Emzirme İle İlgili Sık Sorulan Sorular

By | Mart 11, 2020

Doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde, çorbalar, meyve suları vb. tavsiye edilir mi?
Hayır, doğumdan sonraki 4 ay anne sütü dışında başka bir şey gerekli değildir. Diğer şeyler zararlı olabilir.

Çocuğumun vitamine ihtiyacı var mı?
Anne sütüyle beslenen bebeklerin vitamin ya da diğer toniklere ihtiyacı yoktur. Fakat doktorlar tarafından beslenme gereksinimi tespit edilen bebekler için takviye gerekebilir.bebek emzirme, bebek emzirmede merak edilenler

Bebeğim, sadece anne sütü ile besleniyor. Ama sık sık gevşek dışkı çıkarıyor? Bu normal mi?
Anne sütüyle beslenen bebeklerde normaldir. Ancak siz anne gözlemci olarak onun aldığı suua oranla yeteri kadar idrar yapıp yapmadığını kontrol etmelisiniz.

Bebeğimi emzirdikten sonra bile süt gelmeye devam ediyor. Ne yapmalıyım?
Bu geçici bir sorundur. Göğüslerinize basın ve temiz, yumuşak bir bezi sütyen içinde tutabilirsiniz.

Ben hasta veya ilaç alıyorum. Bebeğimi emzirmelimiyim?
Bebek, herhangi bir tür hastalık sırasında emzirilebilir. Hatta TB ve Heprosy durumlarında dahi. Anti-kanser ilaçlar hariç olmak üzere çoğu ilaç güvenlidir.

Sütüm bebek için yeterli değil? O zaman ne yapmalıyım?
Hemen hemen tüm anneler, kendi bebeği için yeterli miktarda süt üretebilir. Süt üretimi artırmak için bebeğinizi daha sık emzirmelisiniz. Besleyici bir diyet, yeterli miktarda sıvı alınması bebeğinizin ihtiyacı olan sütü üretebilmenize yardımcı olacaktır. Şifalı bitkiler de süt üretimini artırabilir. Özellikle de rezene çayı kullanarak süt üretimine destek verebilirsiniz. Bebek 24 saat içinde 6 kez idrar yapıyorsa, bu koşullar sizin yeterli derecede süt üretimi yaptığınızı ifade etmektedir.

Sezaryen doğum yaptım. Bebeğimi beslemeli miyim?
Evet! Kesinlikle besleyebilirsiniz. Sakinleştiriciler ve anestezinin etkisi kalktığı sürece bebeğinizi besleyebilirsiniz. Başlangıçta beslemekte zorlanabilirsiniz, fakat bu durumda yan döneek yada birisinden yardım alarak başarılı olabilirsiniz.

Ben ve bebeğim birlikte yatabilir miyiz?
Evet! Kesinlikle.
 Sizle bebeğiniz uyuyabilirsiniz. Bu güzeldir. Bebeğiniz ile duygusal bir bağ kurulmasında  yararlı olabilir, hem de süt üretimini artırabilir. Burada bir parantez açalım. Eğer uykunuz ağırsa veya yorgunsanız bunu denemeyin. Bebeğinizin üzerine yüklenebilir, onu kaybedebilirsiniz.

Emzirdiğim zaman göğüs ucum acıyor? Ne önerirsiniz?
Bunun nedeni hatalı pozisyonda emzirme yapmanızdır. Bebek vücudunuza yakın olmalıdır. Onun ağız ve çenesi göğsünüze yakın olmalıdır. Bebeğiniz sadece meme ucunu değil, yanı sıra Arola adı verile kahverengi bölge bebeğin ağzında olmalıdır. Bunun için iki parmağınızdan destek alarak arolyı bebeğinizin kavramasını sağlayınız. Bebeğinizi kısa aralıklarla sık sık ve doğru pozisyonda emziriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir