Ergenlik Aşkları Giderek Artıyor

By | Nisan 22, 2016

İçince bulunduğumuz yüzyılı ele aldığımızda aslında pek tuhaf olmayan ama son yıllarda oldukça aşırı bir yükseliş gösteren ergenlik aşkları kendini iyice belli etmeye başladı. Henüz çocukluktan dahi çıkmamış olan bireyler arasında adı aşk olarak anılan ama aslında gerçekten aşk olmayan popüler bir duygu akımı meydana çıktı. Daha 11-12 yaşlarında olan erkek ve kız çocuklarının ergenlik çağının öncesinde sevgili olması her kuşakta neslin biraz daha hızlı bir şekilde duygusal bağlar geliştirdiğini gösteriyor. Bundan 10-15 yıl öncesini düşündüğümüzde üniversitede okuyan kişilerin dahi bu kadar fazla duygusal ilişki yaşamadığını düşündüğümüzde günümüzde yaşanan duygusal ilişkilerin seviyelerini biraz tuhaf görmek aslında pek de yanlış değil. Bu durum öyle bir hale geldi ki henüz 12-13 yaşlarında olan çocukların cinsel ilişki ile ilgili birçok şeyi biliyor ve uygulamaya çalışıyor olması gibi rahatsız edici bir durum söz konusudur.Ergenlikte aşk, çocukların aşkı, sevgili olma

Özellikle cinselliğin ülkemizde yanlış yorumlanıyor olmasını ele aldığımızda ergenlik aşklarının ve hatta ergenlik öncesi aşklarının cinsel hayatın yönünü çok daha farklı seviyelere çekebileceğini göz önünde bulunmak gerekmektedir. Bu nedenden dolayı çocuklarımızın aşk, cinsellik vb. gibi duygu ve isteklerini yeri geldiğinde yaşamalarını sağlayacak şekilde bir takım önlemler almalıyız. Örneğin çocuklarımıza cinsel duygular hissetmesinin aslında kötü bir şey olmadığını ancak yaşının biraz daha büyümesini beklemesi gerektiğini ve o zaman bu duyguları için birtakım faaliyetlerde bulunması gerektiğini anlatmalıyız. Duygusal anlamda aşk adı altında yaşayacakları şeylerin aslında çok önemli olmadığını, bu duyguların onların esas duygularının önüne geçmemesi gerektiğini yine çocuklarımıza uygun bir dille aktarmalıyız.

Özellikle dizi sektörünün son 3-4 yıldır sürekli cinsellik, duygusal ilişkiler gibi konuları ele alması çocukların düşüncelerini bu yönlere çekmiştir. Henüz cinselliğin tam olarak ne olduğunu, aşkın ne anlama geldiğini bilmeyen çocuklar ve ergenler sırf dizilerin etkisinde kaldığı için bu duyguları yaşamak istiyor ve sonucu hoş olmayan durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu sebepten dolayı çocukların izledikleri programlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir