Doğru Antrenman Süresi Ne Kadardır?

By | Temmuz 24, 2021

Egzersize yeni başlayanlar için en yanlış anlaşılan sorulardan biri egzersizin uzunluğudur. Daha uzun antrenman seanslarının daha etkili sonuçlar vereceğini düşünmek tamamen yanlıştır. Aksine vücudunuza fazla yüklenmek performansınızı düşürür. İşinizden en iyi şekilde yararlanmak için ideal çalışma süresini bilmeniz ve programı buna göre uygulamanız gerekir. Uzun süreli egzersiz, testosteron hormon seviyelerinin düşmesine neden olur ve bu da büyümeden ziyade kas kaybına yol açar. Bu yapacağınız antrenmana göre değişse de antrenman sürenizin 60 dakikayı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Gerekirse, eğitim süresi boyunca ve gelecekte yeniden çalışma sürelerini de ayarlayabilirsiniz.doğru antrenman yapımı, antrenman süresi, antrenman yapma süresi

İdeal egzersiz süresi hakkında

Genel kabul görmüş ideal antrenman süresi 60 dakikadır. Şu anda yapacağınız tüm setleri ve tekrarları tamamlamak zor gibi görünse de, uzun aralıklarla yapmıyorsanız bu oldukça yeterli. Spor salonunda egzersiz yapıyorsanız ve bazen sıraya girmeniz gerekiyorsa, bu süre biraz uzayabilir. 60 dakikalık yoğun bir antrenmandan sonra, vücudunuzun ve kaslarınızın toparlanması ve enerji kazanması için antrenman sonrası ortalama 1 saat dinlenmeye ihtiyacınız vardır. Özellikle egzersiz sonrası dinlenme döneminde C vitamini içeren içecekleri değerlendirebilir ve toparlanmanıza katkı sağlayabilirsiniz. Öte yandan, profesyonel ve ileri düzey vücut geliştiriciler, 1 saatlik dinlenmenin ardından antrenmana devam eder ve 60 dakikalık yeni bir antrenmana başlar. Ancak, bu yeni başlayanlar için uygun değildir. Ayrıca vücut geliştirme antrenmanlarını istedikleri yerde kolaylıkla yapmak ve spor salonuna bağlı kalmadan çalışmak isteyenler için vücut geliştirme ekipmanları da temin edebilirsiniz. Vücudumuzun antrenman sırasında ihtiyaç duyduğu enerji rezervleri tükenirse, gerekli enerji kas gruplarından gelecektir. Bu istenmeyen bir durum olduğundan, setler ve tekrarlar arasında mümkün olduğunca az mola vermeliyiz. Setler arasında 30-35 saniye yeterli olacaktır ve hareketler arasında maksimum 1-2 dakika dinlenmeniz gerekmektedir.

Çalışma süresi spor faaliyetlerine bağlı mı?

Evet. Yapacağınız spora, temponuzun yoğunluğuna, haftalık programın gününe ve vücudunuzun tepkisine göre size uygun antrenman süresini değiştirebilirsiniz. Genellikle en çok tercih edilen çalışma şekli haftada 3-4 gün çalışmaktır.

Kardiyo antrenmanını tercih ediyorsanız; İşte iki farklı seçenek. Hafif ve hızlı tempolu olarak düşünebileceğimiz bu antrenmanların süreleri değişkenlik göstermektedir. Hafif tempolu kardiyo egzersizleri için ideal süre 45-60 dakika ve yoğun kardiyo egzersizleri için 25-30 dakikadır. Yüzme eğitimi olan bir sporla uğraşıyorsanız yeni başlayanlar ve profesyonel sporcular için iki bölüme ayrılarak ideal zamanlama belirlenir. Yüzmeye yeni başlayanlar daha kısa mesafeler için yüzme alıştırması yapar. Profesyonel yüzücüler uzun mesafe yüzmeye giderler. Ortalama 50 metrelik bir alanda antrenman yapacaksanız 45-50 dakikalık bir çalışma idealdir.

Fitness ve vücut geliştirmeyi tercih ediyorsanız; Ortalama süre 45-50 dakika olarak belirlendi. Vücut geliştirme eğitimine başladıktan kısa bir süre sonra vücutta kortizol salınmaya başlar. Stres hormonu olarak da bilinen kortizol kas yakmaya da yardımcı olduğu için antrenman süresini uzatmamalıyız. Vücut geliştirme antrenmanlarında setler arasında 60 saniyelik bir mola verebilirsiniz. Çalıştığınız vücut bölgesini ve kas grubunu değiştirirseniz bu süre 5 dakikaya kadar çıkarılabilir. Kısa dinlenme molaları verin; Bu, antrenmanın etkinliğini artıracağı ve kas iyileşmesi için zaman alacağı için önemli kabul edilmelidir. Tüm antrenmanlarda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise antrenmanınız sırasında tercih ettiğiniz kıyafetlerdir. Sizi rahatsız eden, terleten, sıkan veya performansınızı olumsuz etkileyen kıyafetler yerine, dünya markalarının sporcular için özel olarak tasarladığı erkek spor forma alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Eğitim süresinin belirlenmesinde etkili olan faktörler;

Yapacağınız eğitimin türü

Antrenman öncesi ısınma ve esneme

Spor deneyiminiz ve seviyeniz,

Antrenman yoğunluğu,

Haftalık egzersiz sıklığı

Antrenmanınıza kardiyo eklemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir