Hamilelik Döneminde Yaşanan Durumlar

By | Nisan 4, 2021

Kasık ağrısı: 4-5. Gebelik haftalarında görülen kasık ağrısı implantasyona bağlı olabilir. Bu hafif kasık ağrısı, kişinin yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde değildir. Ancak kasık ağrısı şiddetliyse ve ağrıya kanama eşlik ediyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz.

Gecikmiş adet kanaması: Gebelik denilince akla ilk gelen belirtilerden biri olan gecikmiş adet döngüsü, hamileliğin oluşumundan daha fazlasından kaynaklanabilir. Stres, kilo değişimi veya ilaç tedavisi gibi birçok faktör adet kanamasını geciktirebilir. Gebelikten şüpheleniliyorsa adet kanamasında 1 haftalık bir gecikme gebeliğin semptomlarından biri olarak kabul edilebilir.hamilelik dönemi sorunu, hamilelerde görülen sorunlar, hamilelerin yaşadığı sorunlar

Zayıflık ve Yorgunluk: Hormonal değişiklikler nedeniyle kişi fiziksel engelli olmasa bile yorgun ve bitkin hissedebilir. Bu gibi durumlarda, anne adayı genellikle günün ortasında bitkin hisseder. Genellikle 12. haftaya kadar devam eden bu durum progesteron hormonunun yükselmesinden kaynaklanmaktadır.

Bulantı ve Kusma: Döllenmeden hemen sonra başlayabilen bulantı ve kusma şikayetleri, ilk trimester olarak tanımlanan gebeliğin ilk 3 ayında devam edebilir. Bu süreçte östrojen ve beta hormonlarının hCG düzeylerindeki hızlı artışa bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, çok sık ve ciddi olmadıkça normaldir. Ancak bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürecek kadar ciddiyse anne adayının doktora görünmesi tavsiye edilir. Bazen sıvı almayı reddetmeye bağlı yorgunluk, yorgunluk ve kilo kaybı görülür, bu gibi durumlarda hastaneye yatış ve intravenöz sıvı tedavisi nadiren gerekir.

Baş ağrısı ve baş dönmesi. İlk trimesterde yaygın olarak görülen semptomlardan biri baş ağrısıdır. Migren hastalarında daha sık görülen bu durum hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hormonların neden olduğu fizyolojik değişiklikler aynı zamanda genişleyen kan damarları ve düşük tansiyon gibi durumlara da neden olur. Bu, bazı insanların sersemlemesine neden olabilir.

Koku Hassasiyeti: Hamilelikte sık görülen diğer bir şikayet koku duyarlılığıdır. Bu durumda kişi daha önce sevdiği kokulardan tiksinti duyabilir. Yiyecek kokusu anne adayını rahatsız edebilir. Bu, bir kişinin belirli yiyecekler için daha fazla istek duymasına neden olabilir.

Duygusal değişiklikler: Hamilelik sırasında diğer bir yaygın semptom, anne adayının ruh halindeki ani değişikliklerdir. Hormonal bir değişimin parçası olan bu durumda anne adayı bir an gülümseyebilir ve hemen ağlayabilir. Bu, görünürde bir sebep olmadan gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda, gelecekteki babanın eşinin desteği, anne adayını rahatlatır.

Sık idrara çıkma dürtüsü: Gebeliğin sonlarında sık idrara çıkma dürtüsü, büyüyen rahim çevredeki organlar, özellikle mesane tarafından sıkıştırıldığında ortaya çıkar. Kişi döllenmeden sonraki 2. ve 3. haftalarda sık sık idrara çıkabilir. Erken dönemde ortaya çıkan bu ihtiyacın nedeni hormonal değişikliklerdir. Ancak anne adayı idrar yaparken yanma hissi ve / veya ağrı hissederse, idrar yolu enfeksiyonu riskinden kaçınmak için bir doktora görünmesi önerilir.

Kabızlık: İnsan sindirim sistemindeki progesteron hormonu seviyesinin artması nedeniyle bir miktar yavaşlama söz konusudur. Bağırsak sistemi daha yavaş çalışır, mide boşalması gecikir ve sindirim güçlüğü yaşanabilir. Kabızlığa neden olabilecek bu durumdan kaçınmak için anne adayının bol su içmesi ve lif içeren yiyecekler yemesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir