa çıkması için gerekli bir araçtır. Diş üzerinin kuru olması için dişler üzerine kuruluğu sağlayacak olan malzemeler kullanılır. Her dişe tek tek uygulanacak olan braketler diş minesi üzerine yapıştırılır. Yapılan pürüzlendirme işlemi ile özel bir yapıştırıcı sürülerek tutturulan braketlerin yapıştırıldığı diş temiz ve kuru olmalıdır. Bonding denilen yapıştırıcı dişe braketin dişe tutunmasını sağlayacaktır. Ark adı verilen tellerin braketlerin içinden geçmesi ile diş teli nasıl takılır işlemini tamamlamış sayılırsınız. Tellerin aracılığı ile her bir braket birbirine tutunarak dişlerinizin aralarındaki boşlukları kapatacak ve eğri, çarpık olan dişler diğer dişeler ile aynı seviyeye inecektir.

Ağrı ve sızı duyulmayacak olan bu işlemde dişe zararı olmayan ürünler kullanılmaktadır. Özellikle yapıştırıcının kaliteli olması braketlerin dişlere tutunması için çok önemlidir. Aralardan geçen teller sizin ve doktorunuzun tercihi olacak seçimle belirlenecek diş teline göre değişmektedir. Teller arasına diş yapınıza göre belirlenecek olan lastikler kullanılabilir. Özellikle çarpık dişler için kullanılan lastikler dişlerin hareket etmesini sağlayacaktır. Diş teli nasıl takılır konusunda merak ettiklerinizi öğrenerek diş teli taktırmanız daha kolay olacaktır.

Diş teli takıldıktan sonra özellikle çocukların dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Ağız bakımında hijyeni şart koşan tedavi ile dişlere iki kat bakım yapılmalıdır. Sert, yapışkan, asitli yiyecek ve içecekler içilmemelidir. Gerekli durumlarda ağız içi koruyucu aparey kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir