Evlilik danışmanı kimdir?

By | Nisan 14, 2019

Çağımızın problemlerinden birisi boşanmalar çeşitli evlilik sorunlarının çözümlenmek ve halledilmek yerine ertelendiğinden ve ertelendiği için büyüdüğünden kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki ülkemizdeki bireyler evlilik danışmanına gitmek hususunda ihmalkar davranmaktadırlar. Peki, evlilik danışmanı kimdir, ne kadar bilgi sahibiyiz?evlilik danışmanı kimdir, evlilik danışmanının görevleri, evlilik danışmanı ne yapar

Danışman yalnızca bir yardımcı;

Evlilik danışmanına gitmekte çekingenlik gösteren bireyler olduğu gibi bazen de gerek duymayan bireyler oluyor. Ancak her iki durumda da çözümden mahrum kalındığı içler acısı bir gerçek. Evlilik danışmanı sizlere mevcut problemlerin nasıl çözümlenmesi gerektiğinin yolunu gösteren, eşler arasındaki anlaşmazlıkların nasıl giderilebileceğinin tüyosunu veren kişidir. Başka bir deyişle çiftlerin arasındaki sorunları çözme becerisi kazandıran kişidir. Zira kullandığı tek yöntem göz teması kurarak konuşmaktır. Yaptığı ilk iş ise eşlere etkili iletişim yollarını öğretmektir. Tedavi sürecinin ilk aşamasını oluşturan etkili iletişim yolları, sorunları konuşarak çözmeyi hedefleyen bir aşamadır. Eşlere öğretilen diğer öğretilere bakacak olursak “kabullenmek” “bırakmak” “duyguları ifade etmek” “sorumluluk almak” “affetmek” “takdir etmek” ve “ödüllendirmek” öğretilerini görmekteyiz.

Evliliğinizin kurtarıcısı sizsiniz!

Bazı bireyler evlilik danışmanı kimdir sorusuna büyük bir önyargı ile yaklaşıyorlar. Genellikle o kişilere göre evliliğini kimsenin kurtaramayacağını düşünür. Ancak altı çizilmesi gereken bir husus var ki o da evlilik danışmanı sizin evliliğinizin kurtarıcısı değildir. Evliliğin kurtarıcısı o evliliği yaşayan kişilerdir, yani sizsiniz! Evlilik danışmanı yalnızca bir yol gösteren, neyin nasıl yapılması gerektiğini sizlere öğreten uzman olarak görülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir