EVLİLİKTEN SONRA NEDEN KİLO ALINIYOR?

By | Ağustos 26, 2016

Evlilik öncesinde çeşitli zayıflama yolları ile formunu yüksek oranda koruyabilen kadınların evliliğin ardından aldıkları yüksek orandaki kilolar elbette onları mutsuz etmek için yeterli hale gelebiliyor. Kilo almanın bilhassa hali hazırda kilolu ya da balıketli olanlar için çok daha rahatsız edici olması evliliğin kendisini de ciddi sıkıntılar içerisine sokabilmektedir. Beslenme uzmanlarının sahip oldukları deneyimlere göre ise evliliğin ilk yıllarında hızla artan kilolar ilk yılda çoğunlukla 5-10 kilo arasında artış gösterir ve ilerleyen yıllarda da bu kilo artışı daha düşük seviyede de olsa devam etmektedir. Erkekler de bu durum ise kadının bu hızlı kilo alışını artık kendilerine değer vermeme ve ya ilişkiye emek göstermeme yönünde algılanmaktadır. Evlilik öncesinde ince ve fit bir vücuda sahip olan eşlerinin ise evlilikten sonra bu kadar kendilerini salmalarına anlam verememektedirler. Bu sorun evli çiftlerin cinsel sorunlar yaşamasına dahi sebep olabilir ve sebeplerini iyi analiz etmek gerekmektedir. Evlilikten sonra kilo almanıza sebep olabilecek durumlardan bir kaç tanesini ise yazımızda bulabilirsiniz.evlilikte kilo alma, evlilik sonrasında kilo alımı

Evlilik Öncesi Hızlı Kilo Verilmesi

Gelinler genellikle düğünlerinde, nikâhlarında ve ya kutlamalarda daha iyi görünebilmek için hızlı ve dengesiz bir şekilde kilo vermelerine neden olabilecek diyetlere başvuruyorlar ve olmaları gereken kiloların çok daha altına inmektedirler. Fakat bu tip hızlı diyetlerin bırakıldığı anda ise çok daha hızlı bir şekilde kilo almaya sebep oldukları bilinen bir gerçeklerdir.

Eşten Etkilenme Durumu

Evliliğin ardından yemeklerin artık ortak olarak yenmesi kadınların eşlerinin yediği yemek veya porsiyonlardan etkilenmelerine neden olabiliyor. Böylelikle erkek bünyesine göre normal kabul edilebilecek fakat kadınlar için fazla olacak porsiyonlar kilo alımına sebep olmaktadır.

Hareketsiz Hayatın Varlığı

Genç ve ya bekârken çok daha fazla dışarı çıkan, gezen, arkadaşlarıyla görüşen, tatil yapan ve ya sosyal aktivitelere katılan kadınlar evliliğin ardından çok daha fazla evde vakit geçirmeye başlamaktadırlar. Bu hareketsizlik te evlilikte sonra alınan kiloların sebeplerinden birisi haline gelmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için eşinizi harekete geçirmek ve ya birlikte yapmaktan keyif alacağınız outdoor aktivitelere katılmanız yararınıza olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir