Güveler ve Çiyanlar

By | Şubat 2, 2021

Güve

Güve yaklaşık 3 – 4mm boyunda küçük ve kelebeğe benzeyen bir böceklerdir. Rengi mat, sık tüylüdür. Bu böcekler önce kurtçuk olarak yaşar bir dönem sonra kelebeğe dönüşür. Güvenin vücudunu saran milyonlarca tüy vardır. Güvenin kulak yapısı çok uzaktan gelen sesleri dahi duyabilme özelliğine sahiptir. Güve kelebeğe benzediği için birçok kişi tarafından pek ayırt edilemeyebilir. Güveyi kelebekten ayırtan özellikler; Güve kanatları tüylüdür, fakat kelebeklerde kanatlar tüysüzdür. Güveler mat ve soluk renklerde fakat kelebekler canlı ve renklere sahiptir. Güveler geceleri aktif olurlarken kelebeklerde gündüzleri aktif olurlar. Güvelerde radar sistemi çok gelişmiş, kelebeklerde pek gelişmemiştir. Güve yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Dişi güvenin bıraktığı yumurtadan larva kurtçuk olarak çıkar bu kurtçuk bir dönem sonra kelebek şekline döner. Güvenin ömrü ve üreme çokluğu türüne göre değişir. Yaklaşık güvenin ömrü altı aydır.güveler nasıl canlılardır, çiyanlar nasıl canlılardır, güve ilaçlama

Güve insanlara ısırarak zarar vermez fakat güve maddi olarak insanlara zarar verir. Güve özellikle hayvan yünlerinden yapılmış olan kıyafetleri ve her türlü eşyaları kemirip yer. Güve kaşmir, yün, ipekten ten oluşmuş elbiselerimizi, halılarımızı, perdelerimizi afiyetle yer. Bazı güve türleri özellikle kürk yer. Kürk yiyen güveler kürk imalatı ve satışını yapan firmaların depolarında büyük sıkıntı vermektedir. Güve türlerinin bazıları odun ve ağaçtan yapılmış eşyaları yer, zarar verir. Buğday güvesi olarak bilineni ise buğday ve mısır gibi tahılla beslenir. Güve evlerde elbise dolaplarında manevi anlamı olup saklanılan sandıktaki eşyalara zarar verir. Renkleri çok çeşitlidir, her renkte güve görebilmek mümkündür. Genelde kahverengi, gri ve mat renkte olurlar.

Çıyan

Çıyan böceğinin gövdesi bölmelerden oluşmuş bir haldedir. Çiyan böceğinin ayaklarında zehir bulunur. Çiyan böceğinin bedeninin her bölmesinde 2 çift ayak vardır. Çiyan yapı olarak kırkayak böceği ile benzerlik gösterir. Çiyan her yumurtlama döneminde 30–40 arası yumurta yapar. Çiyan yaşama alanına bağlı değişik renk ve büyüklükte olur. Amerika ve Afrika’da bazı yerlerinde 30-35cm civarında çiyanlar görülür. Çiyanda bulunan ayakların hepinde zehir vardır. Çiyan taş altı, odunluk, çimen, toprak altı vb he yerde yuva kurup yaşayabilir. Nem oranı yüksek olan yerler çıyanın yaşaması için ideal yerlerdir. Çiyan kızıl, siyah, kahve ve sarımtrak renklerde olur. Çiyanın kafasında 1 çift anten bulunur. Çiyan bu antenleri sayesinde yiyecek yerini tespit edebilir. Çiyan etçil beslenen bir haşeredir. En büyük boydaki çiyanlar fareyi bile yakalayıp yiyebilir. Gündüzleri yuvasında sessiz geçiren çiyan akşam olunca av aramaya çıkar. Çıyan avına sessizce yaklaşır, ayaklarında bulunan zehir sayesinde avını etkisiz hale getirir. Çiyanı elle yakalamaya çalışmak yanlış bir davranıştır. Çiyan ısırması gibi bir durumla karşılaşılmasında doktora başvurulması gerekir. Çıyan ısırmasından sonra görülen reaksiyonlar; kızarıklık, kızarıklık, kaşıntı, ağrı, şişliktir. Çiyan ısırması durumlarında Çiyanın ısırdığı yerin 4-5cm üzeri bağlanmalıdır, kalbe giden kan akışı yavaşlatılmalıdır. Çiyan sokması durumlarında zehirlenmeler ve ölümle sonuçlanan olaylar görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir