Güve Nedir? Güve ilaçlaması

By | Ocak 12, 2020

Güveler, kuru gıdalara zarar verebildiği gibi; tarlalara ve organik maddelerden yapılmış maddelere de ciddi hasarlar verebilen ve hem maddi anlamda hem de sağlıksal anlamda sorunlara yol açabilen canlılardır. Uçarak hareket eden ve çok hızlı ürediği için özellikle tahıl ve buğday yetiştirilen tarlalar ile kuru gıda depolarını kısa sürede sarabilen bu haşereler, evlerde kıyafet dolapları ya da mutfak veya kiler gibi alanlarda da sıklıkla görülmektedir. Güvelerin birçok türü vardır, ancak genellikle beslenme açısından farklılık gösterseler de, üreme şekilleri ve yaşam süreleri bakımından benzerdirler. Kapalı alanlarda olduğu gibi açık alanlarda da tahribat yaratan ve maddi hasarlara neden olan bu haşerelerden kurtulmak için güve ilaçlama yaptırmak gereklidir. Profesyonel şekilde uygulama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan güve ile mücadele için kullanılan ilaçlar ve uygulama yöntemleri büyük öneme sahiptir. Basit şekilde yapılan uygulamalar, güveyi yok etmeyeceği gibi sağlık sorunlarına da yol açabileceği gibi, bu haşerelerin daha hızlı şekilde üremesine de neden olabilir.

Tarım alanlarında görülen güve sorunu ile mücadele için düzenli olarak ilaçlama yaptırmak gerektiği gibi; kullanılan ilaçların kalitesine ve uygulama tekniklerine de dikkat etmek gereklidir. Zira üretimi yapılan ürünlerin ilaçtan olumsuz etkilenmesi ürünlerin kısa süre içerisinde yok olmalarına neden olabileceği gibi, tüketilmesi durumunda sağlık sorunlarına yol açabilme tehlikesine de haiz olacaktır. Bu nedenle güve ilaçlaması için kullanılan ilaçların kalitesi ve uygulama yöntemi son derece önemlidir. Basit yöntemler kullanmak ve kalitesiz ilaçlar ile uygulama yapmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve ziraat mühendisleri onayından geçmiş olan ilaçlar kullanılarak güve ilaçlama yapılması şarttır. Basit ilaçlar, bu haşerelere karşı etki göstermeyeceği gibi yanlış uygulama yöntemleri de ciddi sorunlara yol açabilir.

Tahıl güvesi, buğday güvesi ve giysi güvesi gibi türlerine çok sık rastlanan bu haşereler, yumurtalarını ekinlerin henüz erginleşen bölgelerine bıraktığından, büyüyemeden yok olmalarına neden olur. Bu nedenle güve ilaçlaması, bu haşerelerin üreme döneminden önce yapılmalıdır. Kapalı alanlarda da sıcak havalar ile birlikte artmaya başlayan güvelere karşı mücadele edebilmek için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmak ve kaliteli güve ilaçları kullanmak şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir