Gaz ağrısı nedir?

By | Mayıs 10, 2021

Gaz ağrısı, yiyeceklerin sindirimi veya istem dışı hava yutulması sırasında bağırsaklarda ve midede hava biriktiğinde ortaya çıkabilir. Aşırı hava yutulması veya besinlerin sindirilmesi sonucu oluşan gaz miktarındaki artış, vücudun bu gazı dışarı atmasını engeller ve gaz ağrısına neden olur.gaz ağrısı

Yiyecek bileşimi, fast food, hareketsiz bir yaşam tarzı ve yemek yerken ağzınızı açık tutmak gibi birçok faktör gaz ağrısına neden olabilir. Sağlıklı sindirim sonucunda kişi günde yaklaşık 20 defa boğulmaktadır. Bu, her yaş grubundan insanın başına gelir, ancak bebeklerin gaz sancıları yaşaması daha olasıdır. Çünkü 2-3 haftalıkken daha fazla süt tüketmeye başladıkça bağırsaklarında üretilen gaz miktarı artmakta ve henüz gelişmemiş olan sindirim sistemi bebeklerin gaz geçişini zorlaştırmaktadır.

Yeme alışkanlıklarının yanı sıra, günlük bir rutin bile gaz sancılarına neden olabilir. Gaz ağrısı genellikle şişkinlik, ishal veya kabızlık ile kötüleşir. Solunum sırasında yutulan hava ile bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin fermantasyonu sonucunda beslenme sırasında tüketilen besinler, mide ve bağırsakta gaz oluşumu meydana gelir. Gaz sağlıklı bir şekilde salınamazsa birikir ve gaz sancılarına neden olur.

Ağrının şiddeti biriken gaz miktarına bağlıdır. Gaz ağrıları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak genellikle göz ardı edilirler. Bağırsaklarda gaz birikmeye başladığında, onu vücudunuzdan atmazsanız, içinizde hapsolmuş gaz bir süre sonra kasılmalara, kramplara ve ağrılara neden olur. Bu nedenle biriken gazın vücuttan atılması çok önemlidir.

Gaz ve gaz ağrısındaki artış, gaz salabilen yiyecekleri yemekten kaynaklanabilir. Yeme alışkanlıklarındaki basit değişiklikler, ortamı rahatsız edici gaz saldırılarını azaltmaya hazırlayabilir. İrritabl bağırsak sendromu veya çölyak hastalığı gibi bazı sindirim sorunları, gaz nedeniyle gaz ve ağrıya neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir