Göğüs Kanseri Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

By | Ekim 15, 2018

Tedavi şansı her geçen gün artan göğüs kanseri tedavileri hastanın ileriki yaşamında sağlıklı olması için önemli ayrıntılar içermektedir. Göğüs kanseri ameliyatı sonrası dikkat edilecek hususlar hasta ve yakınlarını yakından ilgilendiren bir platform içinde geçmelidir. Hem hastayı ilgilendiren durumların dışında yakınlarını ilgilendiren bir desteği de içine alan göğüs kanseri ameliyatı sonrası dikkatle izlenmelidir. Ameliyat öncesi ve sonrasında takip edilmesi gerekilen hasta hastalığı ile mücadelesinde bunu normal bir hastalık olduğu fikrini edinmelidir.göğüs kanseri ameliyatı, göğüs kanseri ameliyatı sonrası, göğüs kanseri ameliyatından sonrası

Öncelikle yapılması gereken psikolojik destek alınmasıdır. Hasta kendi içinde bulunduğu durumu kabullenmek istenmeyecek ve hastalığı tetikleyecek olan üzüntüyü de beraberinde arttıracak olguları yaşamamalıdır. İyileşme sürecini hızlandırmak ve vücut direncinizi yeniden yerine getirmek için gıdalara dikkat edilmelidir. Zaten vücut direnci düştüğü için açığa çıkan bu hastalık tekrar direnç kazanıldığında kendini koruyacaktır. Göğüs kanseri ameliyatı sonrası yenilen yiyeceklerin az yağlı, kilo aldırmayan gıdalar olması gerekir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerinin kullanımının olmaması kandaki falot miktarının azalmaması için etkili olacaktır. Ameliyat sonrası yapılacak olan ilaçlı tedavi sürecinde özellikle alkol alınmamalıdır. Göğüs kanseri ameliyatı sonrası önemli olan bir başka konu da kola fiziksel hareketlerinin oturtulması için uygulanan hareketlerdir. Kolunuzun eski işlevinin yerine gelmesi için bu önemli bir ayrıntıdır. Göğüs kanseri ameliyatı sonrasında esnekliği kaybolan kol kaslarınızı tekrar güçlenerek yerine gelmesini sağlayacaktır.

Göğüs kanseri ameliyatı sonrasında ameliyatın yapıldığı taraf kolunuzdan kan aldırmamalısınız. Kolunuzu olası kazalardan korumalısınız. Koltuk altı için tüy dökücü olarak kullanılan malzemelerden kullanmamalısınız. Sivrisineklerden mikrop taşıdıkları için uzak durmalısınız. Kendinizi yazın bu haşeratlardan korumak için gerekli olan önlemleri alarak korumalısınız. Kolunuzu hava şartlarından korumalı ne aşırı sıcak ne aşırı soğuk hava ile temas ettirmemelisiniz. Mutlaka iş yaparken eldiven kullanarak parmaklarınızda ve kolunuzda oluşabilecek yaralanmaları önlemeye çalışmalısınız. Göğüs kanseri ameliyatı sonrası olmaması gereken şişlikler ve renk değişimlerinde mutlaka doktorunuz başvurmalısınız. Kolunuzu yüksek olabilecek yerlerde tutarak masaj yapmalısınız. Hatta doktorunuzun vereceği kol çorabını dikkatlice kullanarak kolunuzun şişmesini önlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir