Gebelikte Varis Oluşumu

By | Ocak 27, 2021

Varis hastalığı bacaklarda toplar damarların genişleyerek ve şişkinleşerek belirgin hale gelmesi mavi görüntü almasıdır.. Erkeklerin yüzde 50 sinde, kadınlarınsa yaklaşın yüzde 70 inde değişik oranlarda varislenmiş damarlar görülebilmektedir.gebelerde varis oluşumu, gebe kadınlarda varis oluşması, gebe kadınlarda neden varis oluşur

Varis neden olur?

Varis damarların toplayıcılık görevini yapamaması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Hamilelikte varis kadınlık hormonu olan progesteronun daha fazla artması ve ana rahmindeki bebeğin büyümesine bağlı olarak, annenin ana toplardamarına baskısı neticesinde oluşur. Yani kadınlarda hamilelik döneminde varis görülmesi oranı daha yüksektir. Yapılan aratırmalar anne adaylarının yüzde 15 inde varis oluştuğunu göstermektedir.

Doğumdan sonra hamilelikte görülen varis yüzde 75 oranında azalma gösterecektir. Ancak kalıcı olan özellikle iki ay boyunca gerileme göstermemiş olan durumlarda mutlaka bir  kalp damar uzmanına görünmek gerekli tedavi yöntemlerini uygulamak doğru olacaktır.

Varis için nasıl önlem alınmalı;

Ayakta çok kalmayın

Dinlenirken ayak altına yastık vb. koyarak uzanın

Sigara içmeyin, çünkü sigara damar tıkanıklığı yapar ve bu da varisi artırıcı etkendir.

Çok dar ve sıkı pantolon giymeyin

Düzenli beslenme ve düzenli egzersiz varise karşı iyi bir önlemdir.

Aşırı kilo almaktan kaçının.

Sıcaktan uzak durun(güneş, sauna, kaplıca)

Bol miktarda sıvı alın.

Hamilelik esnasında az basınçlı varis çorabı kullanılabilir.

Hamilelikte Varis bitkisel tedavi

Varis tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Böbrek ve karaciğer güçlendirilmeli Ave K vitamini bol bol alınmalıdır.

Fındık yaprağı çayı ve asma yaprağı çayı varise iyi gelen çaylardır. Kekik, çoban çantası, at kuyruğu ve at kestanesi kabuğundan oluşan karışım demlenerek günde 3-4 kere içilebilir. Bu bitkilerin çayları ayrı ayrı da kullanılabilir.

Varisin kesin tedavisi ameliyattır.

Varis kremleri;

Varis için çeşitli bacak losyonları ve çatlak önleyici kremler bulunmaktadır. Ancak bu kremlerin kesin tedavisi yoktur. Önleyici ve rahatlatıcı olarak kullanılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir