Elektrikli Süpürgelerin Özellikleri Nelerdir?

By | Ekim 20, 2020

Elektrik Süpürgesi Özellikleri

Tozu, pislikler, kırıntıları emerek süpürgenin içine giren havanın, çıkışı da oldukça önemlidir. İşte bu hava çıkışında filtre yapma dediğimiz bir kavram önümüze gelmektedir. İyi filtre yapılmadığında çekilen tozların bir kısmı süpürgeden çıkan havayla birlikte tekrar ortama yayılacaktır.elektrikli süpürgeler, elektrikli süpürge özellikleri, elektrikli süpürgelerin özellikleri nelerdir

Süpürgeyi ilk aldığımızda;

1- Evimiz tertemiz olacak ve mis gibi kokacak

2- Mobilyaların üstünde ve ya kıyıda köşede ince tozlar birikmeyecek

3- Astım ya da alerji gibi nedenlerden kaynaklanan sıkıntılar hissedilmeyecek

4- Kaliteli bir süpürge ile zemin ve halılar değil, koltuklar, yatak ve hatta perdeler dahi temizlenecek

5- Tüm bu temizlik işlemleri kullanıcıyı fazla yormadan olacaktır.

Önemli olan, emme gücü yüksek olan ve bu yüzden en inatçı kırıntıları saçları, halının dibindekileri bile alan bir süpürge olması, bunun yanında aldığı havayı iyi filtre edip hava çıkışında ortama toz, partikül ve kötü koku bırakmamasıdır.

Elektrikli süpürge ve onun parçaları bizzat kullanıcının yönettiği ve hareket ettirdiği bir gereçtir. Bu sebeple sağlamlık, elektrik süpürgeleri için daha da ön plana çıkan bir özellik olmuştur. Elektrikli süpürge de iş, hem emiş gücü hem de dışarıya temiz hava vererek gerçek temizlik yapan marka ve modeli bulmakta düğümleniyor. Emiş gücünün ilerleyen zamanlarda düşmemesi, süpürgenin torba filtre gibi ek masraflar çıkartmaması ve uygun fiyatlı olması tüketicinin aradığı diğer özellikler arasındadır.

Süpürgelerin havayı filtreleme sistemlerine göre üç türü vardır. Bunlar; Toz torbalı, su filtreli ve silikonludur. Her birinin ayrı ayrı avantaj ve dezavantajları vardır.

Toz Torbalı Süpürgeler

Elektrikli süpürge denilince ilk akla gelen model toz torbalı olandır. Piyasada en yaygın satılan ve kullanıcıların en çok tercih ettiği tür budur. Süpürge hava ile çektiği kirleri borusunun devamında bulunan bir torbaya atar ve havayı torbanın ilgili gözeneklerinden çıkararak tahliye eder.

Su Filtreli Süpürgeler

Su filtreli süpürgelerin üretimi 70 yıl kadar önceye dayanır. Ülkemizde toz torbalı süpürgelerin ince tozları ortama yayması ve bundan dolayı rahatsızlıkların artması üzerine yaygınlaşan türdür. Ülkemizde son 5 yılda yaygınlaşan bu tür etkisini devam ettireceğe benziyor.

Silikonlu Süpürgeler

İşte son teknoloji süpürgeler. En yeni yöntem silikonik süpürgelerdir. Torbasız süpürgeler en eskisi olsa da silikon sistemi ile çalışan süpürge teknolojisi bir hayli yeni sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir